Przedszkole Miejskie Nr 12 w Dębicy

WITAMY W
NASZYM
PRZEDSZKOLU

Rok szkolny 2014/2015

Pożegnanie starszaków w grupie IV

Wspomnienia z rodzinnego festynu

 

CCF20150622_00002

Zdjęcie 1 z 1

Autorem niniejszego tekstu oraz zdjęć jest Pan Ryszard Zbaraza (Dziadziu Jagódki Skóry – grupa II). Serdecznie dziękujemy za miłą niespodziankę.

Konkurs plastyczny „Najciekawsza ilustrowana bajka”

W Przedszkolnym Konkursie Plastycznym p.t. ,,Najciekawsza ilustrowana bajka’’ zorganizowanym przez p. Izę Bezak i p. Alicję Dobrowolską udział wzięły następujące dzieci:

Gr. I – Ania M., Lesiu N.

Gr. II – Jagódka S.

Gr. III – Natalia Z., Zuzia M., Amelia S., Iza P.

Gr. IV – Igorek B.

Gr. V – Wiktoria M., Pawełek G., Natalia D.

Wszystkie prace były bardzo ładne i każde dziecko otrzymało od P. Dyrektor Joanny Kramskiej pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy.

Wycieczka do Grodu Słowiańskiego- Grupa III i V

Dnia 11 czerwca przedszkolaki z grupy III i V wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Grodu Słowiańskiego w Stobiernej. Z zaciekawieniem zwiedzały gród, stare chaty, wieżę oraz sprzęt jakim posługiwali się Słowianie. Dzieci brały udział w  zajęciach garncarstwa. Samodzielnie lepiły kubeczki, miseczki oraz inne naczynia z gliny. Uczyły się również łucznictwa strzelając z łuku do tarczy. W grodzie mieszkają zwierzęta: kozy, kury kotek oraz kaczki, z towarzystwa których dzieci były bardzo zadowolone. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie.

Dorośli- dzieciom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Pani Dyrektor Joanna Kramska, Nauczyciele i Rodzice przygotowali dla naszych Przedszkolaków miłą niespodziankę. Zaprosili bowiem wszystkie dzieci do sali grupy II, w której odbył się nietypowy spektakl teatralny. Dzieci obejrzały bajkę pt. Jaś i Małgosia (Jacob i Wilhelm Grimm). Z zaciekawieniem i pełnym emocji zaangażowaniem obserwowały poszczególne sceny przedstawienia, tym bardziej, że wśród bohaterów bajkowej opowieści mogły dostrzec bliskie im osoby.
Rodzice wystąpili w następujących rolach: Pani Katarzyna Brniak (Małgosia), Pani Magdalena Moskiewicz (Drwal), Pani Ewa Zych (Macocha).
Nauczyciele również wcielili się w bajkowe postacie: Pani Marta Jedynak (Czarownica), Pani Beata Knot (Jaś), Pani Iza Bezak (Kruk), Pani Ewa Prokuska (Narrator).
Dzieci zachwycały się również strojami przygotowanymi przez odtwórców poszczególnych ról oraz przestrzennymi dekoracjami, które tworzyły Panie Nauczycielki nie biorące udziału w teatralnym przedstawieniu.
Pani Zofia Borek specjalnie na tę okazję uszyła piękne makatki: domek Jasia i Małgosi oraz chatkę na kurzej nóżce.
Odczuwamy satysfakcję, że mogliśmy wszystkim przedszkolakom sprawić radość z okazji Ich święta .

„Promyczki” w Kulkolandzie

W czwartek 28 maja 2015 r. najmłodsza grupa z okazji zbliżającego się dnia Dziecka pojechała autobusem do Centrum Zabaw „KULKOLAND” w Dębicy. Już sama podróż, chociaż krótka, okazała się dla dzieci atrakcją, ponieważ znaczna większość jeszcze nigdy nie jechała takim pojazdem. W Krainie Zabaw dzieci czuły się bardzo dobrze. Bawiły się wesoło pod okiem animatorki, tańczyły, zjeżdżały ze zjeżdżalni do basenu z kulkami oraz korzystały ze wszystkich atrakcji znajdujących się na sali. Dla dzieci został również przygotowany słodki poczęstunek, w sali „Dżungla”, po którym nabrały siły na kolejną część zabawy. Dzieci na zakończenie dla pani animatorki zatańczyły dwa układy taneczne „Sałatka owocowa” i „Czekolada”. Zadowolone i zmęczone dzieciaki wróciły do przedszkola na obiad.

„Moja mama to artystka…”- Dzień Mamy w grupie I

Dnia 29 maja 2015r. w grupie I „Promyczki” odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy. Jest to szczególny dzień, dlatego był bardzo ważnym wydarzeniem w naszej grupie. Z tej okazji dzieci przygotowały piękne występy, recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz został przygotowany pokaz taneczny przez Panią Iwonę Cieśla. Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni, świadczą o tym uściski, pocałunki, uśmiech na twarzach, oraz gromkie brawa. Mamusie czule ściskały swoje pociechy i dziękowały za podarowane im upominki, które dzieciaki przygotowały dla swoich Mam. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień.

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficzno-plastycznego „Dębica oczami dziecka”

W dniu 22. 05 2015 r. w Przedszkolu Miejskim nr 5 odbył się konkurs fotograficzno – plastyczny „Dębica oczami dziecka”. Nasze przedszkole reprezentowała Nikolka K. z gr.IV (OBŁOCZKI).Pracę, która wykonała przy użyciu pasteli przedstawiała element architektury naszego miasta -most kolejowy. Za udział w konkursie i zajęcie czwartego miejsca otrzymała dyplom i piękne nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!

Teatr Maska w Rzeszowie

W dniu 26.05.2015r. dzieci z grup II i IV udały się do teatru Maska w Rzeszowie. Obejrzały spektakl pt. Dzień dobry, Świnko. Jest to opowieść będąca przekładem książki Janoscha przetłumaczonej na ponad 30 języków, znanej zatem dzieciom na całym świecie. Traktuje ona o przyjaźni. Zwraca uwagę na to, że nie wszystko co zabawne jest dobre.
Dzięki życzliwości Rodziców Jagódki P. (grupa II) dzieci miały również możliwość bezpłatnego obejrzenia ekspozycji Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy pełnili funkcję opiekunów naszej artystycznej wycieczki.

Dzień Mamy w grupie II

„Powiedziała mi to lala i powiedział mi to miś
Nie zapomnij, że w przedszkolu Święto Mamy Macie dziś…”

O dniu Mamy pamiętają wszystkie dzieci! Przedszkolaki z grupy II wraz z nauczycielem (Ewa Prokuska) oraz instruktorem tańca (Iwona Cieśla) przygotowały dla kochanych Mam wiosenny spektakl słowno – muzyczny oraz pokaz tanecznych umiejętności.
Wdzięczność, miłość i szacunek najbliższym czterolatki pragnęły wyrazić również przez wręczenie ręcznie malowanych upominków – serduszek.
Wszystkim Mamom życzymy uśmiechu, aby przeganiał zmartwienia, pomyślności i zdrowia, by realizować plany i marzenia.

Pola Nadziei – wyróżnienie Ninki

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma,
tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.”

