Podsumowanie projektu „Piękna nasza Polska cała”

W roku szkolnym 2018/2019 Przedszkole Miejskie Nr 12 w Dębicy zgłosiło się do udziału w projekcie pt. „Piękna nasza Polska cała”. Organizatorem projektu była Pani Ludmiła Fabiszewska – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Temat, jakże ważny – który powinien być zrozumiały dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

W realizację projektu zaangażowane było całe przedszkole. Od września do listopada udało nam się zrealizować wyznaczone w projekcie zadania:

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci) Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada – przygotowanie, pomoc, współudział (w zależności od grupy wiekowej). Uroczystość może być inspirowana pomysłami członków grupy lub przeprowadzona według własnego scenariusza. Osoby realizujące to zadanie razem ze sprawozdaniem wysyłają scenariusz.

4) Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej

5) Nauka tańca ludowego (do wyboru przez nauczyciela).

6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (do wyboru przez nauczyciela).

7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” – o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w placówce.

8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1, technika dowolna. Rekomendujemy, aby w tym zadaniu mogli wziąć udział również rodzice.

10) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Osoby realizujące to zadanie razem ze sprawozdaniem wysyłają przepis i fotografię gotowej potrawy.

11) „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki) – max 15 slajdów. Osoby realizujące to z danie opracowaną prezentację publikują na grupie „Piękna Nasza Polska Cała”

12) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres: Ludmiła Fabiszewska, MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Łęczycka 4, 95-070.

15) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej

16) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności.