Przedszkole Miejskie Nr 12 w Dębicy

WITAMY W
NASZYM
PRZEDSZKOLU

Rok szkolny 2013/ 2014

WESOŁYCH WAKACJI!!!

loonapix_1405116570245776309

Zdjęcie 1 z 1

Za drzwiami przedszkola czekają wakacje,

a lato zaczyna słoneczne wariacje.

Las za nami tęskni, szykuje jagody,

a Pani w cukierni  już nakłada lody.

Każda rybka w rzece wie, ze przyjeżdżamy

a z każdym małym ptaszkiem chętnie się poznamy.

za progiem przyroda, czas wyruszać w drogę.

Udanych wakacji życzy:

Dyrekcja i pracownicy

Przedszkola Nr 12 w Dębicy

„Słoneczne Przedszkole” wita nowe przedszkolaki!

Dnia 25 czerwca 2014 r. odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych do naszego przedszkola dzieci. Panie nauczycielki przygotowały wiele ciekawych atrakcji takich jak: wspólne zabawy przy muzyce, zabawy z chustą animacyjną, działania plastyczne, historyjki obrazkowe przedstawiające rytm dnia w przedszkolu a także zabawę dydaktyczną „Rozpoznaję kolory” z zastosowaniem atrakcyjnych dla dzieci pomocy dydaktycznych. Nasi milusińscy mieli okazję pobawić się zabawkami znajdującymi się w  sali przedszkolnej do której będą uczęszczać od przyszłego roku szkolnego, poznać swoje panie i rówieśników, zobaczyć przedszkolną toaletę, oraz szatnię. Rodzicom wręczono „Ulotkę informacyjną” zawierającą różne ciekawostki dotyczące adaptacji dziecka w przedszkolu, natomiast dzieciom wręczono słodkości i kolorowe baloniki.

Promocja zdrowia w Przedszkolu Miejskim nr 12 w Dębicy

W dniu 18.06.2014r. dzieci z grupy i udały się na boisko sportowe. Uczestniczyły w zajęciach ruchowych przygotowanych przez wychowawczynie (Pani Ewa Zagórska, Pani Ewa Prokuska). Wzięły udział w zabawach z chustą animacyjną oraz w licznych konkurencjach sportowych z użyciem piłek, liny, pachołków, maskotki misia, kolorowych kwiatów.

Wszystkie trzylatki zostały nagrodzone złotymi medalami, z logo naszego przedszkola, ufundowanymi przez pana Ryszarda Zbarazę. Wręczała je pani Dyrektor Joanna Kramska, którą zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas u progu zbliżających się wakacji.

Uroczystość rozdania wyprawek pierwszoklasisty

W środę 18 czerwca w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej  „Kosmos” odbyła się uroczystość rozdania wyprawek pierwszoklasisty przez Burmistrza Dębicy- Pawła Wolickiego. Zadowolone sześcioaltki wraz z otrzymanymi plecakami mogły obejrzeć program artystyczny pt. „Bezpieczna droga do szkoły” z wieloma atrakcyjnymi efektami specjalnymi.

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w grupie IV „Obłoczki”

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w grupie V „Kropelki”

Już koniec lat beztroskich

Nauki nadszedł czas

Lecz pamięć o przedszkolu

Niech zawsze żyje w Was!

Wycieczka maluchów z grupy II „Słoneczka”

W środę, 4 czerwca 2014 r. dzieci z grupy II wybrały się z paniami do Zawady, na piękną działkę tuż pod lasem. Pan Marcin Barszcz pomógł profesjonalnie rozpalić grilla i zajął się przyrządzaniem kiełbasek. Dzieci korzystały z pięknej pogody i wesoło bawiły się w różne zabawy: grały w piłkę, badmintona, z chustą animacyjną. Atrakcją było malowanie twarzy. Zadowolone przedszkolaki wróciły do przedszkola.

Wycieczka starszaków

We wtorek, dnia 3 czerwca 2014 r. dzieci z grup III, IV i V wraz z wychowawczyniami i opiekunami udały się na wycieczkę do Schroniska Szkolno – Młodzieżowego w Głobikowej. Dzieci poznały uroki tej pięknej okolicy, poszerzyły swoje wiadomości na temat dinozaurów i z zainteresowaniem podziwiały panoramę Dębicy z wieży widokowej.  Podczas wycieczki dzieci z różnych grup miały okazję się integrować, poznawać nowych kolegów, koleżanki i wspólnie bawić się w plenerze. Po wspólnych zabawach chętnie i z apetytem pałaszowały upieczone na grillu kiełbaski. Dziękujemy wszystkim mamom, które wspomogły nas w opiece nad przedszkolakami.

Dzień Mamy i Taty w naszym „Słonecznym Przedszkolu”

W tym tygodniu w naszym przedszkolu obchodzimy Uroczystość Dnia Mamy i Taty. Dzieci z przedszkolnych grup prezentują swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne przed wyjątkową publicznością- swoimi rodzicami. którzy nie kryją zadowolenia ze swoich pociech i wzruszenia. Mamusie i tatusiowie czule ściskały swoje dzieci i dziękowały za podarowane im upominki. Po części artystycznej na wszystkich zebranych gości czekał poczęstunek. Oto galeria zdjęć z poszczególnych grup:

Dzień Mamy i Taty w grupie I „Promyczki”

Dzień Mamy i Taty w grupie II „Słoneczka”

Dzień Mamy i Taty w grupie III „Gwiazdeczki” oraz Pożegnanie Przedszkola

Dzień Mamy I Taty w grupie IV „Obłoczki”

Rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego dla Przedszkoli Promujących Zdrowie

Dnia 27.05.2014 r. obyło się rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego dla Przedszkoli Promujących Zdrowie pod hasłem: „Z przyjacielem bawić się weselej”. Organizatorem konkursy było Przedszkole Miejskie Nr 1 w Dębicy. Udział wzięły w nim 2 dziewczynki z naszego przedszkola: Wiktora Marć i Wiktoria Stalec z grupy III. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie zdolności plastycznych wśród dzieci, rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej, ale także budowanie poczucia własnej wartości i umiejętności budowania relacji oraz empatycznych postaw. Miło nam poinformować że Wiktoria Stalec zajęła II miejsce.

Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie

W dniu 22 .05. 2014 r. Bernard Kurowski oraz Hubert Łagowski z grupy III wzięli udział w Międzyprzedszkolnym Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 6 w Dębicy. Celem turnieju było promowanie bezpiecznego stylu życia. Chłopcy wzięli udział w licznych konkurencjach podczas których wykazali się swoimi umiejętnościami, współpraca oraz wiedza na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i zajęć w domu, w przedszkolu oraz na powietrzu, a także wiedza z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury, które wszystkim uczestnikom turnieju przyznało nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Zajęcia sportowe „Tu zaczyna się piłka nożna”

Dnia 21.05.2014r. z najstarszymi wychowankami z naszego przedszkola z grup IV i V zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Tu zaczyna się piłka nożna”. Nauczyciele Wychowania Fizycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Dębicy zorganizowali ogólnorozwojowe zajęcia sportowe z zastosowaniem takich przyborów sportowych jak  piłki nożne, drabinki, liny, pachołki. Podczas ćwiczeń i zawodów dzieci biegały między pachołkami, kopały piłkę do bramki, nauczyły się sposobów zatrzymywania piłki, sprawnego przeskakiwania liny, omijania przeszkód. Przedszkolaki doskonaliły również orientację w przestrzeni poprzez takie zabawy jak: „Niebo- ziemia”, „”Gol i pudło”; oraz reagowania na polecenia Nauczyciela w takich zadaniach jak ustawianie się dziewczynek za panem w pomarańczowej koszulce, chłopcy za panem w białej, itp. Zajęcia były profesjonalnie przeprowadzone z uwzględnieniem indywidualnie dobieranego stopnia trudności. Wszyscy rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje dziecki z rocznika 2007,2008,2009 do klubu Dziecięcej Akademii Piłkarskiej mogą kontaktować się i pytać o szczegóły pod numerem telefonu 698824297 ; stona internetowa www.dapdebica.pl

Przegląd artystyczny w D.K. Śnieżka

W dniu 20.05.2014r. dzieci z grup III i V wystąpiły na scenie Domu Kultury Śnieżka w Dębicy. Zaprezentowały program artystyczny  pt. „Od bluesa do rock and rolla” . Przedszkolaki przebrane w kolorowe stroje z dumą prezentowały swe umiejętności taneczne licznie zgromadzonej widowni za co zostały nagrodzone gromkimi brawami i nagrodami. W wesołym nastroju wszyscy powrócili do przedszkola. Występ na prawdziwej poważnej scenie zapewne długo pozostanie w pamięci i w sercu dzieci.

 Przegląd Piosenki Niezapominajkowej

W dniu 16.05.2014 r. odbył się Przegląd piosenki Niezapominajkowej. Dzieci z pięciu przedszkolnych grup w różnorodnych strojach zaprezentowały piosenki o tematyce przyrodniczej. Za piękne występy wokalno- taneczne zostały nagrodzone brawami oraz balonikami w kolorach kwiatów niezapominajek. Przygotowane przez p. Ewę Prokuską zagadki umożliwiły najmłodszym poznanie ciekawostek dotyczących roślin i zwierząt. Spotkanie wszystkich przedszkolaków na wspólnej uroczystości pozwoliło wzmocnić więzi międzygrupowe oraz uświadomiło dzieciom i dorosłym konieczność dbania o otaczający nas świat.

Wycieczka do Teatru Maska w Rzeszowie

 W czwartek 15 maja 2014r. dzieci z grupy II i III udały się na wycieczkę do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Już sama podróż autokarem sprawiła dzieciom dużą radość. Obserwowały przez okno mijane obiekty i miejscowości. Po zwiedzaniu pomieszczeń teatru, dzieci zajęły miejsca na widowni i z uwagą obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Filipek i Baba Jaga”. Bajkę zaprezentowano przy użyciu różnych marionetek. Grę aktorską dzieci nagrodził gromkimi brawami. Zadowolone przedszkolaki wróciły do przedszkola.