Jan Paweł II

22.05.2015r. w  Domu Kultury „Śnieżka”, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod  hasłem Żonkilowa kartka dla chorych zorganizowanego przez Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II w Dębicy.
Nasi wychowankowie wspierali podopiecznych hospicjum poprzez całoroczne działania: pielęgnując kwiaty żonkili (symbol nadziei), włączając się w organizację kiermaszu świątecznego, tworząc konkursowe kartki dla chorych.
Na tegoroczny konkurs plastyczny wpłynęło ponad 500 prac. Tym bardziej cieszymy się z sukcesu naszej wychowanki. Nina Z. (grupa II) otrzymała wyróżnienie. Dyplom oraz upominek, sprawił jej ogromną radość. Pracę tworzyła w przedszkolu pod opieką wychowawcy (Ewa Prokuska).
Gratulujemy Laureatce!

„Gwiazdkowe” wiosenne badania z wodą i nie tylko!:)
Grupa III jest zawsze chętna do prowadzenia eksperymentów- oto jak dzieci poprzez własne badania poznają świat nauki a przy tym wykazują skupienie, radość z każdego doświadczenia.

Wizyta w Bibliotece Dziecięcej w Dębicy

Dn. 20.05.2015 dzieci z gr. III ,,Gwiazdeczki” oraz V ,,Kropelki” odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą w Dębicy. Pani Joanna J. z biblioteki, mamusia Szymonka, wprowadziła wszystkie dzieci ,,w świat bajki”. Pokazała różnorodność książeczek: wesołe do czytania i oglądania. Przeczytała opowiadanie Renaty Piątkowskiej ,,Zęby” ze zbioru ,,Opowiadania z piaskownicy”. Dzieci mogły również usłyszeć humorystyczne wierszyki o swoich imionach. Przedszkolaki zostały również zapoznane z wypożyczalnią książeczek dla najmłodszych. Pani bibliotekarka zaprosiła do odwiedzenia placówki wspólnie z rodzicami.Serdecznie dziękujemy mamusi Szymonka za bezinteresowną pomoc w przybliżeniu dzieciom świata książki.

Przedszkolaki w Szkole Muzycznej 

W dniu 8.05.2015 dzieci z gr. V ,,Kropelki” oraz III ,,Gwiazdeczki” skorzystały z zaproszenia Szkoły Muzycznej na bajkę zaprezentowaną przez rówieśników z Przedszkola Miejskiego nr 4 pt. ,,Tęczowe nutki czyli Brzdękolina na tropie muzyki”. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie tejże szkoły.

 Laureatki konkursu „Królowa Jadwiga- patronka naszej szkoły”

Natalka D. i Sylwia W. z gr.V ,,Kropelki” zdobyły I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym ,,Królowa Jadwiga-Patronka naszej szkoły” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr. 2 w Dębicy. Konkurs ten był związany z jubileuszem 120 lecia powstania tej szkoły i miał na celu popularyzację wiedzy historycznej o królowej Jadwidze. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów i upominków dla laureatów odbyło się 15.05.2015 podczas ,,Turnieju rodzinnego o pantofelek królowej Jadwigi” w Szkole Podstawowej Nr. 2 w Dębicy.

Przegląd Piosenki Niezapominajkowej

W dniu 13.05.2015r. w grupie II odbył się Przedszkolny Przegląd Piosenki Niezapominajkowej. Każda z pięciu przedszkolnych grup zaprezentowała piosenkę o tematyce przyrodniczej. Przedszkolaki uczestniczyły również w rozwiązywaniu zagadek zobrazowanych graficznie, zadań o tematyce przyrodniczej, podejmowały działania ekologiczne. Planując tą uroczystość pragnęliśmy zwrócić uwagę najmłodszych na piękno otaczającej przyrody i potrzebę dbania o nią w sytuacjach codziennych.

 

W krainie warzyw i owoców

W dniu 12.05.2015 Nikola K. z gr.III i Iweta C. z gr.V uczestniczyły w Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,W krainie warzyw i owoców” organizowanym w ramach Planu Pracy Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica na rok szkolny 2014/2015 przez Przedszkole Nr 1. Iweta zaprezentowała wiersz pt. ,,Dwa jabłuszka” ,,…zamiast chipsów zjedz kilka jabłuszek wtedy szczęśliwy będzie twój brzuszek…”, Nikola ,,Ćwikła”. W trakcie uroczystości dzieci miały możliwość degustacji zdrowych przekąsek przygotowanych przez organizatorów.

Pamiętajmy ,,Zdrowe odżywianie to jabłko na śniadanie”.

Turniej wiedzy o bajkach

Dzieci z grupy III – Lena B. i Dominik D. w dniu 7 maja 2015r. reprezentowały nasze przedszkole w Międzyprzedszkolnym Turnieju Wiedzy o Bajkach zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 6 w Dębicy. Celem turnieju było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie dzieci do uważnego słuchania literatury dziecięcej. Nasi wychowankowie wykazali się doskonałą znajomością bajek i bardzo dobrze poradzili sobie z wszelkimi konkurencjami: odgadywały zagadki, nazywały postacie bajkowe, określały z jakiej bajki pochodzą dane eksponaty, układały puzzle i poprawnie podawały tytuł bajki przestawionej na obrazku. Lena i Dominik za poszczególne zadania uzyskali maksymalną ilość punktów przyznawaną przez jury i otrzymali dyplomy, nagrody i puchar dla przedszkola. Serdecznie gratulujemy.

Konkurs recytatorski „Witaj Wiosenko”

W dniu 12.05.2015r. w Niepublicznym Przedszkolu Językowym Happy Kids odbył się konkurs recytatorski pt. Witaj Wiosenko. Nasze przedszkole reprezentowała Weronika Witkowska (grupa II), która deklamowała wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk” opowiadający o wiosennej przygodzie pewnej biedroneczki.
Wszyscy uczestniczy zostali nagrodzeni pięknymi dyplomami, atrakcyjnymi nagrodami oraz smacznym poczęstunkiem. Wzięli również udział w pokazowej lekcji języka angielskiego. Towarzysząca zabawom postać bajkowej myszki umiliła dzieciom wspólnie spędzony czas. Serdecznie gratulujemy naszej Wychowance i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Wiosenna łąka

W dniu 30.04.2015 Natalka D. z gr. V ,,Kropelki” uczestniczyła w  Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym w Przedszkolu Miejskim nr 9.  Natalka, wspólnie z rówieśnikami z innych przedszkoli, zaprezentowała swoje umiejętności plastyczne wykonując pracę nt. „Wiosenna łąka” techniką ,,malowania palcami”. Za udział w konkursie otrzymała dyplom i upominki. Gratulujemy Natalce.

2 maja Święto Flagi

30 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami i Panią Dyrektor spotkały się aby uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Część artystyczną przygotowały przedszkolaki z grupy IV ,,Obłoczki” pod kierunkiem p. Alicji Dobrowolskiej i p. Izy Bezak.  Na  wstępie wszyscy z wielką powagą wysłuchali hymnu narodowego zagranego przez p. Marcina. Były wiersze, piosenki i tańce. Dzieci zatańczyły krakowiaka w pięknych strojach krakowskich. Był również smok wawelski, w którego rolę wcielił się Antoś A . Każda grupa odświętnie ubrana zaprezentowała pieśń patriotyczną. Wykonawcy zostali obdarowani drobnymi upominkami. Po występach dzieci przemaszerowały ulicami miasta z biało czerwonymi flagami wykonanymi w przedszkolu. Flaga jest obok godła naszym najważniejszym symbolem narodowym, symbolem wolnego i niepodległego państwa. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu i poczucia dumy z przynależności narodowej.

