Przedszkole Miejskie Nr 12 w Dębicy

WITAMY W
NASZYM
PRZEDSZKOLU

Rok szkolny 2012/2013

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w grupie IV „Obłoczki”

W dniu 26.06.2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w grupie IV „Obłoczki”. Jedenaścioro dzieci żegnało nasze przedszkole, bowiem od września wejdą oni w szkolne progi. Natomiast występ artystyczny dla rodziców został przedstawiony przez wszystkie dzieci z grupy. Nad przygotowaniem dzieci czuwały panie wychowawczynie- pani Ewa Antoniów i pani Ewa Zagórska. Wszyscy zostali zapoznani z laureatami licznych konkursów, w których miały okazję wziąć udział dzieci z grupy IV. Po recytacji wierszy oraz zaprezentowaniu tańców i układów choreograficznych nastąpiły życzenia od pani dyrektor oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów, zdjęć a także książeczek dla absolwentów. Nie zabrakło również upominków przygotowanych dla przedszkolaków, którzy będą kontynuować edukację w naszym przedszkolu. Życzymy wam wielu sukcesów w szkole!

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w grupie V „Kropelki”

 Już koniec lat beztroskich

Nauki nadszedł czas

Lecz pamięć o przedszkolu

Niech zawsze żyje w Was!

W dniu 25.06.2013r. dzieci z grupy V po raz ostatni wystąpiły wspólnie przed licznie zgromadzonym audytorium. Przygotowane wiersze recytowane z dumą i odwagą w obecności Pani Dyrektor oraz Rodziców naszych wychowanków uświadomiły wszystkim jak szybko, miło i radośnie upłynęły cztery lata w przedszkolu. Wesołe piosenki nawiązywały tematycznie do aktualnej pory roku i zbliżających się wakacji, po których najstarsze przedszkolaki udadzą się do szkoły.

Oprawę muzyczną zapewniła Pani Beata Parkosz prowadząca zajęcia rytmiczne. Uroczystość przygotowały panie wychowawczynie: Alicja Dobrowolska , Ewa Prokuska. Dyplomy , pamiątkowe książki oraz grupowe zdjęcia wręczała dzieciom Pani Dyrektor Joanna Kramska.

Miłą niespodzianką była wizyta pięciolatków z wychowawczynią Panią Justyną Smalarz, którzy przybyli do naszej sali z życzeniami dla starszaków oraz koszem ręcznie wykonanych upominków.

Popołudniowe spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Mamusie naszych wychowanków. Wspólnie spędzone chwile uwiecznione zostały na zawsze w przedszkolnej kronice oraz w naszych sercach. Miłe wspomnienia zostaną z nami na długo…

Od pszczoły do miodu… czyli pokaz pszczelarski

20 czerwca 2013 r. gościliśmy w naszym przedszkolu panów pszczelarzy- pana Franciszka i pana Jana. O organizację i częściowe prowadzenie pokazu pszczelarskiego zadbała pani Justyna Smalarz. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaśpiewania znanej wszystkim piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Pszczółka Maja” oraz rozwiązaniem zagadki o pszczołach. Następnie pan Franciszek opowiedział nam o życiu pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują oraz jak spędzają zimę. Podczas spotkania okazało się, że Panowie Pszczelarze przybyli do nas w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywieźli w specjalnym ulu. Dzieci miały okazję obserwować rój pszczół i odszukać królową. Przedszkolaki obejrzały także strój pszczelarza oraz przyrządy, których używa w swojej pracy (ramkę, dymkę, podkurzacz) oraz różne rodzaje miodu. Chętne dzieci miały okazję przymierzyć kapelusz pszczelarski. Następnie przedszkolaki brały udział w zabawie przyczepiania pszczółce Mai brakujących części (nogi, czułek, oczu, rączki) z zasłoniętymi oczami oraz bawiły się do piosenki „Jadą misie” Najbardziej odważne dzieci mogły wziąć trutnia (pszczoła która nie ma żądła) na rączkę i przyglądnąć się mu z bliska. Spotkanie zakończyło się degustacją miodów na wafelkach i biszkoptach. Było pysznie! Pani dyrektor w imieniu swoim, przedszkolaków i pracowników placówki życzyła panu Janowi i Franciszkowi sukcesów i powodzenia w pracy w pasiece. A my wszystkim proponujemy „Chcesz być zdrowy, tak jak misie, chlebek z miodem jedz od dzisiaj!

Turniej szachowy

17 czerwca 2013 roku w naszym przedszkolu odbył się Turniej szachowy dla przedszkolaków ze starszych grup. Pan instruktor szachów- Mariusz Bachurski przygotował dla wszystkich pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w zajęciach szachowych. Natomiast zwycięzcy zostali nagrodzeni dodatkowo medalami. Pierwsze miejsce zajął Przemysław Wiktor (grupa IV), drugie miejsce- Aleksandra Bielenda (grupa V), trzecie miejsce zajęła Milena Bryg (grupa V). Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju, do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnych zajęciach szachowych.

 Wyróżnienie w II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „Dzieci w utworach Wandy Chotomskiej”

Dnia 14.06.2013 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych na ilustrację utworów Wandy Chotomskiej pod hasłem: „Dzieci w utworach Wandy Chotomskiej”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki i twórczości wybitnej pisarki Wandy Chotomskiej, zachęcenie do czytania jej utworów, rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości estatycznej oraz prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dzieci i młodzieży. Miło jest nam poinformować, iż spośród wielu nadesłanych prac z całej Polski, praca plastyczna naszego przedszkolaka (Bartosza Bielatowicza z gupy III pod kierunkiem pani Justyny Smalarz) zdobyła wyróżnienie. Z tej okazji gościliśmy w Zespole Szkół w Pustyni, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i gratulacji dla laureatów konkursu. Po przywitaniu wszystkich przez pana dyrektora Marcina Nowaka oraz wprowadzeniu sztandaru szkoły przez uczniów, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pustyni przedstawiły program artystyczny. Podziwialiśmy piękne układy choreograficzne zatańczone do piosenek zespołu „Fasolki” (którego założycielką jest pani Ewa Chotomska- córka Wandy Chotowskiej) oraz wysłuchaliśmy recytowanych przez przedszkolaków wierszy wyżej wymienionej autorki. Laureaci z radością odbierali gratulacje i nagrody, z których byli bardzo zadowoleni. Na zakończenie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek. Było nam miło gościć w Zespole Szkół w Pustyni, gdyż atmosfera była bardzo miła i serdeczna i z pewnością zachęci to również inne przedszkolaki do wzięcia udziału w podobnej inicjatywie również w przyszłym roku. Naszemu Bartusiowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

FESTYN RODZINNY 2013

Dnia 12 czerwca 2013 r. w naszym przedszkolu odbył się Festyn Rodzinny. Po występach tanecznych przedszkolaków z wszystkich grup nastąpił pokaz tańca towarzyskiego „Złota Para” naszej absolwentki Karoliny Cierpich. Dzieci oraz ich rodzice i rodzeństwo mieli możliwość korzystania z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie z okazji Festynu. Dla podniebienia przygotowano smakołyki z przedszkolnej kuchni, dostępny był także popcorn, wata cukrowa, kiełbaski z grilla. Rozrywki dostarczał dzieciom dmuchany zamek- zjeżdżalnia, zabawy oraz gry sportowe, konkursy organizowane przez wodzireja, pokaz baniek mydlanych. Niesamowite dla wszystkich okazało się zamknięcie niektórych dzieci w ogromnej bańce mydlanej. Dzieciom podobało się także malowanie twarzy i włosów a także balonowe zwierzątka wykonywane dla nich przez panie praktykantki. Nasi milusińscy wraz z rodzicami brali udział w zabawach chustą animacyjną, przeciąganiu liny, tańcach do znanych i lubianych przebojów oraz w losowaniu nagród głównych pod koniec festynu, które było zwieńczeniem udziału w loterii fantowej. Tego dnia odbył się również pokaz samochodów Policji i Straży Pożarnej oraz ich wyposażenia. Każdy chętny przedszkolak mógł zasiąść za kierownicą i poczuć się jak prawdziwy policjant lub strażak. Atrakcji było co nie miara i każdy zapewne wrócił do domu przepełniony wrażeniami tego dnia.

Lista sponsorów oraz nazwiska rodziców, dzięki którym możliwe było wiele nagród do wygrania oraz korzystanie z tak wielu atrakcji jest wywieszona w holu głównym przedszkola. Bardzo Państwu dziękujemy!

/dalsza część zdjęć wyświetli się po kliknięciu w cyfrę 2 znajdującą się pod zdjęciami/

FESTYN

Serdecznie zapraszamy naszych przedszkolaków, ich rodzeństwo i rodziców na Festyn, który odbędzie się 12 czerwca 2013r. (środa) w godzinach 15.30 – 19.00 w ogrodzie przy naszym przedszkolu.

Do wspólnej zabawy w tym dniu, serdecznie zapraszamy także wszystkich nowych przedszkolaków, którzy po wakacjach po raz pierwszy przekroczą progi naszego przedszkola.

Jak bawiliśmy się rok temu ilustrują poniżej zamieszczone zdjęcia. Za uzyskany dochód z festynu został zakupiony zestaw mebli przedszkolnych do sali grupy V.