Pantofelek Królowej Jadwigi 2014

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Dębicy zaprosiła oddziały przedszkolne i klasy zerowe szkół powiatu dębickiego do udziału w Turnieju Rodzinnym o Pantofelek Królowej Jadwigi w dniu 14 maja 2014 r. Hasłem przewodnim turnieju była „Wesoła Szkoła”. Reprezentantem naszego przedszkola była Wiktoria Stalec z mamą Magdalena Stalec, które dzielnie brała udział w wielu konkurencjach sportowych a także w konkursach wiedzy ogólnej i zagadkach logicznych. Stwarzanie możliwości ekspresji dziecięcej emocjonalności i kreatywności pozwoliło na rozwijanie twórczego wyrażania siebie i udział w wielu zabawach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

 

O nadużywaniu komputera przez dzieci, czyli bajka pt. „Gdzie jest Stasio?”

Dnia 14 maja 2014r. teatr „Zielony Melonik” z Jarosławia przedstawił dla dzieci z naszego przedszkola bajkę pt. „Gdzie jest Stasio?”. Była to bajka dydaktyczna poruszająca ważny problem jakim jest uzależnienie od komputera i telewizji. W sposób zrozumiały dla dzieci aktorzy przybliżyli przedszkolakom to, czym jest uzależnienie od komputera, pokazali jak walczyć z tą pokusą i jak spędzać czas wolny, tak aby dobrze się czuć i bawić. Uświadomiono dzieciom jakie są negatywne skutki długotrwałego oglądania telewizji i grania w gry komputerowe (czerwone oczy, ogólne osłabienie organizmu, utrata chęci uczęszczania do przedszkola). Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny spędzać więcej czasu niż 30 minut dziennie przed komputerem lub telewizją.

Dębica dawniej i dziś

Obecnie w naszym przedszkolu prezentowana jest wystawa fotograficzna Dębica dawniej i dziś. Można na niej obejrzeć zdjęcia i reprodukcje przedstawiające Dębicę współczesną i dawną.

Wiele ciekawych zbiorów przekazali nam rodzice naszych wychowanków.

Organizatorzy i pomysłodawcy wystawy: Pani Dyrektor Joanna Kramska, Pani Ewa Prokuska, Pani Ewa Zagórska pragnęli w ten sposób przybliżyć wszystkim przedszkolakom historię naszego miasta budząc uczucia patriotyczne.

Przygotowane dla dzieci i rodziców, biorących udział w tworzeniu wystawy, podziękowania są wyrazem wdzięczności za trud włożony we wsparcie działań edukacyjnych podejmowanych przez nasze przedszkole.

Poniżej przedstawiamy imiona i nazwiska dzieci , które wraz z rodzicami, bądź innymi członkami rodziny przygotowały materiały wyeksponowane na wystawie:

  • Oskar i Marcelina Czuchajewscy

  • Natalia Dobrowolska

  • Jan i Szymon Kwiatek

  • Bernard Kurowski

  • Dawid i Blanka Ligęska

  • Oskar Szewczuk

Część zbiorów przekazali nam również:

Pani Alicja Dobrowolska

Pan Grzegorz Wadas

Serdecznie dziękujemy.

Wycieczka do sklepu zoologicznego

Wszystkie dzieci chciałyby mieć w domu zwierzątko, takie do przytulania i kochania. O tym, że zwierzę w domu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki i odpowiedzialność, dzieci z grupy „ Gwiazdeczki ” mogły się dowiedzieć podczas  wycieczki do sklepu zoologicznego. Podczas wycieczki, dzieci miały okazję podziwiać różne zwierzątka znajdujące się w sklepie, posłuchać śpiewu kanarków. Na miejscu czekała na nas pani Beatka, która miło nas powitała, zapoznała ze wszystkimi zwierzętami w sklepie i przybliżyła ich zwyczaje , tryb życia, oraz sposób odżywiania. Największe zainteresowanie dzieci, wzbudziły klatki z gryzoniami: chomikami, świnkami morskimi, oraz królikami. Dużą ciekawość wzbudziły, także akwaria wypełnione najróżniejszymi kolorowymi rybkami i roślinami. Obejrzeliśmy także różne akcesoria dla zwierząt, zarówno małych  i tych dużych tj. jak karma, witaminy, zabawki, miski, smycze, posłania a nawet ubrania. Pani sprzedawczyni opowiedziała nam, jak należy opiekować się różnymi zwierzętami.

ŚWIĘTO FLAGI oraz 10-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej

We wtorek 29 kwietnia 2014r. W naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Flagi (2 maj) oraz 10-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej (1 maj). W sali grupy V zgromadziły się dzieci z wszystkich przedszkolnych grup. Sześciolatki przedstawiły program artystyczny, w którym wszyscy odśpiewali Hymn Narodowy, recytowały patriotyczne wiersze oraz przypomniały wszystkim ,że „wszyscy Polacy to jedna rodzina starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna (…)”.

Celem obchodów Dnia Flagi było uświadomienie przedszkolakom, że obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja i pamięć historyczna umożliwiająca młodym Polakom identyfikowanie się ze swoim narodem.

Następnie każda z przedszkolnych grup zaprezentowała ciekawostki dotyczące wybranego kraju należącego do Unii Europejskiej oraz flagę narodową tegoż kraju. Grupa I zaprezentowała Danię i zagadki o baśniach Andersena oraz duńskie ciasteczka, grupa II przedstawiła Irlandię, „Słoneczka” zatańczyły irlandzki taniec, powiedziały kilka podstawowych słów po irlandzku oraz zaprezentowały nietypową piłkę do rugby; grupa III przedstawiła tradycyjne stroje oraz muzykę do flamenco, hiszpańskie drużyny piłkarskie FC Barcelona i Real Madryt, postać Zorro oraz charakterystyczne owoce- pomarańcze. Dzieci z grupy IV zaprezentowały Francję, zaśpiewały francuską piosenkę, podczas której dzielnie pracował artysta malarz oraz pokaz mody francuskiej w rytm francuskich przebojów. Grupa V prezentowała Italię, czyli Włochy, dzieci przywitały się w języku włoskim i zaprezentowały dwie piosenki po włosku w formie wokalnej („Lasciate mi cantare”) i tanecznej („Zuppa Romana).Podczas poszczególnych prezentacji wszyscy dobrze się bawili i mamy nadzieję, że wiedza dzieci została wzbogacona o wiele ciekawostek na temat wyżej wymienionych krajów. Podczas zajęć popołudniowych dzieci z grupy „Kropelek” bawiły się w włoskich kucharzy, przyrządzali włoską pizzę w zabawie według swojego pomysłu, a także prawdziwe serowe koreczki, które następnie chętnie pałaszowały.

Podczas codziennego spaceru dzieci z wszystkich przedszkolnych grup maszerowały dumnie z wykonanymi przez siebie flagami, a następnie rozdawały je przechodniom.

„Gwiazdeczki” pod pomnikiem Św.Jana Pawła II

Wyjście dzieci z grupy III pod pomnik Św. Jana Pawła II i do kościoła Św. Jadwigi.

Żółw Franklin w przedszkolu

W piątek 25 kwietnia mieliśmy w naszym przedszkolu nietypowego gościa. Najstarsze przedszkolne grupy odwiedził żółw Franklin- wierny przyjaciel Emilki i Bartusia Ryba (dzięki uprzejmości ich mamy). Dzieci miały możliwość poznać to przesympatyczne zwierzątko, dotknąć, dowiedzieć się w jaki sposób należy się nim opiekować, czym karmić, jak dbać o jego higienę oraz w jaki sposób zapewnić mu bezpieczeństwo. Przedszkolaki porównywały wielkość różnych przyniesionych w tym dniu przez nich i przez panią żółwi z prawdziwym żółwikiem. Wykonaliśmy również wspólnie pięknego żółwia z różnego rodzaju materiałów plastycznych. W tym dniu w ramach codziennego czytania dzieciom postanowiliśmy czytać książki o Franklinie z przedszkolnego kącika książek, przyniesione przez dzieci i panią. Przygody tytułowego bohatera budzą niemałe zainteresowanie wśród dzieci i są chętnie przez nich słuchane a następnie omawiane.

Dzięki spotkaniu z prawdziwym żółwiem, przedszkolaki dowiedziały się również, że „zwierzątko to nie tylko zabawa, to także obowiązek”, bowiem prawie każde dziecko wyraża chęć posiadania zwierzątka, nie do końca jednak wiedząc, jakie niesie to za sobą konsekwencje…

22 kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

We wtorek 22. 04. 2014r dzieci z grupy III uroczyście obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Jest to ważny dzień w którym wszyscy powinni choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. W tym dniu dzieci najpierw zapoznały się ze sposobami ochrony przyrody, dowiedziały się jak szanować i nie szkodzić Ziemi. Podczas krótkiej pogadanki nt. „Co to jest środowisko i jak możemy o nie dbać” każde dziecko zadeklarowało w jaki sposób będzie dbało o przyrodę w swojej okolicy. W efekcie tych rozważań powstał plakat – drzewa – na którym widniały odbite dłonie dzieci. Następnie wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Quzie przyrodniczym podczas którego wykazały się wiedzą na temat przyrody i chętnie włączyły się do udziału w zaproponowanych zadaniach. Nie zabrakło zabaw i pląsów przy muzyce którym towarzyszyła piosenka „ Kocham świat”. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było złożenie przyrzeczenia Przyjaciela Przyrody oraz posadzenie drzewka w ogrodzie przedszkolnym.

To był miły dzień pełen wrażeń. Wspólne zabawy i słodkie niespodzianki dały dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję że takie właśnie działania podejmowane z okazji obchodów Dnia Ziemi będą kształtowały wśród dzieci postawy proekologiczne które będą wzbudzać poczucie odpowiedzialności wobec przyrody i zwracać uwagę na wszelkie zagrożenia środowiska naturalnego.

Świąteczne wypieki

Choć do Świąt Wielkanocnych jeszcze kilka dni, to przedszkolaki myślą już o świątecznych wypiekach. W środę 16. 04. 2014 dzieci z grupy III Gwiazdeczki z pomocą pani upiekły Babkę wielkanocną. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w przygotowanie ciasta. Odmierzały proporcje, wsypywały i miksowały składniki potrzebne do wypieku świątecznego ciasta. Wszystkie czynności sprawiły dzieciom wiele radości. Tak przygotowane ciasto trafiło do przedszkolnej kuchni , gdzie po kilku kwadransach było już upieczone. Zapach, który roznosił się po całym przedszkolu  wyostrzył nasze apetyty. W końcu doczekaliśmy się najprzyjemniejszego momentu – degustacji ciasta. Wszystkim dzieciom bardzo smakowało!

Patriotyczny Quiz

15.04.2014r. odbył się w naszym przedszkolu Quiz wiedzy o Polsce i regionie. Uczestniczyły w nim dzieci pięcio- i sześcioletnie. Drużyny stworzone z trzyosobowych przedstawicieli grup: 3, 4 i 5 wzięły udział w różnorodnych konkurencjach, prezentując uprzednio zdobytą wiedzę oraz nabywając nowe umiejętności. Grupę trzecią reprezentowali: Iweta Cetera, Adrian Gulis, Łukasz Rybski. Przedstawicielami grupy IV były: Julia Betlej, Oliwia Pawełek, Kinga Wójtowicz. Grupa V w składzie: Antoni Bocheński, Karolina Kąfera, Jakub Turek, przewagą jednego punktu nad pozostałymi drużynami, wywalczyła zwycięstwo. Z rozwojem dziecka i włączaniem go w życie społeczne wiąże się kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej. Celem konkursu było zatem budzenie miłości i przywiązania do ojczyzny, rozwijanie zainteresowań pięknem i bogactwem naszego kraju wzmacniając jednocześnie więzi międzygrupowe oraz kształtując odporność emocjonalną. Zadania stawiane przedszkolakom rozwijały percepcję słuchową, wzrokową, pamięć, uwagę oraz sprawności manualne. Wymagały współdziałania, ale też samodzielnego poszukiwania rozwiązania sytuacji zadaniowej. Aktywizowanie uczestników quizu powodowało ich pełne zaangażowanie w wykonywane czynności. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy Quizu Pani Ewa Prokuska (grupa I) oraz Pani Marta Jedynak (grupa II). Członkowie poszczególnych drużyn za trud zmagania się z niełatwymi zagadkami i zadaniami obdarowani zostali słodkimi niespodziankami, upominkami edukacyjnymi oraz dyplomami uroczyście wręczanymi przez Panią Dyrektor Joannę Kramską.

WESOŁEGO ALLELUJA !!!

Dzieciom, Rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom

Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Dębicy

wesołych, słonecznych, pełnych szczęścia rodzinnego Świąt Wielkanocnych życzą

Dyrektor i pracownicy przedszkola

Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

W czwartek 10.04.2014r. w Przedszkolu Miejskim Nr 9 w Dębicy odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Do konkursu przystąpiło wiele dzieci z dębickich przedszkoli. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentować wiersz o tematyce zdrowotnej. Z naszego przedszkola udział wzięły: Justynka Polniaszek z grupy II, która recytowała wiersz pt. Zdrowie” oraz Natalka Dobrowolska z grupy III, która zaprezentowała wiersz pt. „Jak sarenka mała dobrych rad potrzebowała”. Wszystkie dzieci wykazały się umiejętnościami recytatorskimi i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jury jednogłośnie postanowiło, że zwycięzcami zostały wszystkie przedszkolaki. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę. Na koniec przedszkolaki z „dziewiątki” zaprezentowały wszystkim uczestnikom konkursu krotki program artystyczny po którym wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek.

Świąteczny kiermasz grupy I

Uprzejmie prosimy o życzliwe zainteresowanie się świątecznym kiermaszem zorganizowany w naszym przedszkolu. Dochód ze sprzedaży ręcznie wykonanych stroików, pisanek, kartek zostanie przeznaczony na zakup koszulek  z imionami dzieci uczęszczających do grupy I. Będą one wykorzystane podczas przedszkolnych występów. Serdecznie dziękujemy.

Żonkile symbolem nadziei

Nasze przedszkole już po raz szósty włącza się w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Dochód ze sprzedaży żonkili posadzonych jesienią przez naszych wychowanków z grupy I i IV oraz z kiermaszu wielkanocnego zorganizowanego w grupach III, IV i V zostanie przekazany 24.04.2014 r. Hospicjum Domowemu im. Jana Pawła II w Dębicy. Pragniemy w ten sposób pomóc ludziom cierpiącym, którzy mieszkają obok nas. Angażując się w to działanie budujemy w przedszkolakach poczucie mocy sprawczej, która motywuje do czynienia dobra.

Konkurs „5 porcji warzyw, owoców lub soku”

Realizując Ogólnopolski Program Edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku” dzieci z grupy III i V wzięły udział w konkursie plastycznym pod tym samym hasłem. Oto prace plastyczne przesłane wysłane organiozatorom.

PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

W czwartek 3 kwietnia 2014 r w związku z realizacją tematu rocznego „Kto Ty jesteś- Polak mały” w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej przygotowany przez nauczycielki Justynę Smalarz i Beatę Knot. W tym wydarzeniu uczestniczyły dzieci z wszystkich przedszkolnych grup. Przedstawiciele poszczególnych grup zaprezentowali przedszkolnej publiczności pieśni patriotyczne: Karolinka z grupy I zaśpiewała „Krakowiaczka”, Bartuś i Amelka z grupy II „Białe róże”, Bernard z grupy III „Hymn Narodowy, Łukaszek z grupy IV „Płynie Wisła, płynie” i Angelika z grupy V „Wojenko, wojenko”. Wszystkie występujące dzieci wykazały się niesamowitą odwagą i talentem wokalnym, a dla niektórych z nich był to pierwszy występ przed tak liczną publicznością. Zostały one nagrodzone dyplomami i nagrodami, które ufundowały nauczycielki przygotowujące przegląd oraz dyrekcja PM 12 w Dębicy. Pozostałym przedszkolakom wręczono słodkości. Poprzez udział w tego typu wydarzeniach wspierane jest wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Celem przeglądu było upowszechnienie wśród dzieci piosenki patriotycznej oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu.

Pięciolatki na poczcie

W środę, 2 kwietnia dzieci z grupy III „ Gwiazdeczki” wraz z paniami wybrały się do Urzędu Pocztowego w Dębicy aby dowiedzieć się jak wygląda praca na poczcie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali głównej. Pani urzędniczka pokazała nam prawidłowo zaadresowany list oraz miejsca gdzie można kupić znaczek pocztowy, zapłacić rachunki lub wysłać paczkę. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę telegrafistki, kasjerki – pani w okienku, która przyjmuje pieniądze – opłaty za mieszkanie, wpłaty na książeczkę, wysyłanie listów i paczek. Pani zapoznała dzieci z różnymi rodzajami listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze i kartek: urodzinowe, świąteczne. Dzieci utrwaliły znajomość swojego imienia i nazwiska, oraz adres domowy. Potem zaproszono nas na zaplecze gdzie dzieci zapoznały się z wyposażeniem różnych pomieszczeń oraz urządzeniami tj.: skrzynki pocztowe, sortownice, skrytki pocztowe, datowniki, pojemniki na paczki, worki z listami, półki na listy, wagi, przyrządy do wykonywania pieczątek, regały na różne kartki i czasopisma itd. Największą atrakcją dla dzieci było przyklejanie osobiście kupionych znaczków i przybijanie pieczątek na swoich pierwszych listach które dzieci wcześniej przygotowały ze swoimi rodzicami w domu i zaadresowały do swoich najbliższych. Wysłaliśmy tez wiele kartek świątecznych do naszych rodzin i przyjaciół. Na koniec każdy z nas dostał pamiątkową widokówkę, znaczek, oraz słodki poczęstunek. My również podziękowaliśmy pracownikom poczty za tak miłe przyjęcie wręczając własnoręcznie wykonany upominek. Wycieczka na pocztę bardzo podobała się dzieciom.

Wyjście pod pomnik bł. Jana Pawła II w Dębicy

Dzień przed dziewiątą rocznicą śmierci papieża bł. Jana Pawła II dzieci z grup IV i V wyszły pod Jego pomnik. Przedszkolaki przez chwilę pomodliły się w skupieniu, aby uczcić pamięć naszego papieża.

Bajka muzyczna „Czerwony Kapturek”

1 kwietnia 2014 r. odbyło się wyjście dzieci z grup IV i V do Szkoły Muzycznej w Dębicy. Dzieci obejrzały bajkę muzyczną pt. „Czerwony Kapturek” przygotowaną przez Przedszkole Miejskie Nr 2- Integracyjne w Dębicy oraz przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego. Opowieść o Czerwonym Kapturku przeplatana była grą na instrumentach oraz tańcem uczniów Szkoły Muzycznej. Całość bardzo się dzieciom z naszego przedszkola podobała, a piękny występ przedszkolaków z PM 2 i uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.

WIELKI QUIZ WIEDZY O BAJKACH

 

W piątek 28 marca 2014r. w grupie najstarszych przedszkolaków „Kropelki” odbył się Wielki Quiz Wiedzy o Bajkach. Było to podsumowanie programu autorskiego prowadzonego w danej grupie przez 2 lata. Dzieci losowo podzielone na trzy drużyny „A”, „B” i „C” wzięły udział w czterech konkurencjach sprawdzających ich wiedzę z zakresu poznanych w przedszkolu bajek. Każda drużyna wybrała swojego kapitana, który po naradzie z wszystkimi członkami zespołu, udzielał ostatecznej odpowiedzi. Dzieci losowały zestawy trzech pytań, następnie wybierając numer odpowiadały na pytania i zagadki, kolejno losowały i rozpoznawały bajkowe rekwizyty i układały historyjki obrazkowe, a na końcu dokonywały ich prezentacji przy tablicy. Nad przebiegiem quizu czuwały JURY złożone z pani Marty i pani Ali, a przedszkolaki z grupy „Słoneczka” pomagały w przyznawaniu punktów dla każdej z drużyn. I miejsce zajęła różowa drużyna „C”, II miejsce zajęła niebieska drużyna „A”, III miejsce zajęła żółta drużyna „B”. Wszystkie dzieci otrzymały piękne zakładki do książek i nagrody ufundowane przez panią Justynkę. Gratulujemy przedszkolakom z grupy „Kropelki” dużej wiedzy i znajomości bajek. Kierujcie się w życiu dobrymi wartościami, które możemy czerpać z bogactwa jakimi są bajki!

