Przedszkole Miejskie Nr 12 w Dębicy

WITAMY W
NASZYM
PRZEDSZKOLU

Rok szkolny 2011/2012

Sport to zdrowie

08.09.2011r. przybyli do nas instruktorzy hokeja, aby zachęcić dzieci do rozwijania zainteresowań sportowych. Panowie demonstrowali stroje dla kilkuletnich hokeistów, opowiadali o regułach gry w hokeja,  zwracali uwagę na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wszelakich zabaw w grupie podkreślając rolę ruchu jako  stymulatora prawidłowego rozwoju.

Czyste osiedle dzięki małym rączkom

We wrześniu aktywnie włączyliśmy się w akcję Sprzątanie świata. Dzieci z grupy IV wraz z Paniami (Ewa Zagórska, Krystyna Blezień) podjęły działania na rzecz środowiska naturalnego. Kształtowanie zachowań proekologicznych u dzieci w wieku przedszkolnym realizujemy poprzez odpowiedzialność za wygląd najbliższej okolicy, podejmowanie wspólnych działań dla wspólnego dobra (np.zbiórka makulatury, zakrętek, urzeczywistnianie  założeń wynikających z programu Kubusiowi Przyjaciele Natury, czy programu antytytoniowego Czyste powietrze wokół nas).

Pola Nadziei

Już po raz piąty nasze przedszkole włączyło się w realizację ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Jesienią dzieci z grupy III wraz z Panem konserwatorem (Eugeniusz Kaput) posadziły żonkile, z których dochód uzyskany z ich sprzedaży wiosną przeznaczymy na szlachetne cele (wsparcie dębickiego hospicjum im. Jana Pawła II w Dębicy).

Wielki konkurs ekologiczny

 17.10.2011r. dzieci z grupy III oraz V pod kierunkiem wychowawczyń (Justyna Smalarz, Ewa Prokuska, Renata Pociask) wzięły udział w konkursie ekologicznym. Został on zorganizowany przez serwis internetowy dla dzieci Buliba.pl. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne, które uzyskiwały punkty poprzez internetowe głosowanie rodziców. Specjalnie przygotowana wystawa zachęcała wszystkich do współudziału w tym przedsięwzięciu.

Przedszkolaki w teatrze

26.10.2011r. dzieci z grupy III i IV wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się do teatru Lalek Maska w Rzeszowie na sztukę Tymoteusz wśród ptaków. Wspólna wycieczka wzmocniła więzi międzygrupowe, uzmysłowiła przedszkolakom w jaki sposób należy zachować się w teatrze, pozwoliła na odkrycie niezwykłej atmosfery panującej w tym miejscu. Sztuka podkreślająca wartość przyjaźni uświadomiła najmłodszym, ale też starszym odbiorcom wartość prawdy, dobra i piękna w życiu człowieka.

Bajkowe kukiełki

07.11.2011r. w Galerii MOK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego – postać z mojej ulubionej książeczki – kukiełka. Zwycięzcą został sześciolatek z naszego przedszkola – Patryk Godawski z grupy V (wychowawczyni Pani Renata Pociask), który wykonał Jarzębinkę. Wyróżniono także pracę – Żółw Franklin autorstwa Oskara Wolaka z grupy III (wychowawczyni: Ewa Prokuska).

Pasowanie na przedszkolaka

Z dumą ogłaszamy, że nasze grono przedszkolne poszerzyło się o kolejnych członków. Grupa trzylatków tłumnie wstąpiła w poczet przedszkolaków po „Pasowaniu na przedszkolaka”, które odbyło się    w naszym przedszkolu 9 listopada 2011r. Wszystkie zuchy przygotowywały się do tego spotkania bardzo aktywnie. Przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców. Był to pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków z najmłodszej grupy przed tak dużą, choć bardzo bliską widownią. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem i pokazały na co je stać. Z trzech zadań przygotowanych przez nauczycielki żadne nie sprawiło im trudności. Po części artystycznej zaprezentowanej przez nasze „Krasnoludki” nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor, która pasowała naszych dzielnych zuchów specjalnym „Przedszkolnym Ołówkiem ”.  Uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymanie dyplomów i znaczków oznaczało przyjęcie do grona przedszkolaków.