Żółty Dzień w „Słonecznym Przedszkolu”

W ramach programu przedszkolnego dn. 6.06.2013 wszystkie dzieci zebrały się w grupie IV „Obłoczki” celem m/in. podkreślenia jak miło być razem i pielęgnować dziecięce ciepło nawet poprzez jego kolor – w żółtej sali na żółto ubrane dzieciaki – ach! cieplutko. Mimo pochmurnego dnia dajemy sobie radość !!!. Dzieci z panią Ewą Zagórską przygotowały część artystyczną o temacie „Co jest Żółte”. Wszyscy zobaczyli inscenizację ruchową pt. „Kaczeńce czy kaczuszki” do recytowanego wiersza oraz taniec „promyczków” i „obłoczków” przy śpiewanej piosence „Słoneczko nasze”. Dla wybranych dzieci były zadania matematyczne wraz z nagrodą. Miłą niespodzianką był duży pluszowy kaczor dla którego wszystkie dzieci odgadły w zabawie słuchowej jego imię – „Kwaczek Żółtaczek” i otrzymały słodycze. Największą radością był wspólny taniec „Kaczuszki” przy muzyce. Na zbliżające się wakacje na dzieci na pewno czeka dużo radości i spełnienia dziecięcych „żółtych” marzeń, czego „Obłoczki” życzyły w piosence „Na wakacje” – a spełnią się dzięki kochanym rodzicom. Za wspólny „Żółty Dzień” wszyscy nawzajem sobie dziękowali.

Wycieczka do „Lawendowego Pola”- grupa „Słoneczka” i „Gwiazdeczki”

28 maja 2013 r. grupa II i III wraz z Paniami udała się na wycieczkę autokarem do „Lawendowego Pola” (Zdziarzec). Dzieci były zachwycone środkiem lokomocji, którym podróżowały, dla niektórych była to pierwsza przejażdżka tego typu. Na miejscu na nasze przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Pani, która nas powitała zaprosiła wszystkich do konkursów z balonami, zwycięscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Zmęczone dzieci chętnie zajadały świeżo upieczoną pizzę popijając ją napojem miętowym. Następnie oglądaliśmy skansen, pomieszczenia w których dawniej mieszkali nasi przodkowie. Widzieliśmy narzędzia oraz wyposażenie domu, których używali na co dzień. Braliśmy również udział w pieczeniu proziaków. Niecodzienną atrakcją okazała się możliwość zobaczenia kozy i koźlątka, królików, kwoki  z pisklętami, kóz, owiec oraz osiołków Fiony i Shreka. Na koniec naszego miłego spotkania zostaliśmy obdarowani suszoną pachnącą lawendą oraz pamiątkowymi folderami i z dobrymi humorami wróciliśmy do przedszkola. To był dzień pełen wrażeń dla wszystkich dzieci.

Pierwsza wycieczka „Promyczków” do Sali Zabaw „KULKOLAND”

W poniedziałek 27 maja 2013 r. najmłodsza grupa pojechała autobusem do Centrum Zabaw „KULKOLAND” w Dębicy. Już sama podróż, chociaż krótka, okazała się dla dzieci atrakcją, ponieważ znaczna większość jeszcze nigdy nie jechała takim pojazdem. W Krainie Zabaw dzieci czuły się bardzo dobrze. Bawiły się wesoło pod okiem animatorek, tańczyły, zjeżdżały ze zjeżdżalni do basenu z kulkami oraz korzystały ze wszystkich urządzeń do wyboru. Jadły również słodki poczęstunek, piły soczki w sali zabaw pt.”Kosmos” i „Dżungla”. Zadowolone i zmęczone dzieciaki wróciły do przedszkola na obiad.

Bajka dla mamy „Czerwony Kapturek” w grupie „Gwiazdeczki”

Dnia 23 maja 2013 r. w grupie III „Gwiazdeczki” odbył się Dzień Mamy. Przedszkolaki przedstawiły dla swoich mam bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Dziewczynce podczas jej drogi do babci towarzyszyły różne zwierzątka oraz ostrzeżenia roślin- drzew i kwiatów przed złym wilkiem. Każdemu zapewne zapadł w pamięć morał, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi i aby zawsze słuchać mamy. Inscenizacja muzyczno- teatralna wszystkim zaproszonym gościom bardzo się podobała, a grupa pięciolatków została nagrodzona gromkimi brawami. Następnie dzieci rozdały swoim mamusiom drzewka szczęścia oraz laurki własnoręcznie przygotowane na tę szczególną okazję. Na koniec z dobrym humorem wszyscy przystąpili do słodkiego poczęstunku. Dzieci otrzymały od pań nauczycielek kukiełki z bajki „Czerwony Kapturek” do wykorzystania podczas zabawy w domu w teatrzyk. Pamiątkowe zdjęcia przywołują niezapominane wrażenia z tego dnia.

Dzień Mamy u „Promyczków”

Dnia 23 maja 2013r. obyło się w grupie „Promyczków” uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Wzruszone mamusie obejrzały występ artystyczny swoich pociech ubranych odświętnie w piękne, jednakowe stroje. mamy tańczyły wspólnie z dziećmi, następnie również wspólnie wykonały pracę plastyczną- kwiat- odbity z dłoni dziecka i jego mamy. Słodki poczęstunek, który był uwieńczeniem świętowania wszystkim bardzo smakował.

Dzień Mamy w grupie „Słoneczka”

Dnia 22 maja 2013r. odbyło się przedstawienie w grupie II „Słoneczka” z okazji Dnia Mamy. Jest to dzień szczególny, dlatego był bardzo ważnym wydarzeniem w naszej grupie. Z tej okazji dzieci przygotowały piękne występy, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Wcielając się w różne role tj. Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Wilk, Złota Rybka, Kot w butach, Książę i Kopciuszek, Piotruś Pan, Królewna Śnieżka i Krasnoludki –  przeniosły ukochane mamusie w magiczny świat bajek. Były również Wróżki i Baba – Jaga która jak się okazało nie była wcale zła, lecz przybyła po to by przypomnieć wszystkim dzieciom o tym ważnym Dniu jakim jest Święto Mamy  przekazując przy tym kosz słodkich pierników .   Wszyscy przeżywali  tę uroczystość już od samego rana.  Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni, świadczą o tym uściski, pocałunki, uśmiech na twarzach, oraz gromkie brawa. Mamusie czule ściskały swoje pociechy i dziękowały za podarowane im upominki. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień.

Wycieczka do Stobiernej-gród Słowiański- grupa „Obłoczki” i „Kropelki”

 

W dniu 17.05.2013r. dzieci z grup IV i V wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się na wycieczkę do Osady Słowiańskiej. Czekały tam bowiem na nas niesamowite atrakcje: zwiedzanie osady w Stobiernej, chat w środku których zdobywaliśmy różnorodne wiadomości i nabywaliśmy ciekawe umiejętności dotyczące życia w dawnych czasach. Dowiedzieliśmy się jak np. robiono ubrania, jak zdobywano żywność oraz cenne skarby, w jaki sposób i z czego wytwarzano monety. Lepiliśmy z gliny, strzelaliśmy z łuku, bawiliśmy się ręcznie wykonanymi zabawkami, tworzyliśmy orkiestrę z nietypowych instrumentów muzycznych, chodziliśmy po linie, byliśmy miotaczami ognia i żonglerami. Obejrzeliśmy tez rycerską walkę, która wzbudzała wiele emocji. Podczas jej trwania dzieci wykrzykiwały słowa: Dobro zwycięża! Najsmaczniejszym punktem naszego scenariusza wycieczkowego było zjadanie kiełbasek z grilla przygotowanych przez mamusie naszych przedszkolaków. W oczekiwaniu na autokar obejrzeliśmy park owadów mieszczący się nieopodal osady. Piękne podgórskie  krajobrazy, na które patrzyliśmy z wieży widokowej, zachwyciły wszystkich uczestników wyprawy.’

Wycieczka do Straży Pożarnej w Dębicy- grupa „Słoneczka” i „Gwiazdeczki”

17 maja dzieci z grupy II i III z naszego przedszkola wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy.
Dzięki życzliwości panów Strażaków przedszkolaki mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo- gaśniczych. Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego, przymierzenia hełmu strażaka, dodatkowo każdy mógł spróbować potrzymać wąż strażacki:) Mogły również zobaczyć jak wygląda sprawny zjazd po rurze w budynku, gdy włączy się sygnał alarmowy. Na zakończenie spotkania wręczono symboliczny upominek wykonany przez dzieci oraz dyplom podziękowania, a przedszkolaki przypomniały sobie numer alarmowy do Straży Pożarnej – 998- niezbędny w sytuacjach zagrożenia.

Kochani Strażacy dziękujemy Wam za Waszą pracę i za to że jesteście!