Wiosenne zabawy

Kącik przyrody jest dla dzieci z grupy II doskonałym miejscem do prowadzenia eksperymentów i obserwacji. Wiosną czterolatki wzięły udział w sianiu i sadzeniu roślin. Własnoręcznie wykonały doniczki, rozwiązywały zagadki dotyczące wiosennej przyrody. Dzięki bezpośredniej obserwacji miały możliwość, poznania warunków potrzebnych do wzrostu i rozwoju roślin. Ponadto uczyły się systematycznej pielęgnacji ich. Takie zabawy pobudzały aktywność poznawczą przedszkolaków, umożliwiły doświadczenie radości z efektu wspólnego działania.

Pomoc dla hospicjum

Już po raz siódmy włączyliśmy społeczność naszego przedszkola do wsparcia corocznie organizowanej ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. W dniu 15. 04. 2015r. przekazaliśmy Hospicjum Domowemu im. Jana Pawła II w Dębicy pieniądze (276,25 zł) uzyskane dzięki zorganizowanym kiermaszom świątecznym i sprzedaży żonkili posadzonych jesienią przez naszych wychowanków. Ponadto dzieci z grupy II (Antoni Lech, Karolina Tęcza, Jagoda Skóra, Zuzanna Sewioło, Nina Ziemianek, Sebastian Kosiński, Paulina Sygnarowicz, Weronika Witkowska) podczas zimowych ferii własnoręcznie wykonały żonkilowe kartki dla chorych. Podejmując powyższe działania pragniemy okazać podopiecznym hospicjum troskę, dodać im szczerej otuchy i wsparcia od najmłodszych.

PODZIĘKOWANIE

Podziękowanie dla Związku Zawodowego Chemików w TC Dębica

Zdjęcie 1 z 1

Wielkanocny mazurek w grupie III

Święta, Święta i po świętach. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi grupa III „Gwiazdeczki” trenowała pieczenie mazurków. Dzieci wykorzystały wafel,masę czekoladową i ryż preparowany by zrobić swój „dziecięcy mazurek”, który smakował wyśmienicie.

 

Powitanie wiosny

Dnia 20 marca w piątek nasze przedszkolaki powitały wiosnę. Grupa III „Gwiazdeczki” zaprezentowała muzyczne „Wiosenne przedstawienie”. Pojawiły się: miesiące ,biedronki ,motylki, żabki, kwiatki i jaskółeczki oraz wiosenne słonko ,Marzec Czarodziej i Pani Wiosna”. Następnie dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Wiosna w błękitnej sukience” i udali się na wiosenny spacer.

 

OLIMPIADA NA OLIMPIE „Dziewiątka przedszkolakom”

W środę 11.03.2015r w Szkole Podstawowej Nr 9 odbyła się kolejna „OLIMPIADA na OLIMPIE”.
W Olimpiadzie wzięły udział dzieci z dębickich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowali:
Patryk T., Maksymilian M., Filip T., Bartosz R., Gabrysia B., Sylwia W., Lenka B., oraz Natalia Z.
Nasi mali zawodnicy dzielnie współdziałali w grupie, przestrzegali wszystkich przepisów, oraz wykazali się niezwykłą odwagą i siłą .
Głównym celem imprezy było zapoznanie dzieci z ideą Igrzysk Olimpijskich oraz z ceremoniałem olimpijskim, a także zachęcenie do uprawiania sportu oraz integrowanie przedszkoli i szkoły poprzez wspólną zabawę.
Wraz z turniejem sportowym ogłoszony został wynik konkursu plastycznego na pracę przestrzenną pod hasłem „EKO-Futbol, piłka jest jedna a bramki są dwie” . Praca którą wykonała Milenka K. wraz z Filipem T. z grupy V zdobyła III miejsce.
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodycze, upominki oraz puchar z którym radośnie wróciły do przedszkola.

Przegląd Piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki” i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w SP 11

W czwartek 05.03.2015r w Szkole Podstawowej Nr 11 z oddziałami Integracyjnymi w Dębicy odbył się Przegląd Piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki”. W przeglądzie wzięły udział dzieci z dębickich przedszkoli. Nasze przedszkole prezentowała Kamilka K. z grupy V. Przegląd piosenki umożliwił dzieciom prezentację  talentów , swoich umiejętności wokalnych i artystycznych. Każdy z przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami i otrzymał nagrody co sprawiło ogromną radość. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

Podczas Przeglądu Piosenki odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem : „ Przedszkole zabawy kraina, gdzie autem się kończy a lalką zaczyna”. Miło nam poinformować iż praca Gabrysi B. z grupy V zajęła II miejsce, oraz praca Nikoli K. z grupy IV zajęła III miejsce. Dziewczynki również otrzymały pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.
Gratulujemy małym artystom!!

Wycieczka „Promyczków”

Wycieczka dzieci z grupy I „Promyczki” na wystawę pojazdów zabytkowych WEHIKUŁ CZASU 2015.

 

Przedszkolny Konkurs Recytatorski

W dniu 25.02.2015r. w sali grupy II odbył się przedszkolny konkurs recytatorski Wiersze Jana Brzechwy dla dzieci. Organizatorzy konkursu (Pani Małgorzata Chłościńska – grupa I oraz Pani Ewa Prokuska – grupa II) pragnęli zachęcić najmłodszych do poznania utworów poety, który często nazywany jest czarodziejem słowa, a jego teksty są źródłem dziecięcej radości. Okazało się, że nie tylko dzieci, ale również dorośli wiedzą, że nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała Kaczka Dziwaczka, że na tapczanie siedzi Leń, a w kącie stoi Samochwała.
Podczas recytacji usłyszeliśmy wiersze w wykonaniu przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Reprezentantem grupy I byli Antonina S. (wiersz pt. Lis) oraz Tymoteusz S. (wiersz Miś), grupy II Weronika W. (wiersz Żuk) i Aleksandra K. (wiersz Skarżypyta), grupy III Lena B. (wiersz Katar), a także Dominik D. (utwór Psie smutki). W wykonaniu Nikoli K. z grupy IV usłyszeliśmy wiersz pt. Tydzień, a Zuzanny S. utwór Jak rozmawiać trzeba z psem. Z grupy V wystąpiła Kamila K. (wiersz Entliczek – pętliczek).
Oceny prezentacji wszystkich przedszkolaków biorących udział w konkursie dokonało Jury, którego przewodniczącą była Pani Dyrektor Joanna Kramska. W przebiegu konkursu pomagali Rodzice naszych wychowanków Pani Monika Partyka oraz Pani Magdalena Kocyłowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody: pluszowe misie i kolorowe niespodzianki.
Publiczność, którą stanowiły dzieci z grup II i IV, z uwagą wysłuchała tekstów wszystkich wierszy Jana Brzechwy. Dodawała występującym kolegom i koleżankom otuchy i dziękowała za poszczególne prezentacje gromkimi brawami. Za tak miłą postawę również została nagrodzona skromnymi upominkami.

 

Wizyta przedszkolaków w Szkole Podstawowej Nr 9 w Dębicy

Dnia 24 lutego 2015 r. dzieci z grupy III oraz 5-latki z grupy IV po raz drugi odwiedziły Szkołę Podstawową nr 9 w Dębicy. Tym razem uczestniczyły w lekcji prowadzonej przez nauczycielkę Panią Ewę P..Lekcja była bardzo ciekawa, prowadzona głównie przy pomocy tablicy interaktywnej. Tematyką było utrwalenie i zebranie wiadomości o zimie. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie brały udział w lekcji. Na pamiątkę otrzymały kolorowe naklejki oraz serduszka z logo szkoły. Zwiedziliśmy także inne pomieszczenia szkoły. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała.