„Kropelki” w sklepie i w punkcie pocztowym

 

W celu realizacji akcji „Marzycielska Poczta” dzieci wraz z panią wybrały się do pobliskiego oddziału pocztowego, gdzie mogły wybrać odpowiedniej wielkości kopertę, zaadresować ją, przykleić znaczki. A na końcu nadać nasze listy. Punkt pocztowy mieści się w sklepie „Krzyś”, którego właścicielka miło dzieci przyjęła i poczęstowała ulubionymi cukierkami. Serdecznie dziękujemy!

Listy i laurki dla chorych dzieci z „Marzycielskiej Poczty”

27 marca 2014 r. w grupie V „Kropelki” odbyła się akcja pisania listów do dzieci z „Marzycielskiej Poczty”. Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Idea „Marzycielskiej Poczty” polega na niesieniu dzieciom wparcia psychicznego w walce i zmaganiach z chorobą, a akcja objęta jest patronatem Ministra Edukacji oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiele chorych dzieci, które zgłosiło się do akcji większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach, a Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu. Przedszkolaki z grupy „Kropelki” napisały list i wykonały laurki do ich chorych rówieśników Alicji i Kacpra. Dla prawie pięcioletniej Alicji z Sosnowca, która od roku walczy z nowotworem złośliwym – neuroblastomą do koperty z listem i pięknymi pracami dzieci dołączyliśmy również drobny upominek- zabawkową koronę i biżuterię, aby Alicja mogła poczuć się jak prawdziwa księżniczka. Napisaliśmy również do 7-letniego Kacpra, który choruje na białaczkę,a ze względu na jego stan zdrowia leczenie przedłuża się, co sprawia, że Kacper nie może pójść do szkoły, dlatego doskwiera mu brak towarzystwa. Mama chłopca wierzy, że listy mogą zdziałać cuda, a Kacper znajdzie tutaj prawdziwych przyjaciół. Dla niego też (oprócz listu i prac dzieci) podarowaliśmy CD-ROM Game TEAM Hot Wheels”. Dzieci z grupy V narysowały kolorowe, laurki starając się aby były zgodne z zainteresowaniami  ich chorych rówieśników. Następnie, z pomocą pani wychowawczyni, zaadresowaliśmy koperty i wysłaliśmy laurki w oddziale pocztowym znajdującym się w pobliskim sklepie „Krzyś”. Mamy nadzieję, że nasze laurki wywołają uśmiech na twarzy Alicji i Kacpra.

Opis naszej akcji znajduje się również na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty http://marzycielskapoczta.pl/przedszkole-miejskie-nr-12-w-debicy/

Wiosna, ach to ty…

„Kolor zielony dziś ubieramy

zieloną wiosnę w zieleni witamy

Och jak zielono! Och jak cudownie!

Zielone buty, zielone spodnie

Zielona czapka i koszulka też.

Wiosna przyjechała, ciesz się z nami ciesz.”

W związku z nadejściem nowej pory roku, przedszkolaki z grupy III zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce przygotowane specjalnie na tę okazję, które mogły podziwiać wszystkie  dzieci ubrane w tym wyjątkowym dniu na zielono. Uroczystość przygotowały nauczycielki: Beata Knot i Renata Pociask. Po występie chętne przedszkolaki z poszczególnych grup wzięły udział w wiosennych konkursach z nagrodami. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich przedszkolaków pozwalający zapoznać je z nową pora roku.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o bł. Edmundzie Bojanowskim

W czwartek 20 marca 2014r w „Ochronce” Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat „W czym mogę naśladować bł. Edmunda Bojanowskiego?”.  Po przedstawieniu zaprezentowanym przez dzieci z tamtejszego przedszkola dotyczącym życia bł. Edmunda Bojanowskiego nastąpiło ogłoszenie zwycięzców. W konkursie wzięły udział następujące dzieci z naszego przedszkola: z grupy III- Hubert Łagowski, z grupy IV- Kinga Wójtowicz, z grupy V- Gabriela Misielak. Wszystkie dzieci zdobyły nagrody.

Światowy Dzień Wody

Dnia 22 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody. Z tej  okazji przedszkolaki z grupy III i V wzięły udział w zajęciach dotyczących racjonalnego gospodarowania wodą. Zajęcia te, 17 marca, przeprowadziła w naszym przedszkolu kadra pedagogiczna z ZSZ nr 1 w Dębicy. Spotkanie dla naszych przedszkolaków zorganizowała pani Beatka Knot. Dzieciom zaprezentowano pokaz slajdów dotyczący problematyki oszczędzania wody, jej braku w niektórych rejonach świata. Wszystkie dzieci złożyły uroczystą przysięgę o oszczędzaniu wody i zostały przez to przyjaciółmi wody. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał książeczkę edukacyjną, a kąciki książek w grupie III i V zostały wyposażone w piękną „Encyklopedię przedszkolaka” i „Księgę wierszyków”. Po pożegnaniu naszych miłych gości przedszkolaki przystąpiły do ozdabiania otrzymanych papierowych kropelek, które umieszczone w domu w widocznym miejscu będą przypominać o dzisiejszych zajęciach i o konieczności oszczędzania wody.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do Centrum Handlowego „Raj” w piątek 21 marca na godz. 17:00. Zaprezentowana zostanie wtedy wystawa zdjęć z odbytych w naszym przedszkolu zajęć oraz będzie wiele atrakcji dla dzieci np. malowanie twarzy i wiele innych. Serdecznie zapraszamy!

Teatrzyk „Okrąglikowie- wiwat Europa!”

W piątek 14 marca przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Okrąglikowie- wiwat Europa!” w wykonaniu aktorek z teatru „Zielony Melonik” z Jarosławia. Dzieci miały okazję poznać położenie geograficzne Włoch, Francji oraz Niemiec, przywitać się w  językach obcych a poprzez poznanie kroku podstawowego tańców charakterystycznych dla każdego z wyżej wymienionych krajów- aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu.

WYCIECZKA GRUPY III DO MUZEUM REGIONALNEGO ORAZ GALERII MOK W DĘBICY

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci i wiedzę o rodzinnej miejscowości , w środę 13.03.14r przedszkolaki z grupy III wraz z paniami udały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Na początku postanowiliśmy udać się pod pomnik św. Jadwigi Śląskiej by złożyć kwiaty. Tam dzieci przypomniały legendę o św. Jadwidze patronce naszego miasta. Następnie – w Muzeum – dzieci z ciekawością słuchały opowiadań Pana Przewodnika dotyczących historii naszego miasta. Duże wrażenie zrobiła na nich ogromna makieta przedstawiająca miasto w 1849r. Również wiele innych ekspozycji zapadło dzieciom w pamięć. Rekonstrukcja chaty wczesnośredniowiecznej ze Stasiówki przybliżyła miejsca które trudno sobie wyobrazić. W podziemiach muzeum dzieci z zaciekawieniem oglądały szczątki zwierząt z czasów prehistorii. Zobaczyły również bogatą kolekcję owadów i nie tylko. Ogromną atrakcją były ekspozycje umieszczone wokół budynku Muzeum: zbiory pojazdów, broni i wyposażenia.  Celem naszej wycieczki była integracja ze środowiskiem i dziedzictwem kulturowym. W związku z tym postanowiliśmy też udać się do pobliskiej Galerii MOK. Tam zapewniono nam bliski i żywy kontakt ze sztuką, która w bardzo ciekawy i kreatywny sposób wprowadziła nas w świat pojęć z najróżniejszych dziedzin.

Przeżycia i emocje które towarzyszyły dzieciom podczas wycieczki, na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.

Szukamy oznak wiosny

 

Dzieci z grupy V „Kropelki” z utęsknieniem czekają na nadejście wiosny, a tym samym cieplejsze dni i więcej zabaw na powietrzu, dlatego też, aby „przywołać wiosnę” dnia 7 marca postanowiliśmy założyć w kąciku przyrody „zielony kącik”. Przedszkolaki siały i sadziły różne rośliny, bowiem codzienna możliwość obserwacji wzrastających roślin bardzo dzieci cieszy, a ich pielęgnacja uczy ich odpowiedzialności i szacunku do przyrody. Natomiast 13 marca szukaliśmy oznak wiosny podczas spaceru. Dzieci „wyposażone” w lupy zajęły się odszukiwaniem pierwszych kwiatów, pąków na gałązkach i próbowały je nazywać, a także fotografować. Taki projekt badawczy bardzo się przedszkolakom spodobał i z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem odkrywały kolejne zmiany w przyrodzie i z entuzjazmem o nich opowiadały po powrocie do przedszkola.

XII Olimpiada na Olimpie

W środę 12.03.2013r. przedszkolaki z grupy V wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy, gdzie odbywały się międzyprzedszkolne zawody sportowe przedszkolaków pod hasłem „Olimpiada na Olimpie”. Dzieci z najstarszej z przedszkolnych grup wzięły udział w sześciu konkurencjach sportowych takich jak: bieg połączony z umieszczaniem woreczków do obręczy, bieg na czworakach przez tunel, bieg połączony z przekładaniem szarfy od dołu i od góry, skok w dal z miejsca na odległość, rzut woreczkiem do celu oraz bieg sztafetowy połączony z rysowaniem. Zawodnicy (Emilia Ryba, Martyna Sidor, Weronika Parys, Karolinka Kąfera, Dawid Ligęska, Jan Goleń, Jakub Turek, Jarosław Kędzior) wywalczyli czwarte miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Kształtowanie zachowań prozdrowotnych poprzez przykład ich waleczności i wiary we własne siły ma głęboki sens. Sportowe zabawy oraz niespodzianki przygotowane dla kibiców w postaci pięknych widowisk taneczno –ruchowych, zaprezentowanych przez uczniów szkoły, dostarczyły przedszkolakom mnóstwo radości. Nagrody w konkursie plastycznym za zespołowe wykonanie pracy plastycznej „Atrybut kibica” otrzymali: Adaś Piwanowski i Łukaszek Rybski z grupy III. Gratulujemy!