Pysznie i zdrowo

Warzywa i owoce na piramidzie żywienia zajmują drugie miejsce zaraz po produktach zbożowych.Są one bowiem skarbnicą składników odżywczych, dzięki którym zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, chronią przed nowotworami i wzmacniają odporność. Zajęcia przeprowadzone  w listopadzie w grupie III uświadomiły pięciolatkom ogromne korzyści wynikające ze spożywania warzyw i owoców w codziennej diecie. Przedszkolaki już wiedzą, że świeże warzywa i owoce są źródłem wielu witamin, które trudno dostarczyć organizmowi w inny sposób. Zobaczcie sami jak minął nam owocowo – warzywny dzień…

W pracowni krawieckiej

24.11.2011r. dzieci z grupy III wraz z wychowawczynią (Ewa Prokuska) oraz Panią Anną Rybą (praktykantka) udały się do pracowni krawieckiej. Nasza wizyta była zintegrowana z realizowanym w bieżącym tygodniu tematem kompleksowym Kto nam szyje ubrania? Dzięki spotkaniu z paniami zajmującymi się krawiectwem naocznie poznaliśmy ich pracę. Dzieci miały możliwość rozpoznawania materiałów o różnorodnej fakturze, poznania przyrządów, przyborów, którymi posługują się na co dzień krawcowe takie jak: nożyczki krawieckie, nici, maszyna do szycia, różnego typu żelazka itp. Pod koniec wizyty otrzymaliśmy słodki poczęstunek oraz kolorowe ścinki materiałów, z których wykonaliśmy ubranka naszym przedszkolnym misiom. Pięciolatki w ramach wdzięczności wyrecytowały wiersz związany treściowo z pracą pań krawcowych (Kto misiowi urwał ucho?) oraz wręczyły  własnoręcznie wykonany stroik.

Mikołajki

W dniu 05.12.2011r. przybył do nas Mikołaj. Zabawy prowadzone przez Śnieżynki towarzyszące Mikołajowi wprawiły wszystkie dzieci w doskonały nastrój. Moc prezentów od Mikołaja uradowały wszystkie małe buźki. Każda grupa, w ramach wdzięczności,  zaśpiewała dla Mikołaja inną piosenkę. Pamiątkowe zdjęcia, które zabieraliśmy do naszych domów pozwoliły nam na dzielenie się wrażeniami z tego dnia z rodzicami oraz rodzeństwem.

Bezpiecznie i kulturalnie

Dnia 16.12.2011r w naszym przedszkolu zorganizowane zostało spotkanie dzieci z policjantem. Odwidziła nas pani Policjant. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o samej pracy policjanta oraz o tym, jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach będąc pod opieką dorosłych. Gość ostrzegał też przed kontaktem z osobami nieznajomymi. Wszystkie przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

 Świąteczna bombka

 W dniu 16.12.2011r. odbyło się rozstrzygniecie międzyprzedszkolnego konkursu Świąteczna bombka. Prace zostały oceniane w dwóch kategoriach: rodzinnej i indywidualnej.  Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, wrażliwości, umiejętności manualnych oraz plastycznych. Wzięły w nim udział dwie dziewczynki z grupy pięciolatków (Anna Barszcz oraz Aleksandra Bielenda). Dzieci miały możliwość wykazania się inwencją twórczą i wykreowania własnych wzorów estetycznych. Przygotowane przedstawienie, wystawa, dekoracje uzmysłowiły nam  piękno tradycji Bożonarodzeniowej.

Świąteczny kiermasz w naszym przedszkolu

W grudniu tuż  przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny.    Dzieci wraz z wychowawczyniami wykonały stroiki, świąteczne,  pocztówki, bombki, aniołki, szopki. Dochód uzyskany ze sprzedaży tych ozdób zostanie przeznaczony na zakup nowych układanek, gier  oraz na zorganizowanie kącika teatralnego w sali grupy III.