Moja ulubiona bajkowa postać

Obecnie w naszym przedszkolu można obejrzeć wystawę Moja ulubiona postać bajkowa. Autorami prac plastycznych są dzieci z wszystkich grup wiekowych. Dzięki temu działaniu umożliwiliśmy najmłodszym poznanie nowych technik plastycznych, prezentację swych umiejętności i uzdolnień. Zachęciliśmy dzieci do zgodnej współpracy podczas zespołowego tworzenia sylwet, kukiełek i portretów bohaterów z ulubionych bajek. Aktualna wystawa ma na celu propagowanie literatury dziecięcej, której codzienne czytanie ma istotny wpływ na harmonijny rozwój przedszkolaków.

Zabawy badawcze dzieci z grupy II

W styczniu i w lutym bieżącego roku dzieci z grupy II uczestniczyły w zabawach badawczych. Do wykonania doświadczeń używaliśmy octu, płynu do mycia naczyń, sody oczyszczonej, atramentu, wody. Po wspólnych zabawach z nauczycielem dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania eksperymentów, bądź sporządzenia wymyślonych przez siebie mikstur. Największym zaskoczeniem dla czterolatków było naprzemienne znikanie i pojawianie się koloru granatowego oraz tworzenie szybko rosnącej piany…
Zabawa badawcza, podobnie jak i inne rodzaje zabaw, jest sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka. Przedszkolak, który podejmuje zabawę badawczą, w trakcie działania myśli, poznaje cechy, właściwości i funkcje przedmiotów, różnorodne zjawiska, a także rozmaite zależności przyczynowo – skutkowe między badanymi przez siebie przedmiotami i zjawiskami. Kierując się naturalną potrzebą ciekawości dąży do poznania świata. Obok myślenia przedszkolak uczestniczący w tego typu zajęciach wzbogaca wrażenia, spostrzeżenia, rozwija wyobraźnię, pomysłowość, umiejętność koncentracji uwagi, zainteresowania, odczuwa zadowolenie płynące z działania oraz z odniesienia sukcesu po dokonaniu odkrycia.

Bal karnawałowy 2015 

W czwartek 29 stycznia 2015 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy.

Poniżej znajduje się galeria zdjęć z tego wydarzenia.

 

Dzień Babci i Dziadka 2015

Dzień Babci i Dziadka w grupie II „Słoneczka”

W dniu 23.01.2015r. odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka w grupie II. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień uczestnicząc w przygotowaniach do występu. Pomagały tworzyć zaproszenia, dekoracje, laurki, uczyły się układów tanecznych, wierszy i piosenek. Czterolatki w odświętnych strojach zaprezentowały przygotowany repertuar: opowieść muzyczno – ruchową pt. Śnieżka i krasnoludki. Zaprosiły również Szanownych Gości do wspólnego kolędowania oraz do zabawy przy piosence Babciu, droga Babciu. Własnoręcznie pomalowane kwiaty niezapominajki i tulipana wręczone ukochanym Babciom i Dziadkom wraz z życzeniami stanowiły dowód wdzięczności za trud włożony w wychowywanie wnucząt, były one również symbolem miłości i szacunku wobec najbliższych członków rodziny. Po mile spędzonym czasie w sali grupy II udaliśmy się na słodki poczęstunek, do którego przygotowania włączyli się Rodzice naszych wychowanków. Za ich pomoc, serdeczność i życzliwe wsparcie serdecznie dziękujemy.

 

 Dzień Babci i Dziadka w grupie IV „Obłoczki”

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie V „Kropelki”

 

 

Przegląd Kolęd i Pastorałek

W czwartek 8 stycznia w DK ŚNIEŻKA odbył się kolejny Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 4 w Dębicy. Jak co roku wzięły w nim udział dzieci z dębickich przedszkoli. Nasze przedszkole prezentowała Kamilka K. z grupy V która swym pięknym śpiewem opowiedziała o szopce i Betlejem gdzie wydarzył się cud nad cudami ..

Życzenia świąteczne- Boże Narodzenie 2014

Jasełka i spotkanie opłatkowe przedszkolaków 2014

W piątek, 19 grudnia 2043 r. poczuliśmy uroczystą świąteczną atmosferę w naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali grupy V. która to przygotowała piękne przedstawienie jasełkowe pod kierunkiem pani Beatki i pani Reni. Po czym wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia, śpiewali kolędy. Następnie dzieci z apetytem zajadały przygotowane potrawy wigilijne.

Invalid Displayed Gallery

Wizyta przedszkolaków w szkole

16 XII 2014 dzieci z gr. V „Kropelki” odwiedziły swoich starszych kolegów w Szkole Podstawowej Nr 9. Przedszkolaki mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie i zająć miejsce w szkolnych ławkach oraz wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Dla przedszkolaków było to nie lada przeżycie ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły. Mamy nadzieję, że spotkania w szkole ułatwią dzieciom przekroczenie progu szkoły w przyszłości.
Za bardzo miłe przyjęcie wszystkim pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Bombka- magiczny dom Aniołów”

12 grudnia 2014 r. w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie wyników V edycji konkursu plastycznego, zatytułowanego „Bombka- magiczny dom aniołów”. Z naszego przedszkola udział wzięli  Tomasz Kloc (gr. V) w kategorii rodzinnej oraz Wiktoria Kot (gr.IV) w kategorii indywidualnej, która zdobyła III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Invalid Displayed Gallery

Bajka „Jaś i Małgosia” w SP Nr 11 w Dębicy
W czwartek 11 grudnia przedszkolaki z grupy V wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy, aby obejrzeć przedstawienie pt. ” Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy – uczniowie klas integracyjnych – przenieśli nas w niemal prawdziwy świat bajki, w którym odgrywając różne role nie tylko wykazali się swym talentem aktorskim, ale także dobrym humorem którym rozbawili całą publiczność. Wszystkie dzieci nagrodziły swoich starszych kolegów gromkimi brawami, a na końcu każdy został obdarowany słodyczami specjalnie przygotowanymi na te okazję. Po powrocie do przedszkola, zadowolone dzieci jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami …
Mikołajki
W dniu 05.12.2014r. dzieci z naszego przedszkola obejrzały piękną bajkę pt. Królowa Śniegu przedstawioną przez aktorów teatralnych, którzy umilili nam oczekiwanie na Świętego Mikołaja. I wreszcie przybył z mnóstwem niespodzianek. Dzwoneczkami z reniferowych zaprzęgów oznajmiał wejście do każdej z przedszkolnych sal. Dzieci przywitały się z Nim piosenką, po której nastąpiła rozmowa o zachowaniu poszczególnych przedszkolaków. Mikołaj stwierdził, że każdy zasługuje na upominek. Wspominał o tym, że codziennie trzeba być dobrym i miłym dla innych. Przedszkolaki podziękowały za prezenty (słodycze i zabawki), a Święty Mikołaj obiecał, że znów nas odwiedzi, gdy dzieci trochę urosną i będą starsze o rok…

Mikołaj w grupie I „Promyczki”

Mikołaj w grupie II „Słoneczka”

Mikołaj w grupie IV „Obłoczki”

Mikołaj w grupie V „Kropelki”