Wycieczka do zakładu fotograficznego

Grupa 5-laków uczestniczyła w wycieczce do Zakładu Fotograficznego SPECTOR w Dębicy. To była bardzo miła i udana wycieczka. Właściciel Zakładu zapoznał dzieci z procesem powstawania zdjęć poczynając od fotografowania poprzez obróbkę aż do gotowej fotografii. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowały jak z maszyny „wychodzą” zdjęcia do różnych dokumentów. Uwagę przedszkolaków zwróciły duże fotografie, kolorowe albumy, piękne ramki. Na pamiątkę otrzymaliśmy wspólną fotografię.

Za poświęcenie nam cennego czasu, informacje z zakresu fotografii i możliwość zwiedzenia Zakładu składamy wszystkim pracownikom serdeczne podziękowania.

Przegląd piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki” w SP11

 

Dnia 6.03.2013r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy odbył się Przegląd Piosenki pod hasłem „Rozśpiewane przedszkolaki”. W przeglądzie uczestniczyły dzieci 6- letnie z wszystkich dębickich przedszkoli. Naszym reprezentantem był Jaruś Kędzior z gr. V, który zaśpiewał piosenkę pt. „Kolorowe światła”. Występy wszystkich uczestników bardzo spodobały się jury, jak i widzom. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni brawami oraz dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Podczas przeglądu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem ”Przedszkolak chwat bezpiecznie przemierza świat”. W tym konkursie Julia Wolak i Nadia Hoedl z gr. IV zajęły II miejsce, natomiast Martynka Sidor z gr.V- III miejsce. Gratulujemy wszystkim laureatom. Dziękujemy rodzicom i krewnym za przywiezienie i opiekę nad dziećmi.

Konkurs plastyczny o bł. Edmundzie Bojanowskim

 Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Ochronkę Sióstr Służebniczek w Dębicy. Dzieci wykonały prace na temat „W czym mogę naśladować bł. Edmunda Bojanowskiego?” W konkursie wzięły udział następujące dzieci: z grupy III- Hubert Łagowski, z grupy IV- Kinga Wójtowicz, z grupy V- Gabriela Misielak. Życzymy powodzenia uczestnikom.

Dębica dawniej i dziś

Szanowni Rodzice!

W związku z planowaną w naszym przedszkolu organizacją wystawy Dębica dawniej i dziś prosimy o dostarczenie do końca kwietnia 2014r. nauczycielom poszczególnych grup zdjęć, reprodukcji przedstawiających Dębicę współczesną i dawną.

Zapewne wiele ciekawych zbiorów znajduje się w rodzinnych albumach fotograficznych, pamiątkach (pocztówki, kalendarze, szkice itp.). Uprzejmie prosimy o zaangażowanie w ich poszukiwania dzieci. Pragniemy bowiem przybliżyć wszystkim przedszkolakom historię naszego miasta budząc uczucia patriotyczne.

Wszystkie dostarczone materiały, podpisane imieniem i nazwiskiem właściciela, zostaną zwrócone Państwu po zakończeniu wystawy (maj 2014r.).

Serdecznie dziękujemy.

Wycieczka do biblioteki

   

W ramach realizacji tematu tygodnia : „ Świat w książkach zapisany”, dzieci z grupy III wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Biblioteki przy DK ŚNIEŻKA. Podczas warsztatów zorganizowanych przez panią Romualdę Zajączkowską dzieci dowiedziały się m. in. na czym polega działalność biblioteki, a także jak wypożycza się książki. Nie zabrakło wesołych zabaw. Przedszkolaki obejrzały mnóstwo ciekawych książek dla dzieci, bawiły się wspólnie z paniami przy znanych wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Największą atrakcją była wspólna inscenizacja wiersza „ Rzepka” w której każdy odegrał swoją rolę. Dziękując za tak miłe przyjęcie, poświęcony czas i wesołe zabawy, dzieci wręczyły paniom wykonany przez siebie upominek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy starszych kolegów z Miejskiego Gimnazjum Nr 4 w Dębicy. Jak się okazało wizyta naszych małych przedszkolaków sprawiła Paniom oraz starszym kolegom wiele radości. Wszyscy byli dla nas bardzo mili i serdeczni. Panie pokazały dzieciom świetlicę, salę z komputerami, oraz szkolną bibliotekę. Szkoła również zrobiła na dzieciach duże wrażenie.

Ogród Nadziei

Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,

co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Jan Paweł II

Przedszkole nr 12 w Dębicy już po raz 6 włącza się aktywnie do ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Dzięki podejmowanym działaniom (sadzenie i rozprowadzanie żonkili, organizowanie kiermaszów z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, udział w konkursach plastycznych) nie tylko rozpowszechniamy ideę hospicyjną, ale również propagujemy wśród dzieci i rodziców potrzebę pomocy bliźnim. Uwrażliwiamy w ten sposób dzieci na potrzeby i cierpienia ludzi chorych, budzimy już w kilkulatkach poczucie mocy sprawczej, która pozwala czynić dobro.

W lutym bieżącego roku przedstawiciele Stowarzyszenia Hospicjum Domowego w Dębicy zorganizowali konkurs plastyczny Ogród nadziei przeznaczony dla dzieci przedszkolnych, szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Kinga Wójtowicz, jedna z uczestniczek koła plastycznego prowadzonego w naszym przedszkolu, pod kierunkiem Pani Ewy Prokuskiej wykonała pracę konkursową w formie przestrzennej. Będzie ona prezentowana na międzyprzedszkolnej wystawie podczas finału akcji Pola Nadziei (maj 2014r.).

Zapisy do przedszkola na rok szkolny 2014/2015

Zapisy do przedszkola na rok szkolny 2014/2015 prowadzone będą w okresie od 3 do 31 marca 2014r.

Do przedszkola zapisać można dziecko w wieku 3 – 6 lat. W tym celu należy pobrać z przedszkola „Wniosek o przyjęcie do przedszkola” i wypełnić go. Wniosek będzie też dostępny do pobrania na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja.

Rodzice dzieci, które będą nadal uczęszczać do naszej placówki, w terminie do 24 lutego 2014r. składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Deklarację wydają i przyjmują nauczyciele poszczególnych grup.

Harmonogram rekrutacji:

  • 14.02. – 24.02.2014r. – wydawanie i przyjmowanie „Deklaracji o kontynuowaniu uczęszczania dziecka do Przedszkola Miejskiego nr 12 w Dębicy” (dotyczy dzieci uczęszczających do naszego przedszkola)
  • 03.03. – 31.03.2014r. – wydawanie i przyjmowanie WNIOSKÓW o przyjęcie do przedszkola
  • 07.04 – 08.04. 2014r. – posiedzenie komisji rekrutacyjnej.
  • 15.04.2014r. – ogłoszenie wyników rekrutacji do przedszkola.

Konkurs plastyczny organizowany przez SP 9 „Atrybut kibica”

Dzieci z grup III i V z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym organizowaym przez Szkołę Podstawową Nr 9 w Dębicy. Temat przestrzennych prac plastycznych, które należało wykonać indywidualnie lub grupowo to „Atrybut kibica”. Dzieci, które wzięły w nim udział to Bernard Kurowski, Łukaszek Rybski i Adaś Piwanowski z grupy III pod kierunkiem pani Beatki oraz Gabrysia Misielak, Piotruś Matłok i Jaś Kwiatek z grupy V pod kierunkiem pani Justynki. Celem konkursu jest propagowanie pozytywnych zachowań, radość ze wspólnego kibicowania, wdrażanie do zdrowej rywalizacji oraz rozwijanie eskpresji twórczej. Dzieci wykonały okulary, łapkę, kapelusz i bębenek z widocznymi barwami narodowymi oraz logo naszego „Słonecznego Przedszkola”. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Przedstawienie w DK MORS pt. „W poszukiwaniu leśnego Szumu”

W piątek 21 lutego, dzieci z trzech przedszkolnych grup III, IV i V udały się do Domu Kultury MORS na przedstawienie pt. „W poszukiwaniu leśnego Szumu” zaprezentowanego przez aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Spektakl poruszał tematykę segregacji odpadów, dzikich wysypisk, zanieczyszczenia lasów, ochrony dzikich zwierząt oraz szkodliwego wpływu hałasu. Był pełen uśmiechu i wspólnej zabawy z dziećmi.

17 luty- Światowy Dzień Kota

  

W poniedziałek, 17 lutego przedszkolaki z grupy V „Kropelki” obchodziły nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka.

Dzieci wysłuchały opowiadania E. Lechowicz pt. „Skąd się wzięły koty”, oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach : „Kotek Puszek”, „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” oraz konkursy Kto szybciej wypije mleko”, „Zabawy z włóczką”, „Z jakiej bajki pochodzą te koty?” Największą radość sprawiła jednak  wizyta prawdziwego kota. Tego dnia odwiedził nas Tajfun, ulubieniec i domowy pupil naszej wychowanki Weroniki. Tajfun został przyniesiony przez dziadzia Weroniki i jak na prawdziwego kota przystało przechadzał się po naszej sali tylko sobie znanymi ścieżkami. Jedynie na chwilkę przystanął i napił się mleka z miseczki. Wszyscy marzyli o pogłaskaniu milutkiego kotka, a w podziękowaniu za jego cierpliwość i odwiedziny, dzieci podarowały mu koci przysmak. Celem obchodów tego dnia  było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

Spotkanie z panią pielęgniarką

 

 

Dnia 14 lutego 2014r dzieci z grupy III odwiedziła pielęgniarka. Hasłem przewodnim spotkania był temat tygodnia „ Zdrowie jest najważniejsze”. Pani Anna Marć – mamusia Wiktorii, opowiedziała  przedszkolakom o wykonywanym przez siebie zawodzie, oraz o tym jak wystrzegać się chorób i przestrzegać zasad higieny. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca pielęgniarki, jakie zabiegi wykonuje pielęgniarka oraz jak pomaga potrzebującym osobom. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób mogą zapobiegać  infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Wszyscy z przejęciem oglądali narzędzia pracy które przyniosła ze sobą pani Ania, każdy mógł dokładnie obejrzeć jak wygląda stetoskop, kroplówka czy też tzw. „motylek”. Na zakończenie w ramach podziękowania za wizytę, dzieci wręczyły naszemu gościowi własnoręcznie wykonany upominek. Bardzo dziękujemy Pani Ani za przybycie do naszego przedszkola i przybliżenie zawodu pielęgniarki.

