Eksperymenty z jajkiem

W dniu 1 kwietnia w grupie IV Gwiazdeczki odbyły się zajęcia z cyklu Twórczy Przedszkolak. Dzieciaki uwielbiają eksperymentować, to mali badacze. Poprzez własne doświadczenia i wielozmysłowe doznania uczą się szybko i trwale

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy, jak odróżnić jajo surowe od gotowanego. Po obejrzeniu jajek nie zaobserwowaliśmy żadnej różnicy, więc postanowiliśmy urządzić „kręcenie jajek”. Okazało się, że jajo surowe kręci się wolno i krótko, natomiast gotowane długo i szybko. Kolejnym naszym celem było sprawdzenie czy jajko potrafi pływać? Wrzuciliśmy je do szklanki z wodą i niestety jajo poszło na dno, do wody dosypaliśmy soli. Włożyliśmy jajko ponownie i okazało się, że teraz pięknie pływa przy powierzchni!Następnie sprawdziliśmy, co łączy jajko i zęby. Zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli czy kawy, postanowiliśmy do tych płynów wrzucić surowe jajka. Zrobiliśmy to dzień wcześniej, a na zajęciach obserwowaliśmy wyniki i wyciągaliśmy wnioski. Po dwudziestoczterogodzinnym namaczaniu okazało się, że na wszystkich skorupkach były plamy i przebarwienia!