Andrzejkowe wróżby u „Promyczków”
Andrzejki to magiczny czas, u „Promyczków” również ten dzień był pełen wróżb, radości i zabawy. Każde dziecko otrzymało wróżbę z lanego wosku, po czym  wspólnie odczytywaliśmy jej znaczenie, cień jaki ona rzucała nam w tym pomagał. Promyczki podczas zabawy „Kram z marzeniami” chętnie dowiadywały się co je czeka w przyszłości. Mogły także w tym magicznym dniu wypowiadać życzenia sprawdzać czy się spełnią. Dzień ten dostarczył dzieciom wiele radości i zabawy.
I miejsce w konkursie ŚMIECIOSZTUKA
Kilka dni temu, w Galerii MOK, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ŚMIECIOSZTUKA. Organizatorzy konkursu: Nadleśnictwo, Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 2 oraz Galeria MOK w Dębicy, zaprosili do udziału dzieci z dębickich przedszkoli .
Dzieci z naszego przedszkola pod czujnym okiem nauczycielek wykonały dwie prace plastyczne w formie obrazu : Calineczkę – Zuzia, Dominik i Natalka z grupy III, oraz: Małą Syrenkę – Natalka i Bernard z grupy V. Miło nam poinformować iż praca wykonana przez dzieci z grupy V zdobyła I miejsce. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie.
Dzień Pluszowego misia w grupie III, IV, V
Ten dzień świętowały również dzieci ze starszych grup . Każdy przedszkolak przyniósł z domu swojego ulubionego pluszowego misia. Następnie dzieci z grupy V zaprosiły do udziału w zabawach swoich kolegów z III i IV grupy. Najpierw dzieci poznały historię pluszowego misia, a potem obejrzały teatrzyk pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie” w wykonaniu pani Marty- nauczycielki naszego przedszkola . Dzieci chętnie wzięły udział w zagadkach obrazkowych, smakowych i dotykowych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Rozpoznawały na odkrywanych obrazkach swoich ulubionych bohaterów – misiów , rozpoznawały misiowe smakołyki m. in. miód, w zagadkach dotykowych z zasłoniętymi oczami rozpoznawały ulubione zabawki misia Bruno. Nie zabrakło wesołych zabaw i pląsów przy muzyce, po których czekał na dzieci słodki poczęstunek – pierniczki w kształcie misia. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć ze swoimi ulubieńcami.
Dzień Pluszowego Misia- grupa I i II

25 listopada przypada święto, które rok rocznie, z przyjemnością i radością jest obchodzone. To Światowy Dzień Pluszowego Misia. Kto z nas dorosłych nie pamięta swojego ulubionego pluszaka? Przyjaciela każdego dziecka , który towarzyszy w licznych zabawach. Taki dzień w przedszkolu , to okazja do wspaniałej zabawy.
Dzisiaj dzieci z grupy II zaprosiły do swej sali przedszkolaki z grupy I, by wspólnie bawić się przyniesionymi z domu pluszakami. Panie Marzenka, Krysia oraz Ewa Prokuska zapewniły dzieciom moc atrakcji. Przedszkolaki wysłuchały krótkiej barwnie ilustrowanej opowieści o historii święta misiów, poznały ich zwyczaje. Próbowały chwycić niedźwiedzią łapką szyszki w różnych rozmiarach. Bawiły się w pszczółki strzegąc miodu przed misiami – smakoszami. Budowały domek dla misiów – maskotek. Spożywały niedźwiedzie przysmaki. Przechodziły z misiem przez most zrobiony z kolorowych lin. Słuchały również bajek czytanych przez nauczycieli takich jak Złotowłosa i trzy misie, Miś Remiś jest zazdrosny. Dokonały intersemiotycznego przekładu wiersza pt. Kto Misiowi urwał ucho? Przytulały swe pluszaki wykonując im masaż zgodnie z treścią wyliczanki przypominającej najmłodszym o potrzebie szanowania zabawek. Nie zabrakło także tańców w rytm melodii Jadą, jadą misie, Pokochaj pluszowego misia oraz wspólnego śpiewu znanej wszystkim piosenki Stary niedźwiedź mocno śpi krocząc wokół największego misia na paluszkach… Wykonywaliśmy również misie z papierowych rolek i włóczki, lecz do ich obejrzenia zapraszamy do naszej galerii prac plastycznych mieszczącej się w przedszkolnym holu.

Pięciolatki w szkole
Dnia 18 listopada grupa III i IV zostały zaproszone do pobliskiej Szkoły
Podstawowej nr 9 w celu zapoznanie się z wyglądem i funkcjonowaniem
szkoły oraz oswojenia się z tą placówką. Dzieci chętnie brały
udział w zajęciach zorganizowanych przez przemiłą panią nauczycielkę.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tablica interaktywna -  dzieci
ochoczo angażowały się w rozwiązywanie" jesiennych zagadek "
Pasowanie na przedszkolaka
Dnia 13.11.2014 roku o godz. 15.00. odbyło się w naszym przedszkolu „Pasowanie na Przedszkolaka”. W poczet naszej przedszkolnej gromady wstąpiło 26 nowych dzieci „Promyczków”. Dzieci w tym dniu zaprezentowały swoim rodzicom piosenki ilustrowane ruchem oraz wiersze. Dzielnie złożyły przysięgę, a następnie Pani Dyrektor każde dziecko uroczyście pasowała symbolicznym ołówkiem. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Trud i praca dzieci zostały nagrodzone brawami oraz słodkim upominkiem od Pani Dyrektor.

 

Już od rana „mały badacz” bada

W ramach programu przedszkolnego dzieci odkrywają bogactwa ziemi. W tygodniowej pracy otrzymały wiedzę i przyszedł czas na doświadczenia. Pani przygotowała stanowiska wraz z materiałem i przyborami do badania. Dzieci też przyniosły swoje „skarby”. Podczas działań eksperymentalnych było dużo radości, ciekawości, zadziwienia, odpowiedzi na pytania swoje lub pani….było żywo i miło co widać na zdjęciach. Czy warto być badaczem? – dzieci powiedziały TAK – my dorośli dostarczajmy okazji do poznawania, przeżywania w domu i przedszkolu. Powodzenia na dalej…..

Święto 11 listopada i wyjście na cmentarz wojskowy

11 Listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
11 Listopada to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez przedszkolaki . Przygotowując się do tego ważnego święta dzieci z grupy V podczas zajęć poszerzały wiedzę na temat własnej Ojczyzny. Z uwagą słuchały wiersza „ Barwy ojczyste”, wspólnie recytowały wiersz Władysława Bełza „ Katechizm polskiego dziecka”, poznały legendę o Lechu i Białym Orle, a potem wspólnie wykonały godło Polski. Kilka dni wcześniej odwiedziliśmy również cmentarz wojskowy i wraz z kolegami z III grupy zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy oraz przed tablicą upamiętniającą poległych za wolność Ojczyzny w czasie I wojny światowej.