Walentynki pod znakiem przyjaźni  

14 lutego przedszkolaki z grupy III i V ubrane w kolorze czerwonym świętowały w naszym przedszkolu Walentynki pod znakiem przyjaźni i radości przebywania ze sobą. Walentynki to dzień, w którym obdarowuje się osobę lubianą drobnym upominkiem tzw. Walentynką. Dzieci brały udział w wesołych zabawach muzyczno- ruchowych, poznały legendę o Św. Walentym, oraz wyrażały się plastycznie. Dzieci z grupy III stworzyły misia z serduszek oraz walentynki dla swoich rówieśników, natomiast przedszkolaki z grupy V wykonały „Walentynkowe zwierzaki cudaki” z serduszek oraz walentynki dla lubianych kolegów i koleżanek. Miłym akcentem wieńczącym ten wyjątkowy dzień były słodkie niespodzianki dla dzieci oczywiście w kształcie serduszek. ♥

Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Przedszkolak chwat bezpiecznie przemierza świat”

Przedszkolaki z grupy IV i V wzięły udział w Międzyprzedszkolnym  Konkursie Plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 11 w Dębicy na temat „Przedszkolak chwat bezpiecznie przemierza świat”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 6 marca 2014r.  Z grupy V w konkursie wzięła udział Martynka Sidor, natomiast z grupy IV były to Julia Wolak i Nadia Hoedl. Życzymy dziewczynkom powodzenia!

Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Mój wymarzony miś”

Pragniemy poinformować, iż dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym na temat „Mój ulubiony miś” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Dębicy. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 6- letnich i wzięły w nim udział dziewczynki z grupy III, IV i V. Miło nam poinformować, iż Kamilka Kramska z grupy III (pod kierunkiem pani Beatki Knot) zajęła II miejsce.

Gratulujemy naszej wychowance i życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swojego talentu plastycznego.

Przedszkolaki w szkole

11.02.2013r. grupy III, IV i V udały się z wychowawczyniami i Rodzicami do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy. Najstarsze przedszkolaki poznały budynek szkoły, znajdujące się w nim sale. Największą atrakcją dla dzieci była praca z tablicą interaktywną. Korzystając z nowoczesnych środków dydaktycznych  przedszkolaki rozwiązywały zagadki o zwierzętach, czytały, układały interaktywne puzzle, tańczyły, śpiewały integrując się z uczniami. Dzisiejszy dzień bardzo podobał się naszym wychowankom.

Zajęcia psychoedukacyjne W dniu 7.02.2014r. odbyły się zajęcia psychoedukacyjne prowadzone przez pracownika poradni z programu „Unikanie zagrożeń” w których uczestniczyły przedszkolaki z grupy IV i V. Temat zajęć to „Bądź ostrożny, powiedz nie”.   ZABAWA KARNAWAŁOWA 2014

6 lutego w naszym przedszkolu odbyła się Zabawa Karnawałowa. Dzieci zaprezentowały się w wyjątkowo pięknych strojach, co sprawiło że zabawa była tym bardziej udana. W odświętnie udekorowanych salach, w ciekawych, kolorowych kostiumach, wszystkie przedszkolaki bawiły się przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Zabawa przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Muzyka i tańce zorganizowane przez pana Marcina przeplatane były zabawami i konkursami. Zabawa karnawałowa jest doskonałą imprezą, o szczególnie radosnej atmosferze. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.

Zabawy „Słoneczek” na śniegu

„Bo zabawy zimowe

są radosne i zdrowe.

Zimnym śniegiem muskane

kwitną buzie rumiane.”

Wszystkie dzieci uwielbiają zabawy na śniegu. Gdy tylko nadarzyła się okazja, maluszki wybrały się na „białe szaleństwo” 29 stycznia grupa II rozpoczęła sezon zimowych zabaw w Naszym Przedszkolnym Ogródku. Ciepło ubrane dzieci zabrały ze sobą sanki i zjeżdżały radośnie z górki. Przedszkolakom cudownie było zjeżdżać z górki, robić aniołki na śniegu i tworzyć inne budowle w promieniach słońca. Zabawa była fantastyczna zresztą zobaczcie sami.

IV MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD

W  piątek 17 stycznia 2014 r w Domu Kultury Śnieżka odbył się IV Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd. Wzięły w nim udział wszystkie dębickie przedszkola, natomiast organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Dzieci z przedszkola nr 4 wprowadziły nas w atmosferę radosnego kolędowania krótkim występem jasełkowym. Następnie zespoły dzieci z każdej placówki przedstawiły wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Nasze Przedszkole reprezentowali Wiktoria Stalec i Adaś Pękala (grupa III), które przygotowała do występu pani Beata Knot. Nasze przedszkolaki zaśpiewały kolędę z repertuaru Magdaleny Anioł pt. „Narodził się w stajence”. Był to ich pierwszy kontakt ze sceną, a tym samym bardzo udany debiut. Liczymy na to, że ich talenty wokalne nadal będą rozwijane. Tym bardziej, że dzieci były zachwycone występem na scenie. Na koniec odbyło się wręczenie nagród indywidualnych (występującym przedszkolakom) oraz podziękowań. Dziękujemy rodzicom występujących dzieci za poświęcony czas, podwiezienie swoich pociech do DK Śnieżka oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 styczeń to szczególne daty w kalendarzu, bowiem poświęcone są wyjątkowym osobom. Świętujemy wtedy Dzień Babci i Dziadka. Poniżej znajduje się galeria zdjęć obrazująca jak obchodzono to wyjątkowe święto w naszym przedszkolu przez dzieci z poszczególnych przedszkolnych grup. Życzymy miłego oglądania i wspominania.

Pragniemy serdecznie podziękować rodzicom, którzy zechcieli pomóc i wesprzeć przygotowania uroczystości Dnia Babci i Dziadka.

Grupa I „Promyczki”

Grupa II „Słoneczka”

Grupa III „Gwiazdeczki”

Grupa IV „Obłoczki”– „Przedstawienie Jasełkowe”

Grupa V „Kropelki”– Inscenizacja pt. „Bajki dla Babci i Dziadka”

Pokaz tańca i strojów zespołu „Mali Igloopolanie” w naszym przedszkolu

W środę dnia 15 stycznia 2014 r., do naszego przedszkola zawitał Zespół Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie” działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.  Zaproszenie tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” to jeden z elementów realizacji naszego planu rocznego mającego na celu kształtowanie u dzieci poczucia przynależności narodowej i rozwijanie zainteresowań kulturą własnego regionu. Dzieci i młodzież z zespołu tanecznego przybyli do nas ubrani w ludowe stroje i zaprezentowali tańce charakterystyczne dla następujących regionów: rzeszowski, kaszubski, śląski, lubelski oraz sądecki. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się kolorowym spódnicom, gorsetom i wiankom noszonym przez dziewczęta oraz kubrakom, haftowanym koszulom noszonym przez chłopców z zespołu. Chętne przedszkolaki miały możliwość zatańczyć każdy z wyżej wymienionych tańców zaprezentowanych wcześniej przez członków zespołu. Serdecznie dziękujemy za piękny pokaz tańców wykonany w naszym przedszkolu przez przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie”, Pani Kindze Jurek, Panu Zenonowi Piękosiowi oraz dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy  pani Elżbiecie Kęsik.

W imieniu całego zespołu „Igloopolanie” pragniemy wszystkich zaprosić na występ w ich wykonaniu, który odbędzie się 8 marca 2014 r w Domu Kultury „Mors”. Będzie to powtórka koncertu jubileuszowego. Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na Dzień Babci i Dziadka

Serdecznie zapraszamy wszystkie babcie i dziadziusiów naszych przedszkolaków na uroczyste przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka, które odbędzie się:

14.01.2014r wtorek godz. 9:30- grupa V

16.01.2014 r czwartek godz. 9:30- grupa IV

17.01.2014r. piątek godz. 10:00- grupa I

17.01.2014r piątek godz. 10:00- grupa III

21.01.2014r. Wtorek godz. 10:00- grupa II

„Irlandzki dzień”

Zgodnie z założeniami tematu rocznego, w ramach zaznajomienia dzieci z kolejnym europejskim krajem 10 stycznia 2014 r w grupie V zorganizowano „Dzień Irlandzki”. Dzieci poznały wygląd irlandzkiej flagi, jej symbol, czyli koniczynkę oraz nazwę stolicy-Dublin, a także kilka angielskich słówek. Odwiedzili nas również specjalni goście- ciocia i wujek Weroniczki, na co dzień mieszkający w Irlandii. Opowiedzieli nam o różnych ciekawych zwyczajach oraz o kulturze irlandzkiej. Dzieci miały okazję obejrzeć piękne widokówki oraz pokaz zdjęciowy przedstawiający charakterystyczne miejsca oraz zabytki Irlandii i Dublina. Jako ciekawostkę nasi goście pokazali dzieciom filmik z irlandzkim tańcem, którego obowiązkowo uczą się dzieci uczęszczające tam do szkoły. Pod koniec spotkania przedszkolakom podarowano cukierki.

Dziękujemy bardzo naszym gościom za poświęcony nam czas i przygotowanie wielu atrakcji dla naszych kochanych przedszkolaków. Warto również dodać, iż pani Agnieszka prowadzi również stronę internetową http://youtube.com/aggie81irl (gdzie dzieli się różnymi poradami kosmetycznymi, kulinarnymi, wyznacza modowe trendy a także przedstawia ciekawostki z życia codziennego w Irlandii) na którą serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby.

Życzenia świąteczne

Kochani Rodzice!