Wigilijne kolędowanie

Dnia 22.12.2011r. odbył się w naszym przedszkolu  Przegląd Kolęd i Pastorałek. Każda grupa przygotowała występ wokalny, który został zaprezentowany w obecności wszystkich pracowników przedszkola.
Starszaki pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały przedstawienie zatytułowane Jest taki dzień…
Dzielenie się opłatkiem, wspólne spożywanie wigilijnego obiadu miało charakter jednoczący, dało wyraz szacunku wobec polskiej tradycji świątecznej.

Przedszkolaki kolędują, pastorałki wyśpiewują

12.01.2012r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Dębicy odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem było Miejskie Przedszkole nr 4. Patronat objął Burmistrz naszego miasta oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowania pięknem i bogactwem tradycji narodowych, umiejętności śpiewania i słuchania kolęd i pastorałek oraz promowanie utalentowanych wykonawców wśród przedszkolaków. Przegląd przebiegał w radosnej i świątecznej atmosferze. Był również wspaniałą okazją do odkrywania i rozwijania talentów muzycznych wśród dzieci. Młodzi wykonawcy z niezwykłym zaangażowaniem prezentowali przygotowane kolędy i pastorałki. Nasze przedszkole reprezentował zespół dzieci pięcioletnich  w następującym składzie: Milena Bryg, Matylda Rostowska, Jakub Gawle, Jakub Piwanowski. Dzieci wykonały kolędę Przybieżeli do Betlejem. Przedszkolaki przygotowała: Ewa Prokuska.


Unikamy zagrożeń

„Obcy niebezpieczny” to temat zajęć jakie zostały przeprowadzone w grupie IV i V przez pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dębicy. Zajęcia te odbyły się 13.01.2012r., a celem ich było uwrażliwienie dzieci na kontakt z osoba nieznajomą, unikanie sytuacji trudnych i niebezpiecznych, a także ukształtowanie w umyśle dziecka nawyku stanowczego odpowiadania „nie”.

Zdrowo na wesoło

Dnia 19.01.2012r. dzieci z grupy IV i V wraz z wychowawczyniami odwiedziły Szkołę Podstawową nr 11 w Dębicy. dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i konkurencjach sportowych zorganizowanych dla nich i wychownków z Przedszkola Miejskiego nr 9. Atmosfera była wspaniała. Dzieci bawiły się doskonale a na ich twarzach gościł uśmiech. Największe emocje towarzyszyły dzieciom podczas rzutów do papierowego bałwana. Po wyczerpujących zmaganiach dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

W krainie baśni

20.01.2012 r. nasze przedszkolaki z grupy III, IV, V  obejrzały baśń muzyczną
„W tajemniczej krainie Krasnali’’ w wykonaniu aktorów, którzy przyjechali do Domu Kultury Mors w Dębicy. Małą publiczność w baśniowy świat wprowadził Czarodziej. Dzieci wspólnie tańczyły i śpiewały.Występom towarzyszyły konkursy, losowania i zawody, które podobały się małej widowni. Ciekawa gra aktorów, piękne dekoracje i oprawa muzyczna zachwyciły licznie zgromadzoną publiczność, która głośno i z zachwytem wyrażała swoje emocje. Dzieci widzą świat inaczej a baśniowa rzeczywistość fascynuje szczególnie. Wylosowana nagroda przypadła Michałowi Kubisztalowi z grupy V, który otrzymał pluszowego misia. Pozostałym dzieciom wręczono kolorowe balony.