Dzień postaci z bajek u „Promyczków” i „Słoneczek”

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci z grupy II Słoneczka wraz z wychowawczynią ( P. Ewa Prokuska) przedstawiły inscenizację pt. Śnieżka przygotowaną z myślą o najmłodszych przedszkolakach – trzylatkach.
Stroje, dekoracje i rekwizyty przeniosły nas na chwilę w bajkowy świat krasnoludków.
Po krótkim przedstawieniu wspólnie odgadywaliśmy zagadki dotyczące postaci z ulubionych bajek z dziecięcej literatury, które były zobrazowane na barwnych ilustracjach przygotowanych przez Panią Małgorzatę Chłościńską. Podczas „Dnia postaci z bajek” dzieci z grupy I „Promyczki” z ogromną radością uczestniczyły w bajkowym balu. Przebrane w przepiękne stroje przygotowane przez rodziców chętnie tańczyły z rówieśnikami. Brały udział w zabawach zręcznościowych oraz zgadywankach, które nawiązywały do bajek.
Dzień po miło spędzonym dniu czterolatki przedstawiły bajkową opowieść w formie plastycznej.
Zachęcamy do podejmowania rozmów z dziećmi na temat ich wrażeń z przedszkolnych uroczystości.

Dzień postaci z bajek u „Gwiazdeczek”, „Obłoczków” i „Kropelek”

W dalszym punkcie dnia bajki po odpoczynku teatralnym dzieci grup starszych III, IV, V zebrały się aby wspólnie uczestniczyć w zabawach i zgadywankach bajkowych. Tutaj serdecznie chcemy podziękować rodzicom o współudział w tworzeniu tego dnia. Dzieci w przygotowanych przebraniach same zadawały pytania z jakiej bajki przybyły:)…posiadały rekwizyty przypominające elementy z dobrej miłej bajki. Dużą atrakcją była skrzynia „Czary mary” a wybrane dziecko rozpoznawało i nazywało z której bajki jest np. pantofelek, kapelusz, okulary, korona, koszyczek, jabłko itp. Dzieci wspólnie tańczyły przy melodiach bajkowych wracając ” Jedzie pociąg z daleka” po salach przedszkola. Dzień był udany i na pewno nie zapomniany….!!!

Teatrzyk pt. „Koziołek Matołek”

Gościem dnia 5 listopada w naszym przedszkolu był „Koziołek Matołek” przedstawiony przez artystów teatralnych z Rzeszowa „Fik – Mik”. Aktorzy w doskonały żywy sposób przybliżyli treść przygód Koziołka Matołka. Dzieci były bardzo zainteresowane uczestnicząc w sposób czynnych w przedstawieniu. Przedszkolaki otrzymały dużo radości, ruchu, śpiewu, zabawy z bohaterem oraz odpowiadały na pytania zawierające treści pozytywne i negatywne bajki. Oj było dużo braw…brawo, brawo, brawissimo !!!

Spotkanie z panią bibliotekarką- grupa III i V

Dnia 7 listopada nauczyciele i dzieci z grupy III „Gwiazdeczki” zaprosiły do przedszkola panią bibliotekarz Joannę Jezuit. W spotkaniu brały też udział dzieci z grupy V „Kropelki”. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki. Pani Joasia przygotowała pogadankę na temat biblioteki i zasad wypożyczania książek oraz korzystania z innych zasobów biblioteki. Ponadto przywiozła ze sobą mnóstwo pięknych książek, które dzieci miały okazję obejrzeć. Oczywiście dzieci z obu grup miały przyjemność wysłuchać czytanych przez panią bibliotekarkę bajeczek a także rozwiązywać ciekawe zagadki. Pani Joasia zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreśliła też, że warto czytać książki. Na zakończenie spotkania w ramach podziękowania za wizytę dzieci wręczyły wcześniej przygotowany upominek w postaci pracy plastycznej.

„Obłoczki” na cmentarzu wojskowym

W dniu 03.11.2014 dzieci z grupy IV Obłoczki z wychowawczyniami i mamusiami wyruszyły na Cmentarz Wojskowy. Z zaciekawieniem i skupieniem oglądały groby poległych żołnierzy z czasu pierwszej i drugiej wojny światowej oraz zasłużonych mieszkańców Dębicy. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć poległych żołnierzy walczących za naszą Ojczyznę chwilą ciszy, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Dla dzieci to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma. Oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami oraz zniczami, odczytywaliśmy tablice pamiątkowe. Od najmłodszych lat kształtujemy u dzieci patriotyczne postawy, zachęcamy do poznawania historii naszego miasta. Był to czas zadumy i rozwijania uczuć patriotycznych. Dzień Zmarłych jest zachętą do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalać dla potomnych.

Wspólne zabawy w SP 11 w Dębicy

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy zaprosiły dzieci 6 – letnie z naszego przedszkola wraz z nauczycielami na cykl imprez o bezpieczeństwie pod hasłem : „ Przedszkole – zabawy kraina, gdzie autem się kończy a lalką zaczyna”. Pierwsze spotkanie odbyło się 30 października, dzieci brały udział w rozmaitych zabawach ruchowych, sprawnościowych, grach i układankach logicznych. Przedszkolaki zadowolone i wesołe wróciły do przedszkola. Teraz oczekują kolejnego spotkania które ma odbyć się w grudniu.

Jesienne drzewa

Jesienią dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych prowadzonych metodą projektu. Rozpoznawały i nazywały drzewa i ich owoce najpierw na ilustracjach, a następnie w trakcie przedszkolnego spaceru. Poszukiwały rozwiązań zagadek przyrodniczych. Podczas zabawy ruchowej utworzyły kształt drzewa ze swych ciał. Malowały artystycznie drzewa bogacąc doświadczenia plastyczne. Tworzyły także w kilkuosobowych zespołach prace integrujące członków poszczególnych drużyn oraz umożliwiające im zdobywanie wiedzy przez doświadczenie.

Zabawy dowolne w grupie I „Promyczki”

W wolnych chwilach przedszkolaki z grupy I chętnie bawią się ze swoimi paniami w kąciku kuchennym oraz słuchają bajek w miłej atmosferze.

Lew Lucjan u „Promyczków”

W środę. 22.10.2014 r. do naszej grupy zawitał niespodziewany gość, był to lew Lucjan z banku ING dzieciom. Emocji i wrażeń było wiele. Główny bohater książki pt. „Lucjan- lew jakiego nie było” rozdawał dzieciom lizaki i chętnie bawił się z nimi.

Ciekawe zajęcia pod znakiem jesieni u „Promyczków”

Do grupy „Promyczków” także zawitała „Pani Jesień”, przyniosła dzieciom pełne kosze kolorowych liści, kasztanów i żołędzi. Dzieci z zachwytem i wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki przedstawionej w formie teatrzyku pt. „O Kasi i cudownych listkach Pani Jesieni”. Po inscenizacji dzieci opowiadały o kolorach jesieni i jej darach. Bawiły się także liśćmi, wykonywały ćwiczenia oddechowe oraz uczyły się takich pojęć jak: „nad”, „pod”, „obok”. Z ciekawością badały budowę liścia przy użyciu szkieł powiększających.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Przedszkolaki z grupy I „Promyczki” chętnie uczestniczą we wszystkich rodzajach aktywności plastycznej. Przy okazji nabywają wiedzę oraz umiejętności. Na jednych z zajęć poznał rodzaje grzybów oraz budowę grzyba (kapelusz, nóżka). Miały za zadanie zapamiętać właściwe ułożenie elementów na kartce oraz właściwie je nakleić. Dzieci chętnie wykonywały kropki z waty i naklejały je na kapeluszu grzybka.

Akcja Fundacji DKMS „Pomóż Gabrysi i Innym” – Dębica

Drodzy Rodzice!