Specjalnie dla Was i z myślą o Was

najlepsze życzenia świąteczne

od Dyrekcji i całego personelu Przedszkola Miejskiego nr 12

Życzymy Wam- abyście bez pośpiechu

Cieszyli się wraz z dziećmi

z atmosfery Świąt Bożego Narodzenia

a w nadchodzącym Nowym Roku

spełniły się wszystkie Wasze marzenia!

Jasełka i spotkanie opłatkowe przedszkolaków

Dnia 20 grudnia 2013 r. poczuliśmy uroczystą świąteczną atmosferę w naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali grupy IV. która to przygotowała piękne przedstawienie jasełkowe pod kierunkiem pani Alicji i pani Ewy. Po czym wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia, śpiewali kolędy. Następnie dzieci z apetytem zajadały przygotowane potrawy wigilijne.

Pachnące ozdoby świąteczne

Cudowny zapach pomarańczy i goździków unosił się dziś w sali pięciolatków…

Przygotowania do Świąt to nie tylko zakupy, gotowanie, sprzątanie i związany z tym pośpiech, to także wyjątkowe dekoracje które pomagają poczuć świąteczną atmosferę. Idealnym sposobem na budowanie świątecznej atmosfery jest wspólne wykonywanie ozdób i dekoracji świątecznych wraz z dziećmi. Dlatego dzieci z grupy III „ Gwiazdeczki” w przeddzień Wigilii przedszkolnej tworzyły naturalne dekoracje świąteczne z pomarańczy i goździków. Praca polegała na wbijaniu przyprawy goździkowej w świeże, pachnące pomarańcze. Uwalniany w ten sposób zapach pobudzał zmysł węchu, a drobne i dokładne ruchy sprawnych rączek dzieci pobudzały zmysł wzroku i dotyku. Natomiast przedszkolaki z grupy V „Kropelki” tworzyły choineczki z kolorowych paseczków, dzięki czemu ćwiczyły sprawność swoich paluszków oraz wykonały piękne dekoracje, które po wigilii zabiorą do domu.Tak powstały piękne prace, które jutro ozdobią świąteczne stoły w naszym przedszkolu.

III miejsce dla naszej Juleczki w konkursie plastycznym „Świąteczny stroik”- Przedszkole Weldon Kids

W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Ozdoby wykonywane z kolorowego papieru i bibułki, słomy, ziaren zbóż, orzechów, szyszek czy pestek owoców świadczyły o ogromnej pomysłowości twórców, a przede wszystkim łączyły pokolenia w przekazywaniu tradycji bożonarodzeniowych.
W dniu 18.12.2013r. w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Świąteczny Stroik. Wzięły w nim udział dwie dziewczynki z naszego przedszkola. W kategorii rodzinnej piękny i niezwykle oryginalny stroik przygotowała Aleksandra Knot (grupa I) wraz z Mamą. W kategorii indywidualnej stroik wykonywała Julia Betlej (grupa IV) podczas zajęć koła plastycznego prowadzonego przez Panią Ewę Prokuską. Miło nam jest poinformować, że Julia Betlej zdobyła III miejsce. Kilkadziesiąt bożonarodzeniowych stroików, przygotowanych przez przedszkolaki biorące  udział w konkursie, będzie można obejrzeć w Galerii Carrefour w Dębicy.  Zapraszamy!
Drugie spotkanie przedszkolaków w SP 11 w Dębicy
Dnia 12 grudnia 2013 r odbył się drugi cykl zajęć dla przedszkolaków w Szkole Podstawowej Nr 11 w Dębicy.

Certyfikat AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA dla naszego przedszkola

Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole uzyskało Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka za realizację programu II edycji akcji Bezpieczny Przedszkolak pod hasłem „Przedszkolak bezpieczny w środowisku” realizowanego w maju i czerwcu w grupie pięcilatków. W tym roku szkolnym grupa obecnych pięciolatków(„Gwiazdeczki”) i sześciolatków („Kropelki”) również przystąpiliśmy do kolejnej akcji Akademii Zdrowego przedszkolaka. Była to V edycja akcji „Piramidy Zdrowgo Żywienia” pod hasłem „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”. Dzieci poprzez zabawę i doświadczenie zapoznano z zasadami zdrowego odżywiania oraz z Piramidą Żywienia Przedszkolaka ze szczególnym uwzględnieniem następnych dwóch pięter piramidy i następujących tematów: „Co to są produkty zbożowe, jakie są rodzaje zbóż?”, „Jak powstaje chleb, płatki śniadaniowe, makaron”, „Kasze, ryż i rośliny strączkowe”, „Orzechy, nasiona i tłuszcze”. Podczas omawiania każdego z tematów dzieci miały możliwość pracować na konkretach, czyli mogły widzieć, dotykać, smakować, wąchać. Dzieci często z lęku przed nowym smakiem, odmawiają jedzenia nowych rzeczy, natomiast w grupie są odważniejsze i łatwiej im skosztować nowych produktów (tak było chociażby z oliwkami podczas pieczenia pizzy i z różnymi rodzajami ziaren podczas pieczenia ciasteczek). Poniższa galeria zdjęć przedstawia zrealizowane działania.

I MISTRZOSTWA DĘBICY PRZEDSZKOLAKÓW W SZACHACH

7 grudnia 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 odbyły się I MISTRZOSTWA DĘBICY PRZEDSZKOLAKÓW W SZACHACH pod hasłem –Szachy dla przedszkolaków – Dziewiątka CUP 2013.Organizatorzy dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy Jan Rachwał oraz prezes UKS OLIMP Andrzej Nylec zorganizowali dla przedszkolaków z dębickich przedszkoli imprezę o charakterze popularyzującym szachy wśród dzieci ,której celem było zachęcenie jak największej liczby przedszkolaków do królewskiej gry. Patronat nad mistrzostwami sprawowali Burmistrz Miasta Dębicy Paweł Wolicki oraz Dyrektor MZO w Dębicy Ireneusz Kozak. Patronat medialny nad turniejem objęła Ziemiadebicka.pl oraz Informacje Dębickie. Poprzez szachy dochodzi się do wszechstronnego rozwoju młodego człowieka. Wzmacnia się zdolność koncentracji, pogłębia wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, uczy odpowiedzialności za podejmowane decyzje, kształtuje szacunek do drugiego człowieka, uczy wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu. Zawody przebiegały w sportowej atmosferze, dzięki wyrozumiałości rodziców, opanowaniu zawodników i sprawnej pracy sędziego oraz nauczycieli w-f dębickiej dziewiątki. Zwycięzcy otrzymali medale ,nagrody w postaci sprzętu sportowego, dyplomy. Wszystkie dzieci otrzymały oprócz dyplomów, gadżety, słodki poczęstunek. Trzy najlepsze przedszkola uhonorowane zostały pucharami .

Klasyfikacja Indywidualna

1 miejsce Mikołaj Bespalenko – Przedszkole Weldon Kids w Dębicy 2 miejsce Nikola Bętkowska – Przedszkole Weldon Kids w Dębicy 3 miejsce Wójtowicz Kinga- Miejskie Przedszkole nr 12 w Dębicy

Klasyfikacja drużynowa 1 miejsce Przedszkole Weldon Kids w Dębicy 2 miejsce Miejskie Przedszkole nr 12 w Dębicy 3 miejsce Miejskie Przedszkole nr 7 w Dębicy

Być może w tym gronie są następcy świetnych szachistów.

  Mikołajkowa wizyta burmistrza w przedszkolu W piątek 6 grudnia 2013 r. mikołajkową wizytę złożył nam burmistrz Dębicy- pan Paweł Wolicki. Wszystkie nasze przedszkolaki zostały obdarowane przez niego cukierkami i życzeniami.

Przedszkolny kiermasz świąteczny

Zapraszamy do życzliwego zainteresowania się kiermaszem świątecznym zorganizowanym przez grupę I. Dochód ze sprzedaży ręcznie robionych ozdób świątecznych zostanie przeznaczony na zakup nowych zabawek dydaktycznych dla naszych przedszkolaków oraz wsparcie Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Dębicy.

Serdecznie dziękujemy!

To Mikołaj, Mikołaj siwą brodę ma…

W środę, 4 grudnia 2013 r do wszystkich dzieci  z naszego przedszkola zawitał  Mikołaj z workiem pełnym prezentów.   I miejsce dla naszych przedszkolaków w konkursie plastycznym „Śmieciosztuka”- „Piękna nasza Polska cała”

 

W dniu 29.11.2013r. dzieci z grupy III („Gwiazdeczki”) oraz grupy V(„Kropelki”) wzięły udział w spotkaniu podsumowującym międzyprzedszkolny konkurs plastyczny organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 2 Integracyjne w Dębicy, Nadleśnictwo Dębica oraz Galerię MOK w Dębicy.

I miejsce zdobyły dzieci z grupy III z naszego przedszkola: Wiktoria Marć,Iwetka Cetera, Filip Trzaskacz  za pracę wykonaną pod kierunkiem pani Renaty Pociask. „Kraina polskich jezior”. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody rzeczowe. Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów!

Wielki Konkurs Ekologiczny dla przedszkoli „Drugie życie śmieci”

W dniach 22.10-3.12.2013 r. nasze przedszkole przystąpiło do Internetowego Wielkiego Konkursu Ekologicznego dla przedszkoli pt. „Drugie życie śmieci”. Wzięło w nim udział wiele przedszkoli z całej Polski. Dziękujemy za wszystkie oddane głosy na pracę plastyczną dzieci z grupy „Kropelki” pt. „Robot elegant”, która służyła dzieciom jako schowek na ich skarby oraz do zbierania plastikowych nakrętek. Poznajcie  zwycięzców.

http://www.buliba.pl/konkursy/wielki-konkurs-ekologiczny-2013/

Zabawy  z Rodzicami- zajęcia otwarte w grupie III

Każda uroczystość przedszkolna jest dobrą okazją do nawiązywania bliższych kontaktów z rodzicami, powierzonych naszej opiece dzieci. Również taką okazją stało się spotkanie integracyjne rodziców i dzieci z okazji Andrzejek. „Zajęcia otwarte” są bardzo cenną formą współpracy z rodzicami , ponieważ są doskonałą okazją poznania własnego dziecka, jego przedszkolnych przyjaciół. Mają one na celu pokazanie rodzicom w jaki sposób można połączyć zabawę z nauką, a także praktycznie wykorzystać umiejętności dzieci. Udział w tego typu zajęciach pozwala rodzicom poznać wszelkie aspekty życia przedszkolnego, obserwować swoje dziecko podczas zajęć wśród rówieśników, ukazać jego umiejętności i zasób wiadomości. Celem tego przedsięwzięcia było poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych z dniem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie oraz integracja najbliższego otoczenia dziecka (przedszkole i rodzina). W tym dniu nie zabrakło muzyki, wesołych zabaw, a największą atrakcją dla dzieci było lanie wosku i oglądanie cieni.