Przegląd artystyczny w D.K. „Śnieżka”

W dniu 16.05.2013r. dzieci z grupy V wystąpiły na scenie Domu Kultury Śnieżka w Dębicy. Zaprezentowały program artystyczny (taniec i piosenkę) pt. Na wiosennej łące. Starszaki przebrane w kolorowe stroje z dumą prezentowały swe umiejętności taneczne i recytatorskie licznie zgromadzonej widowni. Zdobyły nagrody – cztery gry dydaktyczne i kosz słodyczy. Oglądały tez piękne występy przygotowane przez inne dębickie przedszkola, jak np. Bajka różne ma imiona, Szaleństwa małej muchy, Kocham moją ojczyznę, Hiszpańskie rytmy, Przy ognisku itp. W radosnym nastroju powróciliśmy do przedszkola. Występ na prawdziwej poważnej scenie zapewne długo zostanie w naszej pamięci i w sercu…

Przegląd Piosenki Niezapominajkowej

W dniu 15.05.2013r.  odbył się w naszym przedszkolu Przegląd Piosenki Niezapominajkowej. Dzieci z wszystkich przedszkolnych grup zaprezentowały piosenki dotyczące otaczającej nas przyrody. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić potrzebę dbania o naszą planetę Ziemię. Każdy nawet najmłodszy przedszkolak może zostać przyjacielem przyrody jeśli skorzysta z rad, które starszaki pragnęły przekazać zaproszonym gościom.Podczas zorganizowanych konkursów dzieci rozpoznawały zwierzęta i nazywały je, uczyły się segregowania śmieci do odpowiednich pojemników, liczyły i nazywały kwiaty, układały puzzle z motywem przyrodniczym, a także wysłuchały krótkiej historyjki, do której dopasowywały obrazki.Każda grupa obdarowana została kolorowankami przedstawiającymi niezapominajki i naklejkami. Starszaki dziękują wszystkim za miłe odwiedziny i wspólnie spędzony czas.

Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski

W dniu 15.05.2013r. dwie dziewczynki z naszego przedszkola Angelika Madura – grupa IV (wychowawca Ewa Antoniów) oraz Julia Prokop – grupa V (wychowawca Ewa Prokuska) wzięły udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy. Temat konkursu brzmiał Ulubione wiersze Juliana Tuwima. Celem konkursu było zachęcenie przedszkolaków do zapoznania się z twórczością poety, doskonalenie umiejętności poprawnej artykulacji, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, a także pokonywanie lęku przed występami publicznymi. Dziewczynki zaprezentowały wiersze pt. Trudny rachunek oraz Okulary. Kolorowe stroje i rekwizyty uatrakcyjniły przygotowane prezentacje. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Obejrzały również przedstawienie zaprezentowane przez uczniów szkoły. Nie zapomnimy też pysznego poczęstunku…

Bajka muzyczna „Krzyś w poszukiwaniu melodii”

08.02.13 dzieci z grupy V  z wychowawczynią oraz babcią Joasi i mamą Kacperka wybrały się do Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy na bajkę muzyczną p.t. ” Krzyś w poszukiwaniu melodii” w wykonaniu dębickich przedszkolaków i uczniów Szkoły Muzycznej. Nasze starszaki z zachwytem słuchały muzyki poważnej i podziwiały piękne pląsy młodych artystów, których nagradzały gromkimi brawami.W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Cukierni Bassara na ulicy Cmentarnej gdzie dzieci degustowały pyszne lody, za które serdecznie dziękujemy właścicielce cukierni. Pani Barbara Bassara zaprosiła nas do zwiedzania cukierni, którą w najbliższym czasie odwiedzimy.

Przedstawienie dla rodziców

Tuż przed majowym weekendem odbyło się w naszym przedszkolu przestawienie dla rodziców  dzieci z grupy III o charakterze patriotycznym  pt. „Piękne są nasze barwy ojczyste…”. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły oraz śpiewały Hymn Narodowy. Na koniec wykonały inscenizację legendy prezentowanej na Międzyprzedszkolnym Konkursie na scenkę teatralną. Przygotowaniem występu, strojów, dekoracji oraz organizacją spotkania zajęła się pani Justynka. Przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami ze strony rodziców i bliskich.

Dzień Flagi

W piątek, 26.04. 2013 r. świętowaliśmy Dzień Flagi. W sali grupy III zgromadziły się dzieci z wszystkich przedszkolnych grup. Pięciolatki przedstawiły program artystyczny, w którym zatańczyły taniec polonez, zaśpiewały Hymn narodowy oraz recytowały wiersze. Odbył się również pokaz legendy „O gdańskich lwach”. Celem świętowania Dnia Flagi było uświadomienie przedszkolakom, że obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja  i pamięć historyczna umożliwiająca młodym Polakom  identyfikowanie się ze swoim narodem. Na koniec wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Teatrzyk pt. „O prosiaczku brudasku”

W piątek 26kwietnia, zaraz po śniadaniu zawitał do naszego przedszkola teatrzyk  „Skrzat” z Krakowa i przedstawił bajkę pt. „O prosiaczku brudasku”.  Główny bohater początkowo przejawiał złe nawyki żywieniowe i higieniczne, jednak dzięki kolejnym spotkaniom z różnymi przyjaciółmi zrozumiał jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców zamiast chipsów i picie mleka zamiast coli. Prosiaczek obiecał również dzieciom, że zamiast grać w gry komputerowe zacznie częściej przebywać na świeżym powietrzu.

Pola Nadziei 2013

 Serdecznie zapraszamy rodziców do wsparcia akcji Pola Nadziei poprzez zakup za dowolną kwotę kwiatów żonkili posadzonych jesienią przez dzieci z gr.IV i V. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Hospicjum domowemu w Dębicy.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzieci z grupy V Kropelki wraz z wychowawczynią Alicją Dobrowolską zaprosiły wszystkie dzieci i panie z naszego przedszkola na program p.t. Żyć z przyrodą trzeba w zgodzie. Zaproszonym gościom dzieci zaprezentowały inscenizację, zabawy pantomimiczne, piosenki, wiersze, tańce. Wiele dni wcześniej dzieci wykonwały prace plastyczne, kostiumy z ekologicznych materiałów, uczyły się co zrobić aby nasza Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczna dla wszystkich. Ponadto przedszkolaki wzięły udział w quizach oraz zabawach o tematyce ekologicznej.Każda grupa w nagrodę otrzymała tęczową piłkę. Z wielką radością przyznajemy, iż nasi milusińscy zaskoczyli nas swoją wiedzą, wrażliwością i dojrzałością ekologiczną. Po występach dzieci zaopatrzone w gumowe rękawiczki porządkowały teren wokół przedszkola. Celem spotkania było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych i przekonania, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może ją także ratować. Istotne dla nas było również zintegrowanie wszystkich dzieci w słusznej sprawie.

Ratownicy medyczni w przedszkolu

W dniu 24.04.2013r. gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych. Panowie opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca oraz pokazali elementy wyposażenia karetki. Dzieci miały możliwość obejrzenia plecaka ratownika (który okazał się bardzo ciężki), pomp infuzyjnych i kroplówki. Odważne przedszkolaki przymierzyły kołnierz ortopedyczny, a dzielny Adaś był transportowany na specjalnej desce ortopedycznej, służącej do przenoszenia pacjentów z urazami szyi i kręgosłupa. Na koniec każdy mógł zasiąść w prawdziwej karetce a zarazem poczuć się kierowcą i ratownikiem oraz posłuchać dźwięków ambulansu.

„SZLAKIEM LEGEND POLSKICH”

W dniu 16.04.2013r. gościliśmy w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Dębicy w związku z udziałem w MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM KONKURSIE NA SCENKĘ TEATRALNĄ I STRÓJ POD TYTUŁEM „SZLAKIEM LEGEND POLSKICH”- DLA DZIECI PIECIOLETNICH. Reprezentantami naszego przedszkola były następujące dzieci z grupy III: Jarosłwa Kędzior, Bartosz Bielatowicz,  Jakub Turek, Michał Czarnecki. Chłopcy przedstawili scenkę teatralną Pt. „Legenda o gdańskich lwach” a przygotowała ich do tego we współpracy z rodzicami pani Justynka. Celem konkursu była integracja między dziećmi z dębickich przedszkoli, prezentacja na forum uzdolnień recytatorskich, wokalnych, ruchu scenicznego pięcioletnich przedszkolaków. Chłopcy byli bardzo zadowoleni i dumni z możliwości publicznego występu, a także bardzo podobały im się scenki przedstawiane przez pozostałych uczestników konkursu. Na koniec każdy uczestnik otrzymał nagrodę i słodki poczęstunek, a przedszkole pamiątkowy dyplom.

„Ekoludek”

Dnia 16.04.2013r dzieci z grupy II, poprzez wykorzystanie surowców nauralnych takich jak szyszki i przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych, wykonały wiosennego „Ekoludka”. Działania o tematyce ekologicznej związane są z realizacją zagadnień tematu rocznego oraz zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi”.

„Hokus-pokus” i już kwiatek gotów!

W dniu 11 kwietnia 2013 r. dzieci z grupy IV wesoło tworzyły przy użyciu balonów wiosenne kwiaty przy pomocy pań praktykantek goszczących w naszym przedszkolu.. Dzieła dzieci związane były z realizacją tematu „Wiosenne kwiaty oznaką wiosny” i poprzedzone wycieczką do ogródków i oglądaniem żywych kwiatów. Pracom towarzyszyła wielka radość i zadowolenie, a na twarzach dzieci gościł uśmiech. Na koniec wszyscy odtańczyli taniec kwiatów w rytmie walca do muzyki P. Czajkowskiego.

WIOSENNY KONKURS RECYTATORSKI

W piątek, 12 kwietnia, w naszym przedszkolu odbył się PRZEDSZKOLNY WIOSENNY KONKURS RECYTATORSKI, w którym wzięły udział chętne dzieci z wszystkich przedszkolnych grup. Wydarzenie zorganizowały panie Beata Knot i Justyna Smalarz. Każdy przedszkolak miał możliwość zaprezentowania na forum swojego talentu recytatorskiego i zrobił to najlepiej jak potrafił. Celem konkursu było zaznajomienie się z utworem polskiego pisarza, pokonanie nieśmiałości przed występem przed publicznością oraz integracja wszystkich przedszkolnych grup.  Jury w składzie: Pani dyrektor Joanna Kramska, oraz mamy dzieci uczęszczających do przedszkola (Pani Agata Ciebień, Pani Agnieszka Bielatowicz, Pani Agnieszka Ferenc, Pani Dorota Gawle) wyłoniło cztery I miejca w każdej grupie spośród wszystkich recytatorów. Byli to: Zuzia Paduchowicz, Jaś Goleń, Cyprian Grych i Julia Prokop. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, z których były bardzo zadowolone. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dzieciom dziękujemy za odwagę i udział. Zapraszamy również inne przedszkolaki do wzięcia udziału w tego typu przedsięwzięciach organizowanych w naszej placówce.