Zwracamy się z prośbą o wsparcie działań Fundacji DKMS WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE i wzięcie udziału w akcji „Pomóż Gabrysi i innym” w Dębicy. Otrzymaliśmy od wyżej wymienionej Fundacji list chorej na białaczkę 9- letniej dziewczynki następującej treści:

„Mam na imię Gabrysia i mam 9 lat. W 2012 roku zachorowałam na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Leczenie przebiegało pomyślnie aż do teraz. Niedawno okazało się, że mam nawrót choroby nowotworowej a jedynym ratunkiem dla mnie jest przeszczep szpiku. Niestety mój braciszek nie może być dawcą i potrzebuję pomocy od dawcy niespokrewnionego. Bardzo chciałabym zacząć normalnie żyć. Chodzić do szkoły, bawić się, rysować, grać na skrzypcach i przebywać z moim braciszkiem. Proszę wszystkie osoby chcące pomóc mi i innym chorym o rejestracje, jako potencjalny dawca szpiku. Bardzo proszę o pomoc. Przyjdźcie i zarejestrujcie się. Dziękuję z całego serca w imieniu swoim i innych chorych. Gabrysia.”

Aby pomóc Gabrysi i Innym pacjentom czekającym na dawcę rodzina i przyjaciele organizują akcję „Pomóż Gabrysi i innym” w Dębicy.

Bardzo trudno jest znaleźć „genetycznego bliźniaka”. Prawdopodobieństwo wynosi 1:25 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym 1:kilku milionów.

Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Białaczka może dotknąć każdego! Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji Pomóż Gabrysi i Innym” w Dębicy, która odbędzie się w dniu 26.10.2014 r., w godzinach 11:00 – 17:00 w Domu Kultury Mors, ul. Sportowa 28, Dębica. Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Rejestrując się możesz pomóc Gabrysi i innym pacjentom w podobnej sytuacji.

Więcej informacji możecie Państwo znaleźć w załącznikach umieszczonych w galerii zdjęć oraz na stronie internetowej http://www.dkms.pl/pl

Pola Nadziei

Już po raz siódmy przed budynkiem naszego przedszkola nie zabraknie kwitnących wiosną żonkili, a razem z nimi nadziei, entuzjazmu i troski okazywanej podopiecznym hospicjum im. Jana Pawła II w Dębicy przez najmłodszych przyjaciół – dzieci.

Bardzo ciekawe eksperymenty…

Dzieci całymi dniami dokonują badań i odkryć! To właśnie w swych pierwszych latach życia jako materiał do eksperymentowania traktują wiele rzeczy, które są całkiem oczywiste dla nas dorosłych.
W grupie II dzieci raz w miesiącu uczestniczą w cyklu zajęć pt. Bardzo ciekawe eksperymenty. Prowadząc razem z nauczycielem badania aktywnie poznają otaczającą rzeczywistość. Działają, zadają pytania, wyrażają zdziwienie. Ważne jest również wspieranie dziecka w jego bezpiecznym odkrywaniu otoczenia – nie podając mu gotowych odpowiedzi i propozycji rozwiązań, lecz oferując mu wielką ciekawość, czas i zainteresowanie.

Spotkanie z dietetykiem i owocowa sałatka- grupa III „Gwiazdeczki”

Dnia 17.10.2014 r. w grupie III „Gwiazdeczki” odbyło się ciekawe spotkanie przedszkolaków z mamą Piotrusia Panią Ewą Gawlik. Pani Ewa jako dietetyk przekazała dzieciom informacje dotyczące zdrowego odżywiania się. Aby bardziej zobrazować ten ważny temat zaproponowała ułożenie z naturalnych produktów piramidy zdrowia. Dzieci z radością, prawie bezbłędnie dopasowywały pieczywo, nabiał, owoce, warzywa, makarony, kasze, ryby, wędliny do poszczególnych grup. Później zaśpiewały piosenkę o zdrowiu, a na zakończenie samodzielnie wykonały owocową sałatkę, która smakowała dzieciom wyśmienicie.

Owocowo-warzywne koreczki
„Zamiast słodkich batoników
chipsów, chrupek oraz coli.
Lepiej zjeść marchewkę świeżą
od niej brzuszek nie rozboli.”
Dzieci z grupy V „kropelki” w dn. 10.10.2014r przygotowały owocowo warzywne przekąski. Każde dziecko decydowało co chciałoby mieć na swoim patyczku owoc lub warzywo, a może jedno i drugie? Gdy przekąska była już gotowa, nastąpiła wspólna degustacja i dzielenie się wrażeniami.

Smakołyki

W dniu 10.10.2014r. Rodzice Filipka Wójtowicza odwiedzili dzieci z grupy II. Przygotowali dla przedszkolaków pyszny tort w kształcie misia. Okazją do tego nietypowego poczęstunku były czwarte urodziny synka.

Przedszkolaki, zgodnie z przyjętym zwyczajem, każdemu Jubilatowi w dniu urodzin śpiewają radosną piosenkę oraz samodzielnie składają życzenia. Tak było i tym razem…

Zaskoczeniem dla nas dorosłych było to, że po zjedzeniu smakołyków dzieci same przypomniały o potrzebie umycia ząbków, co świadczy o ukształtowanym nawyku dbania o higienę jamy ustnej zgodnie ze zrealizowanym programem Akademii Aquafresh.

Poniższe zdjęcia obrazują świętowanie tegorocznych urodzin dzieci z grupy II.

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są zdrowe i powinniśmy ich spożywać jak najwięcej. W tym tygodniu byliśmy na wycieczce w sklepie ,,Jarzyniak”gdzie dzieci miały okazję do poznania różnych owoców i warzyw często nowych i nieznanych. Dzieci obserwowały pracę ekspedientki, ważenie różnych produktów. Odwiedziliśmy również przedszkolną spiżarnię. Pani Ania pokazała nam produkty, z których panie kucharki przygotowują zdrowe surówki i pyszne potrawy. Wiele radości sprawiła dz. zabawa w sklep w przedszkolnym straganie, gdzie miały możliwość porównywać ciężar, wieklość owoców i warzyw. Poznawały je również za pomocą zmysłów wzroku, dotyku, zapachu, smaku. Powstały piękne prace plastyczne ,,Pan Owocowiak”, ulepianki, ,,Owocowy kosz”. Nie zabrakło pląsów z kolorowymi opaskami, piosenek, opowiadań, inscenizacji. Witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju, zachowania zdrowia, energii do zabawy. Dzieci obiecały spożywać dużo owoców i warzyw oraz ich przetworów.

Czterolatki na wycieczce

W dniu 09.10.2014r. dzieci z grupy II (Słoneczka) wraz z osobami dorosłymi udały się na wycieczkę plenerową. Obejrzały stawy rybne, dokładnie przyjrzały się karpiom złowionym przez jednego z tatusiów naszego przedszkolaka, uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną, bawiły się w berka, próbowały złapać mknące pod wpływem podmuchu wiatru różnobarwne balony i mieniące się kolorami tęczy bańki mydlane. Pyszne kiełbaski upieczone na grillu i pachnące ziemniaczki z ogniska cieszyły się zainteresowaniem małych smakoszy. Rogaliki z czekoladą były miłą przekąską po trudzie zbierania kasztanów, które ukryły się przed nami pod pierzynką jesiennych liści. Pożegnawszy rybki pływające pod wodą zostawiliśmy w naszych serduszkach wspomnienie mile spędzonego czasu.

Serdecznie dziękujemy Pani Zdzisławie Lechańskiej za gościnność, Rodzicom dzieci z grupy II uczestniczącym w wycieczce oraz Panu Eugeniuszowi Kaput za pomoc i wspólną zabawę.

