Grzybobranie w grupie V

Polska złota jesień, to czas pełen różnobarwnych liści, kasztanów, żołędzi oraz koszy pełnych grzybów. Grupa V zaprosiła do swej grupy Panią Zosię, która jest ekspertem w dziedzinie rozpoznawania różnorodnych gatunków grzybów oraz ich smakowitego przyrządzania. Dzięki zorganizowanemu spotkaniu dzieci poznały wygląd, nazwy grzybów, wiedzą w jaki sposób należy zbierać grzyby, jak należy się do leśnej wyprawy przygotować, by była ona bezpieczna. Album z gatunkami grzybów pozwolił na jednoznaczne rozróżnienie grzybów jadalnych od trujących. Pani Zosia wraz z Panią Paulinką prezentowały zebrane dzień wcześniej grzyby oraz korale wykonane z zasuszonych grzybów. Panie opowiadały również o wyśmienitych potrawach, które można z nich przyrządzić. Dzieci aktywnie włączały się tok podejmowanych tematów wyrażając ekspresyjnie swe przeżycia, doświadczenia, spostrzeżenia z rodzinnych leśnych wypraw. Po wizycie Pani Zosi w grupie przedszkolnej zorganizowaliśmy Leśny teatrzyk, którego uczestnikiem były przedszkolaki z grupy V. Użyliśmy wiele rekwizytów, masek, materiałów naturalnych, które pozwoliły nam, choć na chwilę, poczuć leśną atmosferę. Wyliczanki z udziałem pacynek – muchomorków na naszych paluszkach zainspirowały nas do stworzenia pracy plastycznej utrwalającej wiedzę na temat grzybów leśnych. To było niezapomniane popołudnie.