Konkurs literacko – plastyczny w szkole muzycznej…

W dniu 11.04.2013r. dzieci z grupy V, których prace zakwalifikowały się do konkursu Słyszę – czuję- tworzę (Aleksandra Bielenda, Milena Bryg) reprezentowały nasze przedszkole w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Pendereckiego w Dębicy. Dziewczynki wysłuchały pięknego koncertu muzycznego i obejrzały wystawę prac plastycznych złożoną ze 180 dzieł wykonanych przez dzieci z  przedszkoli i szkół powiatu dębickiego.

Bawię się i jestem bezpieczny w przedszkolu

W dniu 09.04.2013r. w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Miejski Zarząd Oświaty w Dębicy i Miejskie Przedszkola nr 11 (dyrektor Pani Elżbieta Wierzbanowska) oraz 12 (dyrektor Pani Joanna Kramska). Na konkurs wpłynęły 33 prace. Przyznano trzy główne nagrody oraz dwa wyróżnienia. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy. II miejsce zdobyła Julia Betlej z naszego przedszkola (grupa IV), która wykonała swą pracę pod kierunkiem  Pani Ewy Antoniów. W konkursie wzięły udział również dziewczynki z grupy V: Matylda Rostowska i Aleksandra Bielenda (wychowawca Ewa Prokuska), które uczestniczyły też w quizie dotyczącym bezpiecznego zachowania się oraz obejrzały przedstawienie przygotowane specjalnie na tę okazję. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do podziwiania prac plastycznych ujętych na zamieszczonych zdjęciach.

Ogólnopolski konkurs plastyczny „Spotkanie dzieci z Maryją”

W dniu 26.03.2013r. dzieci z grupy V uczęszczające na kółko plastyczne (Anna Barszcz, Aleksandra bielenda i Patryk Wolicki) wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez „Promyczek Dobra” pt. „Spotkanie dzieci z Maryją”

Zielone kąciki przyrody

W każdej z grup postanowiliśmy przywołać wiosnę siejąc i sadząc różne rośliny. Dzieciom bardzo spodobało się to zajęcie, a możliwość codziennej obserwacji rosnących roślin cieszy dzieci i uczy szacunku do przyrody. Na zdjęciach widoczne są zielone kąciki przyrody poszczególnych grup.

Wielkanocny kiermasz

 

Od 20.03.2013r. trwał przedszkolny kiermasz świąteczny. Można było  nabyć ręcznie wykonane przedmioty: kartki świąteczne, pisanki, stroiki oraz wiele innych dekoracji. Na zdjęciu prace grupy V przygotowane przez dzieci i nauczycieli (Ewa  Prokuska, Alicja Dobrowolska),grupy III oraz świeczki wielkanocne znajdujące się przy sali grupy I.Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie się kiermaszem, dzięki któremu zostały zakupione nowe gry dydaktyczne dla sześciolatków i zestaw piłek.

Absolwentki czytają przedszkolakom

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2013 r, gościliśmy w grupie III absolwentki naszego przedszkola Patrycję i Julię. Dziewczynki uczęszczają obecnie do czwartej klasy Szkoły Podstawowej i czasem odwiedzają swoje wychowawczynie oraz przedszkole. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz realizacji programu autorskiego „Tajemnice bajek”, przeczytały one pięciolatkom bajkę pt. „Książę i żaba”, której dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. W podziękowaniu dziewczynki otrzymały od nas słodkie upominki i dyplomy, natomiast później nauczyły nas ciekawych zabaw. Dzieci nie chciały, aby ten dzień się skończył, zabawom nie było końca. Serdecznie dziękujemy naszym absolwentkom za tak miłe odwiedziny i zapraszamy do nas częściej.

ZIELONY DZIEŃ

19.03.2013r. tuż przed nadejściem kalendarzowej wiosny obchodziliśmy Zielony Dzień  w ramach realizacji programu ekologiczno – przyrodniczego. Dzieci z grupy V zaprezentowały wiersze, piosenki oraz taniec przygotowany specjalnie na tę okazję. Najstarsze przedszkolaki wcieliły się w role jaskółek, żabek, motyli, biedronki, trzmiela, bociana, wietrzyka, słoneczka, Pani Wiosny oraz wiosennych kwiatów. Uroczystość przygotowały nauczycielki: Alicja Dobrowolska i Ewa Prokuska. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Beatka prowadząca zajęcia rytmiczne w naszym przedszkolu. Po występie Kropelek wysłuchaliśmy dzieci z wszystkich przedszkolnych grup, które zaśpiewały utwory tematycznie związane z nową porą roku. Mamy nadzieję, że ciepła atmosfera jaką stworzyliśmy w przedszkolu wkrótce roztopi śnieg , który zza okna przyglądał się naszym artystycznym działaniom…

W gabinecie dentystycznym…

W ramach realizacji tematów „W gabinecie dentystycznym” oraz „Dbam o zęby” dnia 19 marca  podczas zajęć popołudniowych wybraliśmy się z wizytą do gabinetu protetyczno- stomatologicznego pani doktor Jadwigi Naziemiec. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Pani doktor zapoznała dzieci z wyposażeniem swojego gabinetu oraz pokazała jak prawidłowo szczotkować zęby. Zachęciła również do tego, byśmy nie jedli  pokarmów, które są szkodliwe dla zębów, a zwłaszcza byśmy nie spożywali słodyczy przed snem. Każdy pięciolatek miał okazję zasiąść w fotelu dentystycznym i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Celem naszej wycieczki było zrozumienie przez dzieci potrzeby kontrolowania i leczenia zębów oraz nauka właściwego zachowania się podczas badań i pokonywanie lęku przed koniecznymi zabiegami. Pani doktor wręczyła przedszkolakom kolorowani, które dzieci z chęcią pokolorowały po powrocie do przedszkola.

„ROZŚPIEWANE PRZEDSZKOLAKI” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11

Dnia 14.03.2013r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy odbył się III Przegląd Piosenki pod hasłem „Rozśpiewane przedszkolaki”. Z naszego przedszkola dzieci z grupy IV zostały zaproszone do wspólnej zabawy. W przeglądzie uczestniczyły dzieci 6- letnie z wszystkich dębickich przedszkoli. Naszą reprezentantką była Kinga Wójtowicz z gr. IV (5-latek), która zaśpiewała piosenkę pt. „Domowa piosenka” z repertuaru zespołu „Fasolki”. Występy wszystkich uczestników bardzo spodobały się jury, jak i widzom. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni brawami oraz dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Podczas przeglądu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Przedszkolaki kochają zwierzaki- kociaki, szczeniaki i inne cudaki”. W tym konkursie Emilka Polniaszek z gr. IV zajęła II miejsce, Karolina Szczygieł z gr.IV- III miejsce, a Michał Karczmarczyk z gr.V- IV miejsce. Gratulujemy wszystkim laureatom. Dziękujemy mamom z gupy IV za pomoc w opiece nad dziećmi.

Międzynarodowy konkurs plastyczny

Dzieci z grupy V wzięły udział w międzynarodowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Galerię Sztuki w Svishtov (Bułgaria). Temat pracy był dowolny, więc przedszkolaki tworzyły różnorodne dzieła. Korzystały z rozmaitych materiałów, stosowały nietypowe techniki,  bogacąc tym samym własne doświadczenia plastyczne.Matylda Rostowska wykonała Morski krajobraz, Waldemar Krzyś Sarnę na polanie u progu wiosny, Marcin Łuszcz Kotka na płocie, Aleksandra Bielenda Kwiatuszka w doniczce, a Joanna Uriasz Wesołego niedźwiadka z flagą naszego kraju. Obrazki powstawały podczas pracy indywidualnej z dziećmi prowadzonej przez nauczycielkę Ewę Prokuską. Wszystkie można obejrzeć na zamieszczonych zdjęciach.

Owocowe kompozycje

Dzisiaj (11.03.2013r.) dzieci z grupy pięciolatków przygotowywały owocowe kompozycje. Działania dzieci związane były z realizacją tematu „Jemy to, co zdrowe” i polegały na samodzielnym wykonaniu prostych czynności takich jak: mycie owoców, krojenie i układanie ich w wymyślony przez siebie sposób na talerzykach. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na wygląd, zapach i smak owoców oraz ich wartości odżywcze. Zaraz po przygotowaniu dzieci przystąpiły do zajadania przyrządzonych przez siebie pyszności i popijania ich kompotem owocowym.