Teatrzyk w przedszkolu

Dnia 02.10.2014r gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru „ Fiku – Miku” z Rzeszowa, którzy przedstawili przedszkolakom bajkę pt. „ Calineczka”.
Wspaniali aktorzy przenieśli dzieci w bardzo zabawny sposób do świata marzeń i przygód małej dziewczynki. Calineczkę spotykały różne przygody, jednak cała historia jak na baśń przystało zakończyła się szczęśliwie. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.

Rekord Guinnessa ustanowiony!

Invalid Displayed Gallery

30.09.2014r. nasze przedszkole uczestniczyło w ogólnopolskim ustanawianiu rekordu Guinnessa. W tym dniu o wyznaczonej, przez organizatorów akcji, godzinie zęby szczotkowało 257 500 dzieci biorących udział w realizacji programu Akademia Aquafresh. Jest to program profilaktyki jamy ustnej realizowany w ponad 5 tys. przedszkoli od 2011r. Do tej pory objął swym zasięgiem blisko 1,5 mln dzieci w wieku 3- 6 lat. Przedszkole nr 12 w Dębicy po raz pierwszy wzięło udział w niniejszym programie edukacji zdrowotnej przedszkolaków. Po ustanowionym rekordzie wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty potwierdzające udział każdego z nich w jego osiągnięciu.

Invalid Displayed Gallery

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka- grupy III, IV, V

W piątek 19 września dzieci w naszym przedszkolu świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten dzień dostarczył naszym przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń , a ponadto zintegrował dzieci z trzech grup III, IV i V.
Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania, przedszkolaki ze wszystkich grup odśpiewały piosenkę „ Jestem sobie przedszkolaczek”, oraz zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach tj. : rzut do celu, przejście przez tunel, zabawy z piłeczkami, chustą animacyjną. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Wszyscy biorący udział otrzymali nagrody – słodkości. Kolejnym wesołym akcentem były zabawy przy muzyce . Dzieci tańczyły i śpiewały, najmłodsze przedszkolaki które we wrześniu pierwszy raz przekroczyły progi naszego przedszkola bardzo chętnie bawiły się, i doskonale było widać jak dzieci zintegrowały się ze sobą, jak pokonały strach i nieśmiałość. Radosny czas spędziliśmy również na świeżym powietrzu kiedy to wszystkie dzieci wspólnie z paniami wzięły udział w kolorowym marszu z balonami. Barwny korowód wzbudził zainteresowanie przechodniów i okolicznych mieszkańców. Przedszkolaki z dumą informowały o swoim święcie.

 

Słoneczne przedszkolaki

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. W naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka obchodziliśmy po raz pierwszy 19 września bieżącego roku. Zabawy pozbawione elementów współzawodnictwa pozwoliły najmłodszym doświadczyć uczucia radości z bycia razem. Uzmysłowiły dzieciom pojęcie przyjaźni, koleżeństwa i potrzebę życzliwości względem siebie.

Na zdjęciu wizyta dzieci z grupy II u przedszkolaków z grupy I. Czterolatki śpiewały trzylatkom piosenki oraz wręczały serduszka przyjaźni wykonane z gipsu.

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków

W minionym tygodniu dzieci z grupy II realizowały program profilaktyki higieny jamy ustnej. Zajęcia edukacyjne prowadzone z czterolatkami miały na celu wytworzenie nawyku regularnego mycia zębów i tym samym zapobieganiu próchnicy, która stanowi znaczący problem w Polsce. Materiały edukacyjne pozyskane w ramach Akademii Aquafresh uatrakcyjniły przebieg zajęć, w których ulubieńcy przedszkolaków – Pastusie Milky, Lilly i Billy w formie zabawy uświadamiali skąd się biorą zęby, jak prawidłowo o nie dbać, co trzeba jeść, by były zdrowe i dlaczego należy chodzić do dentysty.

Urodzinki!

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka, a 12 września swoje święto obchodziła Majeczka z I grupy „Promyczki”. Dziewczynka w ten dzień częstowała rówieśników przyniesionymi przez siebie cukierkami, a przedszkolaki próbowały najpiękniej jak potrafią odśpiewać solenizantce znaną urodzinową piosenkę „Sto lat”. Majeczka dumnie pozowała do zdjęć przy przedszkolnym urodzinowym torcie.

Słoneczka witają nowy rok szkolny!

Dzieci z grupy II Promyczki w pierwszym tygodniu po wakacjach zapoznały się z nową salą, łazienką panującymi w nich zasadami bezpieczeństwa i umiejętnego przebywania razem. Odszukiwały swój znaczek rozpoznawczy, współtworzyły Kodeks zachowania czterolatka. Uczestniczyły w zabawach plastycznych, muzycznych, ruchowych integrujących grupę, wzmacniających łączące ich więzi.

W grupie II obchodziliśmy również urodziny jednej z naszych wychowanek składając Jej życzenia, śpiewając piosenki wyrażające radość z możliwości zabawy z rówieśnikami pozbawionej elementów współzawodnictwa.

Wspólny pobyt na placu zabaw oraz na pobliskim boisku ułatwił nam przezwyciężanie trudności adaptacyjnych oraz wpłynął na rozwijanie umiejętności prospołecznych czterolatków.

Pierwsze zabawy przedszkolaków

Rodziców nowo przyjętych przedszkolaków informujemy,że cały czas trwa proces adaptacji do warunków przedszkolnych. Z dumą i radością przedstawiamy zdjęcia dzieci z grupy I podczas codziennych zabaw i zajęć edukacyjnych prowadzonych w naszym przedszkolu.

Witamy w nowym roku szkolnym 2014/2015 w naszym Słonecznym Przedszkolu

Świat przedszkola jest radosny
od jesieni aż do wiosny.
Z radością dziś obwieszczamy,
że rok szkolny zaczynamy!

Witamy po wakacyjnej przerwie  wszystkie dzieci, rodziców i opiekunów !

Szczególnie gorąco chcemy powitać nowych wychowanków, którzy po raz pierwszy przestąpią progi naszego przedszkola. W nowym roku szkolnym życzymy dzieciom samych pogodnych dni, wspaniałej zabawy, nowych przyjaźni oraz radości w zdobywaniu wiedzy.

Pakiety kart pracy dla dzieci 5 i 6 – letnich na rok szkolny 2014/2015

Informujemy, że w roku szkolnym 2014/2015 w pracy dydaktycznej z dziećmi wykorzystywane będą następujące pakiety:

  • dzieci 5 – letnie – pakiet „Kolekcja Przedszkolaka” – roczne przygotowanie do szkoły – wydawnictwo Nowa Era
  • dzieci 6 – letnie – pakiet „Szkoła coraz bliżej” – wydawnictwo Nowa Era.

Przedszkole nie rozprowadza pakietów kart pracy. Prosimy rodziców o wyposażenie naszych przedszkolaków w wymienione pakiety.

Zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci trzyletnich

Zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych do przedszkola dzieci trzyletnich odbyły się w piątek 29 sierpnia 2014 r. o godzinie 15:00. Dzieci poznały swoje przedszkolne znaczki, odszukiwały je w szatni oraz w łazience. Chętne przedszkolaki mogły poleżeć na przedszkolnym leżaku i przekonać się, że to wcale nie jest takie straszne. Rodzice dowiedzieli się, w co należy wyposażyć dziecko do przedszkola, a także odbywali rozmowy indywidualne z nauczycielkami.

Nasza strona używa plików cookies.
Nasza polityka prywatności   
ROZUMIEM