 Dzień Babci i Dziadka

Każdego roku w styczniu zapraszamy Babcie i Dziadziusiów na uroczystość przygotowywaną przez nauczycieli i wykonywaną przez dzieci z wszystkich pięciu grup przedszkolnych. Kilka tygodni wcześniej uczymy się śpiewać piosenki, recytować wiersze oraz poznajemy kroki nowych tańców. Każde podejmowane przez nas działanie służy temu, aby w dniu akademii sprawić wyjątkową radość naszym ukochanym Gościom. Zaangażowanie dzieci towarzyszące starannemu przygotowywaniu laurek, mobilizująca delikatna trema tuż przed występem świadczyć mogą o ogromnej chęci sprawienia Babciom i Dziadziusiom wyjątkowej przyjemności z okazji Ich święta. Uśmiechy i łzy wzruszenia są dla nas potwierdzeniem sprostania zadaniu, a wspólny poczęstunek uprzyjemnia nam bezcenny czas spędzony w tak miłym gronie.

Bal Karnawałowy

Dnia 31 stycznia 2012r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Już dzień wcześniej wszystkie sale zostały pięknie przystrojone, by dzieci w pełni odczuły nastrój karnawału. Zabawa rozpoczęła się wspólnym tańcem wszystkich grup, po którym nastąpiły pląsy i tańce przeplatane konkursami. Podczas zabawy towarzyszyli nam wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. To właśnie oni zadbali o dobrą muzykę, organizowali konkursy i zachęcali wszystkie dzieci do wspólnej i radosnej zabawy. Pamiątkowe zdjęcia uwieczniły uczestników balu,a spotkać na nim można było wiele postaci z bajek i nie tylko …

Olimpiada na Olimpie

Dnia 7 marca 2012 roku dzieci z najstarszych grup wiekowych wszystkich dębickich przedszkoli spotkały się już po raz dziesiąty na zawodach sportowych „Olimpiada na Olimpie” organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 9 w Dębicy. Celem imprezy było kształtowanie u dzieci śmiałości, odwagi, wiary we własne siły, współdziałanie w grupie, zapoznanie z  ceremoniałem olimpijskim, zachęcanie do uprawiania sportu, integrowanie przedszkoli poprzez wspólną zabawę.
Nasze starszaki z grupy V reprezentujące przedszkole na zawodach, popisały się sprawnością, zwinnością, szybkością i sprytem, co pozwoliło im powtórzyć sukces z roku ubiegłego i ponownie stanąć na podium – zajęliśmy II miejsce. W konkurencjach sportowych dzieci zmagały się w biegu slalomem z pałeczką sztafetową, biegu z przekładaniem szarfy, skoku w dal, rzutach woreczkiem do celu, biegu na czworakach przez tunel, biegu sztafetowym połączonym z rysowaniem ludzika. W sportowych zmaganiach nasze przedszkole reprezentowała drużyna w składzie: Oliwier Parat, Hubert Gawle, Patryk Godawski, Oliwia Jaśkiewicz, Adrianna Dudziak, Ewa Kłusek, Martyna Busz, Wiktor Piwanowski. Do zawodów dzieci przygotowały nauczycielki: Alicja Dobrowolska i Renata Pociask.
Dzieci pełne wrażeń po sportowej rywalizacji z medalami i nagrodami powróciły do przedszkola.

Rozśpiewane przedszkolaki

Dnia 8 marca 2012r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy odbył się międzyprzedszkolny przegląd piosenki „Rozśpiewane Przedszkolaki”. W przeglądzie uczestniczyły dzieci 6 – letnie z wszystkich dębickich przedszkoli. Naszym reprezentantem był Pawełek Dyrak z grupy IV, który zaśpiewał „Piosenkę o rodzinie”. Pawełkowi akompaniował na gitarze nasz absolwent Kamil Czarnecki. Występy wszystkich uczestników bardzo spodobały się jury, które postanowiło nagrodzić każdego przedszkolaka biorącego udział w przeglądzie.
Podczas przeglądu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Przedszkolak chwat z przyrodą za pan brat”. W tym konkursie Martynka Matłok z grupy IV zajęła III miejsce. Gratulujemy.