XI Olimpiada na Olimpie

W dniu 06.03.2013r. przedszkolaki z grupy V wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy, gdzie odbywały się międzyprzedszkolne zawody sportowe pod hasłem „Olimpiada na Olimpie”. Dzieci z najstarszej z przedszkolnych grup wzięły udział w sześciu konkurencjach sportowych takich jak: bieg połączony z umieszczaniem woreczków do obręczy, bieg na czworakach przez tunel, bieg połączony z przekładaniem szarfy od dołu i od góry, skok w dal z miejsca na odległość, rzut woreczkiem do celu oraz bieg sztafetowy połączony z rysowaniem. Zawodnicy (Anna Barszcz, Aleksandra Bielenda, Oliwia Piróg, Matylda Rostowska, Michał Karczmarczyk, Maksymilian Lebryk, Marcin Łuszcz, Kacper Plebanek) wywalczyli czwarte miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Kształtowanie zachowań prozdrowotnych poprzez przykład ich waleczności i wiary we własne siły ma głęboki sens. Sportowe zabawy oraz niespodzianki przygotowane dla kibiców w postaci pięknych widowisk taneczno –ruchowych, zaprezentowanych przez uczniów szkoły, dostarczyły przedszkolakom mnóstwo radości. Nagrody w konkursie plastycznym za zespołowe wykonanie plakatu pod hasłem Sport to zdrowie jest – każdy mądry człowiek to wie otrzymali: Marcin Łuszcz oraz Michał Karczmarczyk. Gratulujemy!

Teatrzyk pt. „Czerwony Kapturek”

05.03.2013r. do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z teatru Pinokio (Stary Sącz), by zaprezentować bajkę pt. Czerwony Kapturek. Kukiełkowe przedstawienie znanej dzieciom bajki bardzo podobało się wszystkim. Dzieci przebrane  za postacie Czerwonego Kapturka i  Wilka miały do wykonania zadania związane z treścią opowiadanej historii. Brawami oraz serdecznymi uśmiechami odwdzięczyliśmy się aktorom za trud włożony w przygotowanie spektaklu dla najmłodszych.

Zajęcia psychoedukacyjne w grupie III

Dnia 1 marca 2013 r. odbyły się zajęcia psychoedukacyjne prowadzone przez pedagoga z poradni Psychologiczno- Pedagogicznej na temat „Czy znam swoje mocne strony?”

Cała Polska czyta dzieciom

W związku z prowadzoną w naszym przedszkolu akcją Cała Polska czyta dzieciom najmłodsze przedszkolaki z grupy I gościły Panią bibliotekarkę mamę Szymonka  Jezuita. Pani Joanna zachęcała dzieci do uważnego słuchania bajek, opowiadała o bibliotece oraz czytała piękne kolorowe bajeczki.

Zimowe zabawy na śniegu

Zima w tym roku dopisała, niespodziewanie pojawił się śnieg, było tak biało i pięknie że w piątek – 8 lutego dzieci z grupy II wraz ze swoją wychowawczynią postanowiły udać się do przedszkolnego ogrodu by dać się ponieść zimowym szaleństwom. Dzieci z wielką radością bawiły się na śniegu. Z uśmiechem na twarzy walczyły w bitwie na śnieżki, robiły „orzełki”, oraz lepiły bałwanka. Ich radość była tak wielka, że postanowiliśmy udokumentować to wydarzenie. Na dzień zabaw na śniegu czekały również najmłodsze przedszkolaki. Rodzice powiadomieni o tym fakcie dzień wcześniej zaopatrzyli swoje pociechy w specjalne kombinezony i nasi milusińscy z uśmiechniętą buźką zjeżdżali z górki na sankach. Uwieńczeniem tak radosnego dnia było wspólne ulepienie przez dzieci bałwana. Wszyscy zadowoleni wrócili z wypiekami na twarzy do przedszkola, gdzie czekał ciepły, smaczny obiad.

„Zakręcona akcja”

Już trzeci rok nasze przedszkole bierze udział w „Zakręconej akcji” zbierania plastikowych nakrętek, służącej dzieciom niepełnosprawnym. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”. Za nasze zaangażowanie i aktywny udział w „Zakręconej akcji” nasze przedszkolaki otrzymały specjalne podziękowanie. Jednocześnie pragniemy gorąco zachęcić wszystkie dzieci i rodziców do dalszego zbierania jak największej ilości nakrętek i przynoszenie ich do przedszkola.

Pięciolatki w piekarni

Zbliża się „Tłusty Czwartek” w który to dzień, jak nakazuje tradycja wszyscy objadają się słodkimi i tłustymi potrawami, wśród których są pączki, słodkie bułeczki, faworki i różne inne tradycyjne wypieki. Chcąc przybliżyć dzieciom, sposób w jaki się je wyrabia, we wtorek 5 lutego 2013 r.  zaraz po obiedzie, grupa pięciolatków udała się na wycieczkę do piekarni „Serduszko”, mieszczącej się przy ulicy Rzeszowskiej 17. Dzięki uprzejmości właścicieli państwa Bożeny i Darka Borek, przedszkolaki mogły zobaczyć piekarnię (w której wypiekane jest pieczywo, ciasteczka, precelki) oraz sklep (w którym wypieki są sprzedawane). Dzieci mogły zaobserwować, na czym polega praca piekarza oraz obejrzeć urządzenia potrzebne do wypieku chleba, bułeczek. Pan piekarz pokazał dzieciom zaczyn oraz różne rodzaje mąki i wyrobił ciasto na chleb przy pomocy specjalnego urządzenia. Pokazał nam również specjalne formy oraz pomieszczenie, w którym chlebki rosną. Dzieciom bardzo podobało się trzymanie wielkiej łopaty służącej do wyjmowania chleba z pieca. Każdy miał szansę trzymać na niej bochen chleba i  poczuć się jak prawdziwy piekarz. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć z wielkimi workami z mąką. Na koniec pani Bożenka przygotowała dla dzieci miły poczęstunek- świeżutkie bułeczki z makiem i sezamem, które dzieci zjadły ze smakiem po drodze. Po powrocie do przedszkola każdy wyrabiał ciastolinę i formował  z niej pączki, bułeczki, chlebki, precelki, które umieściliśmy w specjalnym koszyczku z ciasta na wystawie. To było niezwykłe wydarzenie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Bardzo dziękujemy właścicielom piekarni „Serduszko” za udostępnienie obiektu dzieciom z naszego przedszkola.

Dziewiątka przedszkolakom

  05.02.2013r. grupy IV i V udały się z wychowawczyniami i Rodzicami do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy. Najstarsze przedszkolaki poznały budynek szkoły, znajdujące się w nim sale oraz bibliotekę, czytelnię, świetlicę, stołówkę, gabinet stomatologiczny. Największą atrakcją dla dzieci była praca z tablicą interaktywną. Korzystając z nowoczesnych środków dydaktycznych  przedszkolaki rozwiązywały zagadki przyrodnicze, czytały, tańczyły, śpiewały integrując się z tegorocznymi pierwszoklasistami. Dzisiejszy dzień bardzo podobał się naszym wychowankom. Wszyscy zapragnęli zostać uczniami…

BIAŁY DZIEŃ

Za oknem pogoda zimowa, więc w naszym przedszkolu również zrobiło się biało, a to za sprawą „ Białego Dnia”, który odbył się 4 lutego w  poniedziałek. Był to dzień pełen zabaw, atrakcji i niespodzianek. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zaplanowanych działaniach i świetnie bawiły się w białe zabawy. Dominującą barwą w stroju każdego przedszkolaka w tym dniu była oczywiście biel. Obchody Białego Dnia rozpoczęło przedstawienie „Pani Zima i przyjaciele” w wykonaniu dzieci  grupy  II „Słoneczka”. Mali aktorzy wcielając się  w różne role, oraz  improwizując  przy muzyce Vivaldiego taniec zimowy,  wprowadzili nas w nastrój zimowy. Wiele radości dostarczyły dzieciom wspólne zabawy i konkursy. Rozpoznawanie za pomocą zmysłu smaku białych produktów, a także konkurs na najszybsze wypicie szklanki mleka wywołało ogromne emocje wśród uczestników. Nie zabrakło także pląsów i tańców przy muzyce. Dużą frajdą okazał się także taniec z białymi balonami. W tym dniu każda grupa zaprezentowała zimową piosenkę i wszystkie dzieci  były nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkim, białym poczęstunkiem. Był to kolejny dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni w naszym przedszkolu.

ZABAWA KARNAWAŁOWA 2013

30  stycznia 2013 r w naszym przedszkolu odbyła się coroczna zabawa karnawałowa. Dzieci z każdej z grup przebrane były za różne barwne postaci. Przedszkolaki miały okazję bawić się w różne gry i zabawy na specjalnie przygotowanej sali przedszkolnej. Pan wodzirej zatroszczył się o to, by dzieci tańczyły przy karnawałowej muzyce i najnowszych przebojach. Tego dnia humor wszystkim dopisywał, a zabawa byla bardzo udana.

Dzień Babci i Dziadzia w gr IV „Obłoczki”

Każdego roku w styczniu zapraszamy kochane Babcie i drogich Dziadziusiów na uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Wcześniej przygotowaliśmy program artystyczny w formie Jasełek. Każde podejmowane działanie służy temu, aby w dniu uroczystości zapewnić wyjątkową radość naszym ukochanym Gościom. Dzieci przygotowały również z niezwykłą starannością upominki- Aniołki. Ich trud i zaangażowanie mogą świadczyć o ogromnej chęci sprawienia Babciom i Dziadziusiom wyjątkowej przyjemności z okazji Ich święta. Gdy przygotowania dobiegły końca, każde dziecko wręczyło zaproszenie swoim Dziadkom. 22.01.2013 r ukochani Goście przybyli na nasze przedstawienie oraz pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólna radość, uśmiechy i łzy wzruszenia oraz podziękowania potwierdzają o sprostaniu zadania.