Wolontariusze ING Banku Ślaskiego czytają dzieciom

Dnia 28 listopada 2013r. gościliśmy w  naszym przedszkolu wolontariuszy ING Banku Ślaskiego, którzy w ramach akcji społecznej na rzecz dzieci czytali dzieciom książeczkę terapeutyczną pt. „Lucjan Lew, jakiego nie było”. Lew Lucjan podarował wszystkim przedszkolakom prezenty- egzemplarz książki, kredki oraz baloniki.

Goście ze SP nr 9 w Dębicy w grupie IV i V

W czwartek 27.11.2013r. odwiedzili nas  nauczyciele Wychowania Fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy, którzy prowadzili zajęcia z sześciolatkami. Dzieci ubrane w kolorowe kamizelki, podzielone były na dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą zgodnie z zasadami „fair play”. Ćwiczeniom towarzyszyła radość. Po wspólnej zabawie dzieci zostały obdarowane słodyczami, serduszkami z logo szkoły, a także piłkami, za które serdecznie dziękujemy.

Aktywność ruchowa pozwala dziecku na poznawanie otoczenia, opanowania nowych umiejętności, nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi. Ruch jest podstawowym wskaźnikiem rozwoju i zdrowia, przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu. Zachęcamy wszystkich do promowania zdrowego stylu życia, rozwijania sprawności ruchowej.

Zajęcia miały  na celu propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci. Zachęcanie do aktywności ruchowej, jako źródła zdrowia i harmonijnego rozwoju dzieci, promowanie sportu jak formy aktywnego wypoczynku, wzajemnych kontaktów, wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

   

W dniu 25. 11.2013r. dzieci z grupy I i II przyniosły do przedszkola swe pluszowe misie, by uczestniczyć w zabawach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Na początku dnia dzieci z grupy I (trzylatki) przywitały swe misie, zapoznały je z przedszkolną salą i zachęciły je do wspólnej zabawy z użyciem chusty animacyjnej. Po śniadaniu najmłodsze przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały inscenizację bajki O Misiu Uszatku przygotowaną przez Panią Martę Jedynak (grupa II). Mali aktorzy (czterolatki) przebrani w piękne stroje opowiedzieli nam o zwyczajach leśnych zwierząt u progu zbliżającej się zimy. Dzięki uprzejmości rodziców Arturka Barszcz zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek (ciasteczka w kształcie misiów). Trud małych aktorów nagrodziliśmy brawami i upominkiem od dzieci zasiadających na widowni oraz słodkimi łakociami od Pani Dyrektor.

Po powrocie do swej sali trzylatki kontynuowały zabawy z misiami: składały dużego niedźwiadka z kilku elementów, projektowały kolorowym sylwetom misia ubranka wykonane ze ścinków materiałów, a także bawiły się w zabawę pt. Zagadki Misia Ptysia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego pluszowego przedpołudnia…

Dzień Pluszowego Misia w grupie „ Gwiazdeczki”

Tego samego dnia również dzieci z grupy III uroczyście obchodziły „Święto Pluszowego Misia”.W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swego ulubionego, kochanego, pluszowego misia. Na zajęciach dzieci poznały „Historię pluszowego misia”, prezentowały swoją pluszową maskotkę, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały misie z ulubionych bajek, bawiły się przy muzyce ze swoimi pluszakami. Potem przyszła pora na „ misiowe co nieco”, czyli słodki miód. Dzieci chętnie częstowały się miodem oraz herbatnikami. Nagrodą za rozwiązanie wszystkich muzycznych zagadek – rozpoznawanie melodii z ulubionych wieczorynek – były również „ misiowe” żelki. Wszystkie dzieci wzięły udział w kolejnej zabawie jaką było tworzenie rysunku „ misiaczka dziwaczka” z zasłoniętymi oczkami. Na końcu każdy wykonał pracę dla przyjaciela – misiu z serduszkiem.

Akcja charytatywna „Podaruj Rodakom radość”

W dniach 13-22 listopada 2013 r. w naszym przedszkolu przeprowadzona została akcja charytatywna „Podaruj Rodakom radość” mająca na celu zebranie darów (książek, materiałów piśmienniczych, maskotek) dla Dzieci z polskiej szkoły niedzielnej w Jaworowie nieopodal Lwowa. Patronami akcji byli Zarząd Okręgowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z Rzeszowa wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Rzeszowie. W akcję włączyły się także dębickie szkoły i licea.

Dyrekcja oraz grono pedagogiczne wyraża podziękowanie i wdzięczność dla wszystkich rodziców i dzieci uczęszczających do naszego przedszkola za przekazanie wielu darów na ten szczytny cel. Włączając się w akcje charytatywne uczymy nasze dzieci wrażliwości na potrzeby innych oraz kształtujemy pozytywne postawy wobec potrzebujących.

Kulinarna podróż do Włoch

W ramach prowadzonego kółka językowego w grupie V (język włoski) oraz realizując jedno z zagadnień akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka pt.”Kulinarna podróż do Włoch” przedszkolaki z grupy „Kropelki” miały możliwość własnoręcznego wykonania pysznej pizzy (17.11.2013r). Były to zajęcia prowadzone metodą projektów, dzięki której dzieci czują się jak badacze i odkrywcy, odnajdują radość w nauce. Projekt wiąże się ze zdobywaniem wiedzy i z kształtowaniem umiejętności poprzez działanie, rozwija w uczniach aktywność, samodzielność, przedsiębiorczość i kreatywność a także poczucie odpowiedzialności.

Realizując nasz projekt- zrobienie włoskiej pizzy- zaczęliśmy od dokładnego umycia rączek i podzieliliśmy się na zespoły. Dzieci z każdego zespołu odpowiedzialne były za dane zadanie, np. wyrobienie ciasta, wałkowanie i formowanie placków pizzy, krojenie warzyw, tarcie sera żółtego, robienie sosu pomidorowego. Aż miło było popatrzeć na dzieci pałaszujące pizzę ze zdrowymi dodatkami takimi jak oliwki, sosik pomidorowy, ser mozarella, pieczarki, zioła prowansalskie i co najważniejsze każdemu smakowało i nie było wybrzydzania:) Podczas degustacji przedszkolaki cieszyły się z tego, że choć przez chwilę mogą poczuć się  jak we włoskiej pizzerii.

Listopadowe zabawy w grupie „Promyczki”

Dzieciństwo to okres, który nierozerwalnie łączy się z zabawą. To czas nie tylko najprzyjemniejszy, ale też najważniejszy w życiu człowieka, gdyż od jego wykorzystania zależy w dużym stopniu ogólny rozwój człowieka.

W czasie zabawy trzylatki uczą się lepiej poznawać samych siebie, obserwują innych uczestników podejmowanej aktywności, wchodzą z nimi w interakcje kształtujące relacje społeczne.

Zabawa rozwija twórcze myślenie, , uczy współpracy, motywuje do działania, wywołuje zaciekawienie otaczającym światem.

Postawa rodziców i nauczycieli w zabawie dziecka wpływa na przekazywanie dzieciom właściwych wzorców, wyzwala pozytywne cechy, pozwala przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom.

Poniższe zdjęcia obrazują listopadowe zabawy trzylatków podejmowane w grupie I.

Wycieczka do „Kulkolandii”- grupa II

Dnia 15.XI. grupa 4- latków „Słoneczka” wybrała się do Centrum Zabaw  „Kulkolandia”. Już sama przejażdżka autobusem MKS była dla dzieci dużą atrakcją. W „Kulkolandii” przedszkolaki z radością korzystały ze wszystkich urządzeń „krainy zabaw”. Pani animatorka prowadziła ciekawe zabawy i konkursy. Słodki poczęstunek podano w sali „Kosmos” i „Dżungla”. Zmęczone, ale zadowolone czterolatki wróciły do przedszkola na obiad.

Tydzień bez zabawek

W naszym przedszkolu staramy się wspierać i rozwijać twórczość oraz kreatywność naszych podopiecznych. Ilustrują to wystawy prac plastycznych wykonywanych przez dzieci jak również prace wykonane przez nasze przedszkolaki zabierane przez nich do swoich domów oraz pomysły dzieci podczas codziennych zajęć dydaktycznych. Tym razem, aby dać powód naszym milusińskim do rozwijania ich kreatywności  w grupie V „Kropelki” w dniach 12-15 listopada 2013 r. zorganizowano „Tydzień bez zabawek”. W tym czasie przedszkolaki bawiły się zabawkami wykonanymi przez siebie lub z pomocą pani nauczycielki. Naszym celem było rozbudzenie kreatywności dzieci, twórcze działanie, dostrzeganie nowych zastosowań dla przedmiotów (wydawałoby się) bezużytecznych, rozwijanie sprawności manualnej dzieci oraz wspieranie współpracy pomiędzy przedszkolem i rodzicami. Chcieliśmy pokazać dzieciom jak wielką siłę ma ich fantazja, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu, bądź z pomocą rodziców czy nauczyciela, a czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem…Powstały roboty i auta z pudełek, ludki, pierożki i babeczki z ciastoliny domowej roboty, grzechotki z kubeczków po jogurtach, domki, rakiety z butelek, wąż z rolek i wiele innych zabawek. Oto efekty naszej ciężkiej, ale jakże kreatywnej i pełnej pomysłów pracy.