Powitanie wiosny

20.03.2012r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z paniami wychowawczyniami, paniami woźnymi przywitały nową  porę roku barwnym pochodem. Dumnie krocząc alejkami osiedla  z własnoręcznie wykonanymi symbolami typowymi dla wiosny poszukiwaliśmy jej oznak. Zwróciliśmy uwagę na budzenie się roślin do życia, słuchaliśmy śpiewu ptaków, a także dostrzegliśmy wiosenne zmiany atmosferyczne. W słonecznej atmosferze śpiewaliśmy piosenki Maszeruje wiosna, Pożegnanie zimy. Recytowaliśmy też wiersz Wiosenna tajemnica. Po powrocie do przedszkola dzieliliśmy się swoimi wrażeniami. Dzieci swe przeżycia zobrazowały w artystycznej postaci wykonując wiosenne prace plastyczne, tańcząc do melodii piosenek o wiośnie.

Pola Nadziei 2012

27 marca 2012r. dzieci z grupy III (Karol Góra, Oskar Wolak) wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten kto daje zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II.
W kwietniu, gdy tylko zakwitną  żonkile,  posadzone jesienią przez dzieci,  rozpoczniemy kwestę na terenie naszej placówki. Kwiaty wraz z ręcznie wykonanymi wazonami będzie można  nabyć za dowolną  kwotę,  wspomagając w ten sposób działania wolontariuszy dębickiego hospicjum.
Włączając się w piątą edycję ogólnopolskiej  akcji Pola Nadziei staramy się uświadomić dzieciom, że bezinteresowna pomoc człowiekowi choremu daje większy wymiar naszemu człowieczeństwu.

 Teatrzyk w przedszkolu

W dniu 28.03.2012r.  o godz. 900 dzieci z wszystkich przedszkolnych grup obejrzały półgodzinne przedstawienie przygotowane przez Teatr Skrzat z Krakowa. Bajka pt. Zaczarowane źródełko wzmocniła wiarę dzieci we własne możliwości. Uzmysłowiła im także, że mogą oni nie tylko doświadczać miłości ze strony rodziców, ale również tę miłość wyrażać poprzez niesienie pomocy dorosłym  w drobnych, codziennych sprawach.Obejrzenie spektaklu poprzedziły zabawy integracyjne dzieci z grup III i V.

Bajka o Krasnoludkach i Sierotce Marysi

29. 03.2012r. o godz. 1000 dzieci  grupy III, IV i V wraz z wychowawczyniami udały się autokarem do Domu Kultury Mors w celu obejrzenia przedstawienia pt. Bajka o Krasnoludkach i Sierotce Marysi. Mali widzowie poznali przygody krasnoludków i ubogiej dziewczynki. Aktywnie włączyli się również w śpiew i taniec proponowany przez głównych bohaterów spektaklu. Aktorzy posługując się językiem polskim zręcznie wplatali proste słówka angielskie, które dzieci miały za zadanie powtórzyć. Otrzymywali za to ciepłe pochwały, co zachęcało najmłodszych do dalszej aktywności. Każda przedszkolna grupa została obdarowana płytą z nagranymi piosenkami z obejrzanego przedstawienia. Zaraz po powrocie do przedszkola dzieci z grupy III uczestniczyły w relaksacyjnych zabawach muzyczno –  ruchowych proponowanych przez bajkowe krasnoludki…

Czyste powietrze wokół nas

W bieżącym roku szkolnym realizowany jest, w grupie dzieci pięcioletnich, program profilaktyki antynikotynowej Czyste powietrze wokół nas. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe zwyczaje osób palących.
W wychowaniu zdrowotnym, a szczególnie w profilaktyce antynikotynowej niezmiernie ważne jest modelowanie przez nauczycieli i rodziców prawidłowych zachowań, a przede wszystkim pamiętanie o tym, że przekazy i działania muszą być spójne, co nie zawsze jest łatwe!
Zamieszczone zdjęcia przedstawiają prace plastyczne dzieci z grupy III: obrazujące naszego przewodnika po programie – Dinka, bohatera podejmowanych działań, oraz konkursowe dzieła (autorzy: Aleksandra Bielenda, Michał Karczmarczyk, Waldemar Krzyś), które zostały przekazane organizatorom wystawy – Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Dębicy.

Festyn

 


 

Nasza strona używa plików cookies.
Nasza polityka prywatności   
ROZUMIEM