Dzień Babci i Dziadzia w gr I „Promyczki”

Dnia 22.01.2012 r o godz 10:30 najmłodsze przedszkolaki z grupy „Promyczki” wystąpiły dla swoich Babć i Dziadziów z okazji Ich święta. Występ bardzo podobał się przybyłym gościom, którzy nie kryli łez radości i wzruszeń. Obdarowane w piękne korale Babcie oraz w eleganckie papierowe krawaty Dziadziowie uczestniczyli w słodkim poczęstunku przygotowanym przez mamy wraz ze swoimi wnukami.

 

Dzień Babci i Dziadzia w grupie III „Gwiazdeczki”


21 stycznia 2013 r odbyło się przedstawienie z okazji Święta Babci i Dziadzia w grupie III „Gwiazdeczki”. Przedszkolaki zaprezentowały zebranym gościom bogaty program artystyczny przygotowany specjalnie na ten dzień. Każdy miał szansę recytować wiersz lub zaśpiewać piosenkę dla ukochanych dziadków. Naszej wspaniałej widowni podobały się zwłaszcza tańce w wykonaniu dzieci w parach jak również poprzez dziewczynki i chłopców osobno. Pięciolatki nagrodzone gromkimi brawami, przystąpiły do obdarowywania swoich babć i dziadków laurkami. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek do sali średniaków. Ciasta upieczone przez mamusie przedszkolaków bardzo gościom smakowały. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia wykonano pamiątkowe zdjęcia.

III  MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD

W  środę 16 stycznia 2013 r w Domu Kultury Śnieżka odbył się III Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd. Wzięły w nim udział wszystkie dębickie przedszkola, natomiast organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Dzieci z przedszkola nr 4 wprowadziły nas w atmosferę radosnego kolędowania krótkim występem jasełkowym. Następnie zespoły dzieci z każdej placówki przedstawiły wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Nasze Przedszkole reprezentował zespół o nazwie „Gwiazdeczki”, w skład którego wchodziły następujące pięciolatki: Karolinka Kąfera, Angelika Grabowska, Jaruś Kędzior i Piotruś Matłok. Dzieci przygotowała do występu nauczycielka Justyna Smalarz. Nasze przedszkolaki zaśpiewały pastorałkę z repertuaru Arki Noego pt. „Gore gwiazda Jezusowi”. Był to ich pierwszy kontakt ze sceną, a tym samym bardzo udany debiut. Liczymy na to, że ich talenty wokalne nadal będą rozwijane. Tym bardziej, że dzieci były zachwycone występem na scenie. Na koniec odbyło się wręczenie nagród indywidualnych (występującym przedszkolakom) i grupowych (dla całej grupy dzieci z przedszkola) oraz podziękowań. Dziękujemy rodzicom występujących dzieci za poświęcony czas, podwiezienie swoich pociech do DK Śnieżka oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Dzień Babci i Dziadka w grupie V- Kropelki.

Okres świąteczny i noworoczny należy do szczególnie przyjemnych i uroczystych. Na tę niezwykłą atmosferę składają się Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Dzień Babci i Dziadka. To ostatnie święto jest jedną z najmilszych uroczystości organizowanych w przedszkolu. W dniu dzisiejszym (15.01.2013r.) przedszkolaki z grupy V zaprezentowały ukochanym Babciom i Dziadziusiom przedstawienie jasełkowe. Zaangażowanie dzieci podczas recytowania wierszy, śpiewu kolęd i pastorałek, wykonywania tańca aniołków, gwiazdeczek i pasterzy zostało nagrodzone głośnymi brawami. Po występie zaproszeni goście otrzymali upominki wykonane przez dzieci. Rozmowy przy wspólnym stole, umilone pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców naszych przedszkolaków, wzmocniły zapewne międzypokoleniowe więzi rodzinne.

Dzień Babci i Dziadka w grupie II „Słoneczka”

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni,  kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to Święto naszych kochanych Babć i Dziadków.  Z tej okazji dzieci z grupy II wraz z wychowawczyniami (pani Beata Knot, pani Justyna Smalarz) zaprosiły kochane babcie i dziadziusiów na wspólne świętowanie, które odbyło się 11.01.2013r. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Na wstępie pani dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie dzieci przedstawiły program artystyczny – Jasełka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a zachwyceni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa i nagradzali wnuczęta gromkimi brawami. Po występie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Były to pięknie zdobione serduszka. Miłych gości zaproszono na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.
W przyjęciu gości pomogli rodzie, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Składamy rodzicom serdeczne podziękowania.

Spotkanie opłatkowe dla rodziców

 20 grudnia 2012 r w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe, na które zaprosiliśmy rodziców dzieci z grupy II. Przedszkolaki zaprezentowały występy artystyczne. Wcieliły się one m.in. w rolę Maryi, Józefa, Pasterzy oraz Aniołków, recytowały wiersze, śpiewały kolędy i piosenki świąteczne. Po występach dzieci wręczały rodzicom upominki oraz składały im życzenia dzieląc się opłatkiem. Na wszystkich czekał poczęstunek w postaci wigilijnych i świątecznych potraw. Na szwedzkim stole zobaczyć można było karpia w galarecie, rybę po grecku czy pierogi z kapustą, koreczki i różne przekąski. Były też słodkości, które bardzo smakowały dzieciom: sernik na zimno, owocowe koreczki, deserki z galaretką. Takie spotkanie pozwoliło nam już poczuć magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia w przedszkolu

W środę 19 grudnia poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz Wigilia Przedszkolna. Najpierw dzieci z grupy V zaprezentowały wszystkim zebranym przedszkolakom Jasełka przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni grupy Pani Ewy Antoniów. Następnie dzieci z każdej grupy zaśpiewały kolędę, pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej, której nauczyły się specjalnie z tej okazji. Po występach dzieci udały się do sal, gdzie składały sobie nawzajem życzenia podczas łamania się opłatkiem. Później przy nakrytych obrusami oraz udekorowanych stolikach spożywały obiad złożony w tym dniu z tradycyjnych, wigilijnych potraw.

Konkurs „Świąteczna kartka”

 Dnia 19.12.2012 r. nastapiło rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu „Świąteczna kartka” zorganizowanego w naszym przedszkolu przez nauczycielkę grupy V Panię Ewę Prokuską. Na konkurs wpłynęły 52 prace. Każda świąteczna kartka, którą stworzyły przedszkolaki wraz z osobami dorosłymi jest  wyjątkowa i niepowtarzalna. Wykonane  są  bowiem bardzo estetycznie i różnorodnymi technikami plastycznymi. Prace oceniła Pani Karina Ozga (właściciel pracowni artystycznej Dharma w Dębicy). Pierwsze miejsce w kategorii dzieci młodszych (3- i 4 – letnich) otrzymał Maksymilian Moskiewicz,   drugie Filip Trzaskacz, a trzecie Tomasz Zych. W kategorii dzieci starszych (5 – i 6 – letnich) poszczególne miejsca zajęli: 1 –Piotr Matłok 2 –Emilia Polniaszek 3-Lena Glazer. Wyróżnienie zdobyły siostry Anna, Paulina i Gabriela Misielak. Zwycięzcom gratulujemy! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe  dyplom.

Świąteczna bombka

14.12.2012r. w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu Świąteczna bombka.

Na konkurs wpłynęło 38 prac z kilkunastu przedszkoli, nie tylko z terenu naszego miasta. Prace były oceniane w dwóch kategoriach: rodzinnej i indywidualnej. Miło nam jest poinformować, że II miejsce w kategorii praca indywidualna otrzymał Karol Góra ( grupa V), który wykonał świąteczną bombkę z wychowawczynią (Ewa Prokuska), a w kategorii praca rodzinna również II miejsce zdobył Karol Knot (grupa V), który swą bombkę stworzył z Mamą ( Panią Beatą Knot). Dzieci otrzymały  atrakcyjne nagrody i dyplomy. Obejrzały również przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci z przedszkola będącego organizatorem konkursu.

Teatrzyk „Przygody Okruszka”

13.12.2012r. do naszego przedszkola przybyli aktorzy teatru Skrzat z Krakowa. Dzieci z wszystkich przedszkolnych grup obejrzały spektakl pt. „Przygody Okruszka”. Dziewczynka, bohaterka przedstawienia, napotykała na swojej drodze do zaczarowanego zamku różne postaci, biedronkę, skrzata, czarodzieja. Pamiętając magiczne zaklęcie o dobrym sercu mogła dostać się zamku. Miło wspominamy też wesołe teksty i melodie piosenek, przy których biliśmy rytmicznie i głośno brawa. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Przedszkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2012

W okresie przedświątecznym w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2012. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zakup ozdób świątecznych wykonanych metodą recyklingu przez Panie nauczycielki z wszystkich przedszkolnych grup. Pragniemy także podziękować mamie Piotrusia Matłok, która wraz z synkiem wykonała 6 pięknych szopek oraz 2 choineczki z makaronu na sprzedaż w naszym kiermaszu. Dochód uzyskany z kiermaszu został przeznaczony na akcję Pola Nadziei, czyli na Dębickie Domowe Hospicjum im. Jana Pawła II oraz na zabawki dla dzieci. 

Szewczyk Dratewka

12.12.2012r. dzieci z grupy IV i V  z wychowawczyniami i opiekunami zostały zaproszone do Szkoły Nr 11 w Dębicy. Obejrzeliśmy tam przedstawienie teatralne pt. Szewczyk Dratewka przygotowane przez nauczycieli i dzieci z klas integracyjnych. Piękne kostiumy, dekoracje, a przede wszystkich treści ujęte w przedstawianej bajce uzmysłowiły przedszkolakom wartość prawdy, dobra i piękna w poznawaniu i odkrywaniu otaczającej nas rzeczywistości. Dostrzegliśmy też talent wokalny i taneczny  u młodych aktorów. Udany występ nagrodziliśmy głośnymi oklaskami płynącymi z głębi naszych serc.

Pocztówka do Świętego Mikołaja

W dniu 11. 12. 2012r. nastąpiło rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego  konkursu zorganizowanego przez Bank BPH S.A. w Dębicy. Głównymi założeniami konkursu były: możliwość wyrażenia emocji związanych z oczekiwaniem na Świętego Mikołaja, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz prezentacja talentów plastycznych. Miło nam jest poinformować, że drugie miejsce w kategorii dzieci 5 i 6- letnich zajął Karol Knot (grupa V), który wykonał swą pracę wraz z Mamą. Gratulujemy!

Mikołaj w przedszkolu

Dnia 7 grudnia 2012 r. dzieci z naszego przedszkola odwiedził mikołaj. Najpierw aktorzy z teatru Tomcio z Nowego Sącza przedstawili teatrzyk pt. „Krowa kłamczucha” uczący dzieci postępowania w sposób uczciwy i prawy. Następnie do każdej z grup zawitał mikołaj wręczając każdemu paczkę oraz zabawki na każdą przedszkolna salę. Dzieci odwdzięczyły się zaśpiewaniem mu piosenki o Mikołaju, ponadto przedszkolaki z grupy III wręczyły mikołajowi talerzyk z pierniczkami upieczonymi w przedszkolu. To był niezapomniany dzień.

Kolorowe szybki

W bieżącym roku szkolnym w naszym przedszkolu realizowany jest program autorski Kolorowe szybki. Dotyczy on rozwijania zdolności plastycznych dzieci w wieku przedszkolnym. Na dodatkowe bezpłatne zajęcia uczęszczają przedszkolaki z grup III, IV oraz V.

Dzieci są bowiem kreatywne z natury, dlatego tą wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywaniem w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dzieci do samodzielnej twórczości i działania. Dla dzieci jest to jedna z  najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności, gdyż jej ogromną zaletą jest to, że długo pozostawia efekt działania w postaci obrazu, rzeźby, czegoś co widać, co można wziąć do ręki, pokazać, podarować rodzicom, koledze. Tworząc doznaje się jednocześnie różnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału, kształtów i form.

Urodziny

Każde dziecko dziękuje swoim Rodzicom za dar przekazanego życia. W Grupie „Obłoczki” szanujemy ten dzień i obchodzimy go w gronie kolegów i koleżanek przez cały rok przedszkolny. 29.11. 2012 r nasz najmłodszy kolega Oliwier skończył 4 lata 🙂 Od rana dzieci przygotowywały zrobione przez siebie prezenty, aby uświetnić ten dzień i sprawić radość Oliwierkowi. Kiedy wybiła godzina, nasz najmłodszy solenizant przyjął od dzieci śpiewane i mówione życzenia oraz prezenty. Dziękujemy mamusi Oliwierka oraz wszystkim Rodzicom za włączenie się w tak przyjęte u nas świętowanie, na które mamusie zawsze obdarowują swoje dzieci słodkościami dla innych.

W pracowni krawieckiej…

Dnia 4 grudnia przedszkolaki z grupy III „Gwiazdeczki” odwiedziły pracownię krawiecką „POGOTOWIE KRAWIECKIE” znajdującą się w pobliżu przedszkola. Na początku ( jeszcze w przedszkolu) pani zapoznała dzieci z podstawowymi przyborami do szycia . Następnie wspólnie zaprojektowano i skrojono z materiału sukienkę dla lalki. Po dotarciu do pracowni krawieckiej, panie krawcowe bardzo chętnie prezentowały dzieciom przybory potrzebne w ich pracy, a także sposób ich działania. Przedszkolaki mogły zobaczyć jak działa maszyna do szycia a także specjalny manekin który w razie potrzeby można poszerzyć lub zwęzić. Dzieci zachwyciły duże szpule z nićmi a także żelazko buchające parą z ogromną siłą. Pani uszyła sukienkę dla lalki oraz obrusiki do kącika lalek, co bardzo spodobało się dzieciom. Frajdę sprawił im również słodki poczęstunek przygotowany przez panie krawcowe. To była naprawdę udana i niezapomniana wizyta, za którą serdecznie dziękujemy mamie Emilki Ryba z grupy „Gwiazdeczki” 🙂

Pieczemy pierniczki

W okresie przedświątecznym sklepy oferują najrozmaitsze ozdoby: stroiki, choinkowe świecidełka, świeczki itp. Ale nic nie zastąpi prawdziwych pierniczków, upieczonych i ozdobionych własnoręcznie. Można je powiesić na choince, ozdobić świąteczny stół, można je także wręczać jako upominki przyjaciołom.

Pięciolatki z grupy „Gwiazdeczki” piekły pierniczki w przedszkolu. Zagniatały ciasto, wałkowały, wycinały kształty oraz ozdabiały lukrem i kolorową posypką. Upieczone  pierniczki dzieci degustowały i część zabrały do domu dla swoich bliskich, natomiast pozostała część będzie prezentem dla Św. Mikołaja, który już niedługo odwiedzi nasze  kochane przedszkolaki.

Przygotowanie tych łakoci sprawiło dzieciom dużo radości i wprowadziło w radosny nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Łyżwiarskie pokazy

21.11.2012r. grupy IV i V z naszego przedszkola udały się autokarem na lodowisko MOSiR w Dębicy.

Dzieci wraz z wychowawcami i rodzicami obejrzały umiejętności łyżwiarskie członków uczniowskiego klubu sportowego Mors, którzy występowali w układzie grupowym oraz programach indywidualnych.

Celem zorganizowanego pokazu była popularyzacja łyżwiarstwa figurowego oraz zachęcenie dzieci do uprawiania tego sportu. Miłą niespodzianką było dla nas obejrzenie występu naszych absolwentów (Justynka i Stefanek otrzymali od naszych przedszkolaków najgorętsze brawa…).

INTERNETOWY KONKURS EKOLOGICZNY 2012

 Drodzy Rodzice! Dziękujemy za głosowanie na prace naszego przedszkola w internetowym konkursie ekologicznym www.buliba.pl uzyskaliśmy 359 głosów. Dziękujemy i liczymy na Państwa głosy również za rok! I Miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe Kubusia Puchatka nr 52 z Białegostoku, które uzyskało 4867 głosów, które wygrało dużą drewnianą kuchnię do kącika zabaw wraz z akcesoriami. Lista laureatów została ogłoszona na stronie internetowej  http://www.buliba.pl/konkursy/wielki-konkurs-ekologiczny-2012/

Skąd się bierze miód?

12.11.2012r. dzieci z grupy V pracowały jak pszczółki. Podczas zajęć dowiedziały się jak żyją te niezwykle pożyteczne owady, co produkują, jakie są ich zwyczaje. Mogły również posmakować miodu, naśladować w zabawach ruchowych pszczoły, a także wykonać ule różnorodnymi technikami plastyczno – konstrukcyjnymi.

PASOWANIE   NA   PRZEDSZKOLAKA

Dnia 30.X. 2012 roku o godzinie 13:30 odbyło się w naszym przedszkolu „Pasowanie na przedszkolaka”. W poczet naszej przedszkolnej gromady wstąpiło 25 nowych dzieci w wieku 3-ch lat.

Zaproszeni rodzice obejrzeli krótki występ swoich pociech. Dzieci zaprezentowały kilka piosenek ilustrowanych ruchem, a także wierszyki, których nauczyły sie od września. Następnie Pani Dyrektor pasowała nowych przedszkolaków symbolicznym ołówkiem. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomiki, piłeczki oraz słodycze. Pasowanie przygotowały nauczycielki grupy: Pani Renata Pociask, Marta Jedynak oraz pomoc wychowawcza Maria Pękala. Piękną dekorację złożoną z portretów nowych dzieci pomógł wykonać dziadzio Jagódki S.- Pan Ryszard Zbaraza.

Jesienne skarby

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku , ze względu na bogactwo kolorów jakimi nas otacza . Dostarcza nam ogromnej ilości skarbów , które można w ciekawy sposób wykorzystać do zabaw z dziećmi. Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesienne wycieczki i spacery , podczas których zbierają owoce dębu, kasztanowca, kolorowe liście, drobne kawałki kory i mchów. Zgromadzone  eksponaty wykorzystujemy do wykonania różnorodnych przestrzennych i płaskich prac plastycznych, działań o charakterze matematycznym bądź przyrodniczym.

Na zdjęciu grupa V ze zgromadzonymi  darami przyrody oraz wspólnie wykonaną pracą pt. Jesienny krajobraz.

Teatrzyk „Skrzat” w przedszkolu

30.10.2012r. do naszego przedszkola przybyli aktorzy teatru Skrzat z Krakowa. Dzieci z wszystkich przedszkolnych grup obejrzały spektakl pt. Asia w krainie baśni. Przygody dziewczynki – głównej bohaterki przedstawienia – były dla dzieci bardzo pouczające. Zachęcały bowiem do kulturalnego zachowywania się, rozwijały umiejętność radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach, motywowały do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkola. Najwięcej emocji wywołały niezwykle ciekawe zagadki. Najzabawniejsza  była ta, w której mieliśmy rozpoznać po głosie oraz wyglądzie zwierzęta, w które przebrały się dzieci z różnych przedszkolnych grup. Miło wspominamy też wesołe teksty i melodie piosenek, przy których biliśmy rytmicznie i głośno brawa. To była naprawdę udana zabawa!

PRZEDSZKOLAKI  KOCHAJĄ  ZWIERZAKI

W dniu 25 listopada dzieci z grupy IV i V były z wizytą w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy. Panie nauczycielki z tej szkoły zorganizowały dla naszych przedszkolaków wspaniale zabawy i konkursy z elementem rywalizacji z dziećmi z innych przedszkoli. Dzieci poznały sposoby opieki nad zwierzętami. Po skończonej zabawie na każdego przedszkolaka czekał poczęstunek. Dzieciom z najstarszej grupy bardzo spodobała się szkoła i czekają z niecierpliwością kiedy staną się uczniami.

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE „MASKA” W RZESZOWIE

         W dniu 24. 10. 2012r. dzieci z grup IV i V wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się autokarem do Teatru Maska w Rzeszowie. Uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl Pinokio. Historia stworzona przez Collodiego jest ciągle żywa i inspirująca. Przedstawienie opowiada o dorastaniu w nie zawsze przyjaznym świecie i o miłości nadającej sens ludzkiemu życiu. Zachęca do czynienia dobra, bycia sprawiedliwym oraz do pomocy innym. Po powrocie do przedszkola dzieci z grupy V malowały w kilkuosobowych zespołach głównego bohatera sztuki teatralnej wspominając najbardziej ciekawe sceny oraz wzmacniając więzi grupowe.

POLA NADZIEI

                  Sadzenie żonkili to część kampanii organizowanej pod hasłem Pola Nadziei. Kilkanaście lat temu zainicjowało ją krakowskie hospicjum Świętego Łazarza. Żonkile w starożytności były symbolem nadziei, teraz są symbolem walki z chorobą nowotworową. Na Podkarpaciu pierwsze żonkilowe Pola Nadziei powstały w Dębicy. Nasze przedszkole już po raz 5 włącza się aktywnie do tej dobroczynnej akcji. Chcemy bowiem uwrażliwiać dzieci na potrzeby i cierpienia ludzi chorych, budzić już w kilkulatkach poczucie mocy sprawczej, która pozwala czynić dobro.

Na zdjęciu grupa V podczas sadzenia żonkilowych cebulek przed budynkiem przedszkola.

Znamy zasady ruchu drogowego

Wiemy o tym, jak ważne jest bezpieczne dotarcie do przedszkola, dlatego podczas realizacji tygodniowego tematu o poznawaniu zasad ruchu drogowego, pogłębiamy swoją wiedze o dodatkowe doświadczenia. Najlepiej zacząć od zabawy. Na zdjęciu grupa „Słoneczek” bawi się w bezpieczne przechodzenie przez jednię po przejściu dla pieszych. Każdy w ruchu drogowym pełni swoją rolę. Poza realizacją treści podstawowych pięciolatki wraz z wychowawczynią wybrały się na prawdziwe przejście dla pieszych, aby zastosować zdobytą wiedzę o ruchu drogowym w praktyce. Okazało się, że dla dzieci nie było to wcale trudne, jednak zawsze trzeba zachować należytą ostrożność. Odszukiwaliśmy również znaki, które można zobaczyć w naszej okolicy. Dzieci czerpały niesamowitą radość z odkrywania okolicy i na pewno na długo zapamiętają to wyjście.

🙂 POMARAŃCZOWY DZIEŃ 🙂


Dnia 22 października 2012 roku  w poniedziałek odbyło się wspólne świętowanie „POMARAŃCZOWEGO DNIA”- pierwszego z czterech kolorowych dni symbolizującego porę roku jesień. Tego szczególnego dnia przedszkolaki i panie ubrani byli w pomarańczowy element garderoby. Celem wspólnego świętowania było lepsze zapamiętanie i poznanie pory roku jesieni, jej charakterystycznych cech, plonów, a także integracja między grupowa. Z tej okazji pięciolatki z grupy III przedstawiły wszystkim przedszkolakom program artystyczny. „Gwiazdeczki” zaprezentowały tańce, piosenki o warzywach, a także teatrzyk kukiełkowy pt. „Na straganie” Jana Brzechwy. Nie zabrakło również zagadek o warzywach dla obecnych na widowni dzieci. Wychowawczynie grupy (Małgorzata Chłościńska i Justyna Smalarz) zatroszczyły się o przygotowanie dzieci do tego wydarzenia, a także stosowne dekoracje, rekwizyty i nagrody za rozwiązywanie zagadek. Każda grupa za aktywne uczestnictwo w „POMARAŃCZOWYM DNIU”- (śpiewanie piosenek, odgadywanie zagadek) otrzymała złoty puchar wypełniony po brzegi cukierkami dla dzieci.

W programie rocznym przedszkola przewidziane są obchody następnych trzech kolorowych dni: biały w zimie, zielony wiosną oraz żółty latem.

„Ekologiczny pokaz mody”

W piątek 12 października 2012 roku w naszym przedszkolu odbył się Ekologiczny pokaz mody zorganizowany przez nauczycielkę gr. III  Mgr Justynę Smalarz. Na specjalnym wybiegu dzieci z poszczególnych grup w strojach wykonanych przez nauczycielki i chętnych rodziców, prezentowały eko-modę” pozostałym przedszkolakom. „Projektanci mody” wykazali się niezwykłą twórczością i kreatywnością w przygotowywaniu strojów.  Atmosferę umilał specjalnie przygotowany na tą okazję podkład muzyczny. Ideą pokazu było zaprezentowanie przykładowych zastosowań odpadów, oraz przedstawienie idei recyklingu, a tym samych chronienie naszej planety. Pokazano również jak ważna jest segregacja odpadów i co można z dzięki temu uzyskać. Dzieci z grupy IV  poprzez zaśpiewaną piosenkę zachęciły pozostałych do zbierania nakrętek i włączenie się do „Zakręconej akcji” która już kolejny rok ma miejsce w przedszkolu. Przypomniano również o prowadzonej zbiórce makulatury z której pozyskiwany jest papier toaletowy. Przedszkolaki za udział w pokazie zostały nagrodzone słodką niespodzianką i gromkimi brawami ze strony widowni.

Koncert dla przedszkolaków z grupy „Obłoczki” i „Kropelki”

W październiku pani praktykantka Agnieszka Moskal zagrała kilka utworów muzyki klasycznej na skrzypcach. Ma to związek z realizowanym w grupie IV programem edukacyjnym „Mały meloman” autorstwa pani Ewy Antoniów. Dzieci słuchały już utworów Chopina, Vivaldiego, Mozarta. Możliwość zobaczenia i posłuchania prawdziwych skrzypiec wywarła na dzieciach ogromne wrażenie i na długo zapamiętają koncert. Zainteresowanie przedszkolaków było tym większe, iż skrzypce mają aż 100 lat i były niegdyś własnością dziadka pani skrzypaczki.

Bardzo zdrowa- sałatka owocowa!

W piątek 5 października 2012 r. w naszym przedszkolu było smacznie i zdrowo, ponieważ przedszkolaki z grupy IV „Obłoczki” z radością i zaangażowaniem przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową.   Nasze przedszkole należy do grona placówek Promujących Zdrowie, dlatego tak ważne jest kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania u dzieci przedszkolnych..

Świeże owoce, różnego rodzaju dzieci przyniosły z domów i wszyscy mieli soczyste minki na ich widok! Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się o pochodzeniu i wartościach zdrowotnych tych jesiennych darów, a następnie po umyciu owoców i rąk przystąpiły do krojenia. Było ciach-ciach, wszystko w kostkę i do wielkiej miski. Po skończonej pracy mogliśmy spróbować naszego dzieła! Sałatka wyszła wspaniale!

 

Akcja „Sprzątanie Świata 2012”

18 września 2012 roku przedszkolaki uczęszczające do grupy III „Gwiazdeczki” wraz z Paniami (Justyna Smalarz, Teresa Czapiga) wzięły czynny udział w corocznej akcji na rzecz dbania o czystość planety „Sprzątanie Świata”.

Dzieci uczyły się segregowania śmieci na rodzaj tworzywa, z którego zostały wykonane oraz zapamiętywały kolory pojemników na śmieci. Nauczycielka uświadomiła dzieciom, iż dzięki segregacji śmieci i późniejszemu recyklingowi z surowców wtórnych możliwe jest wykonanie zupełnie nowych produktów. Zaczęło się w przedszkolnej sali, gdzie do specjalnie oznaczonych worków, przedszkolaki wyrzucały różne śmieci (np. gazety, słoiki, plastikowe butelki, metalowe puszki). Następnie udaliśmy się na spacer, którego celem było posprzątanie śmieci znajdujących się w okolicy naszego przedszkola. Ostatni etap akcji to wyrzucenie zebranych śmieci do odpowiednio oznaczonych kontenerów. Celem zaangażowania dzieci w akcję było uświadomienie istoty dbania o środowisko przyrodnicze i czystość wokół nas oraz sens segregowania śmieci.

Innymi organizowanymi akcjami w Przedszkolu nr 12 na rzecz środowiska oraz recyklingu są zbiórka makulatury oraz plastikowych zakrętek, do których serdecznie namawiamy wszystkie przedszkolaki.

 

Nasza strona używa plików cookies.
Nasza polityka prywatności   
ROZUMIEM